Warsaw Gallery Weekend to jedno z najważniejszych cyklicznych wydarzeń w polskim życiu artystycznym. Jego jubileuszowa, dziesiąta edycja odbędzie się w Warszawie, w której – oprócz lokalnych galerii – wystawią się gościnnie także placówki kulturalne z Łodzi, Poznania, Gliwic oraz Katowic. Ze względu na wyjątkowe okoliczności potrwa nie trzy, ale cztery dni. Organizatorzy podjęli tę decyzję, chcąc zapewnić zwiedzającym bezpieczeństwo i komfort. Sztukę nowoczesną i współczesną obejrzymy więc od 1 do 4 października.
Startuje 10. edycja Warsaw Gallery Weekend
W pierwszych dniach października będziemy celebrować sztukę współczesną! Podczas Warsaw Gallery Weekend w 29 galeriach zostaną wystawione najciekawsze dzieła z przełomu XX i XXI wieku!
Tekst: redakcja
Zdjęcia: materiały prasowe
W tym roku rada programowa wyłoniła blisko 30 galerii, które wezmą udział w festiwalu. Będą to: Biuro Wystaw, BWA Warszawa, Dawid Radziszewski, ESTA, Fundacja Galerii Foksal, Fundacja Profile, Galeria m2, HOS gallery, Instytut Fotografii Fort, Jednostka, Le Guern, LETO, lokal_30, Monopol, Naga, Olszewski Gallery, Piktogram, Pola Magnetyczne, Polana Institute, Propaganda, Raster, Rodriguez, Serce Człowieka, Stereo, Szara, Szydłowski, WY, Wizytująca, Wschód.
Szczególnie ciekawie zapowiadają się wystawy: „Czasy nie-ludzkie”, „Skutki pandemii: sny” oraz „The Kitchen”, które będą eksponowane kolejno w Biurze Wystaw, Sercu Człowieka i Polana Institute. Pierwsza z nich gromadzi prace fotograficzne i kolażowe Katarzyny Górnej, która od lat 90. zaskakuje widzów oryginalnym spojrzeniem na świat z perspektywy feministycznej. „Czasy nie-ludzkie” to jednak wystawa, która bardziej niż kobiecość eksploruje międzygatunkowość w czasach kryzysu. Warszawska artystka zgłębia swoimi fotografiami świat tego, co inne, ale zaskakująco bliskie.
Kryzys wywołany pandemią zainspirował do twórczych działań także młodych, urodzonych na przełomie lat 80. i 90
Kryzys wywołany pandemią zainspirował do twórczych działań także młodych, urodzonych na przełomie lat 80. i 90. Efekty ich pracy będziemy mogli obejrzeć na wystawie „Skutki pandemii: sny”, która gromadzi oniryczne świadectwa zmieniającej się podczas pandemii podświadomości. Dzieła niemal 40 artystów i artystek będą eksponowane w galerii Serce Człowieka. Ekspresjonistyczne płótna Jana Porczyńskiego, subtelne prace Magdaleny Lazar czy minimalistyczne, grające kolorem grafiki Yui Akiyamy to coś, czego nie możecie ominąć – szczególnie jeśli chcecie na bieżąco śledzić młodą polską sztukę!
Najbliższa naszym sercom wydaje się grupowa ekspozycja „The Kitchen”, wystawiana w Polana Institute. Jako że spędzamy w kuchni długie godziny, zdajemy sobie sprawę z bagażu symbolicznego, którym obciążone jest to pomieszczenie. Bo kuchnia, pozornie służąca wyłącznie do przygotowywania posiłków, historycznie jest przestrzenią przemocy, buntu i izolacji oraz sceną, na której rozgrywają się rozmaite dramaty – zarówno indywidualne, jak i globalne. Wystawa ukazuje kuchnię jako zwierciadło feministycznych i społeczno-politycznych dyskursów.
Pozostałe ekspozycje zapowiadają się równie ciekawie! Z pewnością warto poświęcić weekend na obcowanie ze sztuką, która w następstwie pandemii boryka się z wieloma problemami, i wspomóc artystów i artystki – zarówno tych rozpoznawalnych, jak i tych, którzy dopiero zaczynają twórczą podróż. Przeciwdziałanie skutkom pandemii jest zresztą jednym z głównych celów tegorocznej edycji Warsaw Gallery Weekend.
Przeciwdziałanie skutkom pandemii jest jednym z głównych celów tegorocznej edycji Warsaw Gallery Weekend
Organizatorzy rozpoczęli już rozmowy i starania o stworzenie długofalowych mechanizmów wspierania rynku galeryjnego i środowiska artystów współczesnych. Ich postulaty obejmują między innymi uruchomienie przez MKiDN dodatkowych programów zakupowych sztuki współczesnej dla krajowych instytucji i muzeów, stworzenie stałego programu wsparcia finansowego na rzecz udziału prywatnych galerii w targach sztuki czy udostępnienie na referencyjnych warunkach miejskich rezerw lokalowych na potrzeby artystów i galerii. Okażcie swoje wsparcie i przywitajcie październik spacerem do lokalnej galerii!
Chcemy wiedzieć co lubisz
Wiesz, że im więcej lajkujesz, tym fajniejsze treści ci serwujemy?