W warszawskim Teatrze Lalek Guliwer odbyło się wyjątkowe spotkanie Akademii 5.10.15. Pretekstem do spotkania były dwa ważne wydarzenia: Światowy Dzień Zespołu Downa (obchodzony 21 marca) oraz Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu (obchodzony 2 kwietnia). W gronie gości wystąpili: Bartłomiej Topa – aktor angażujący się w integrację społeczną osób niepełnosprawnych, Paulina Gadomska-Dzięcioł – założycielka i prezes Fundacji Sportu Osób Niepełnosprawnych intelektualnie oraz prywatnie mama Zosi, Zosia Dzięcioł – parasportowiec, wielokrotna medalistka w lekkiej atletyce i pływaniu, a także Katarzyna i Daniel Wołos – rodzice Lenki, modelki z zespołem Downa, która wzięła udział w wiosennej sesji 5.10.15. Wydarzenie poprowadziła ekspertka Akademii 5.10.15. - Małgorzata Ohme, psycholog dziecięcy i rodzinny.
Spotkanie Akademii 5.10.15.
Kilka dni temu w Warszawskim Teatrze Lalek Guliwer odbyło się kolejne spotkanie Akademii 5.10.15., które tym razem poświęcone było tematyce tolerancji i integracji dzieci z niepełnosprawnościami.
Tekst: materiały prasowe
Zdjecia: materiały prasowe
Podczas spotkania Bartłomiej Topa opowiadał o tym, dlaczego zdecydował się wesprzeć działania Fundacji Synapsis wcielając się w rolę autystyka w kampanii „Autyzm wprowadza ludzi w błąd” i czego nauczył go udział w niej. Mówił o tym skąd wzięła się w nim otwartość na inność i rozwinął swoją wypowiedź zamieszczoną w książce „Rysa na raju. My i niepełnosprawni”: „nie chcę świata, w którym definiuje się kogokolwiek poprzez jego zdrowie czy chorobę”. Zdradził także w jaki sposób rozmawia na temat tolerancji ze swoim synem Antkiem.
Bartłomiej Topa„Nie chcę świata, w którym definiuje się kogokolwiek poprzez jego zdrowie czy chorobę”.
Zosia Dzięcioł opowiedziała nam o sportach, które uprawia i o tym czy treningi sprawiają jej przyjemność, a także co najbardziej w nich lubi oraz kto najmocniej ją wspiera. Zdradziła, w jakich zawodach w tym roku planuje wziąć udział. Dziewczynka wybiera się na dwie imprezy sportowe rangi europejskiej: Mistrzostwa Europy osób z zespołem Downa w lekkiej atletyce.
Mama Zosi, Paulina Gadomska-Dzięcioł mówiła o tym, w jaki sposób działa Fundacja SONI i jakie są jej cele, a także czy to właśnie Zosia była inspiracją przy jej zakładaniu. Tłumaczyła dlaczego sport jest tak ważny w życiu osób niepełnosprawnych, w jaki sposób wpływa na ich zdrowie i dobre samopoczucie psychiczne. Podzieliła się z nami swoimi obserwacjami na temat postrzegania osób niepełnosprawnych przez społeczeństwo – jednym z celów Fundacji jest właśnie chęć budowania ich pozytywnego wizerunku.
Rodzice Lenki, małej modelki z zespołem Downa, która wystąpiła w wiosennej sesji 5.10.15., Katarzyna i Daniel Wołos„Dla każdego rodzica , który posiada dziecko z niepełnosprawnością wiele znaczy otrzymanie akceptacji wśród społeczeństwa. Naszym marzeniem jest, aby Lenka była traktowana na równi z innymi dziećmi."
Katarzyna i Daniel Wołos opowiadali o córce, reakcjach dzieci zdrowych na jej „inność”, o swoich doświadczeniach związanych z rekrutacją do przedszkola. Mówili także o tym, jak ważne są inicjatywy społeczne promujące tolerancję i integrację.
„Dla każdego rodzica , który posiada dziecko z niepełnosprawnością wiele znaczy otrzymanie akceptacji wśród społeczeństwa. Naszym marzeniem jest, aby Lenka była traktowana na równi z innymi dziećmi. Chcielibyśmy prosić wszystkich rodziców, aby uczyli swoje dzieci od najmłodszych lat tolerancji dla różności. Pokazywania świata w różnych jego odcieniach. Nie udawajmy, że takich problemów społecznych jak niepełnosprawność nie ma. W dobie internetu, możemy pokazać dzieciom chociażby efekty tej kampanii i opowiedzieć o tym, jak jest ona ważna i dlaczego. Im więcej z naszymi dziećmi będziemy rozmawiać, tym bardziej naturalne będą ich zachowania w stosunku do osób niepełnosprawnych. Dzieci niepełnosprawne chcą być kochane i akceptowane, więc pozwólmy im być częścią społeczeństwa”.
Dzieci są naszą kalką. Wiernie odtwarzają to, co im pokazujemy.
Spotkanie podsumowała Małgosia Ohme dzieląc się swoim psychologicznym spojrzeniem na tematy poruszane podczas konferencji. Powołała się na słowa Marii Skłodowskiej-Curie: „Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć”. Powiedziała, że to myśl, która powinna towarzyszyć dzisiaj wszystkim, nie tylko dzieciom, które chcemy oswoić z innością i nauczyć tolerancji. Powinna ona przyświecać nam – dorosłym. "Dzieci są naszą kalką. Wiernie odtwarzają to, co im pokazujemy, niekoniecznie to, co mówimy, dlatego także w aspekcie tolerancji, powinniśmy zacząć przede wszystkim od siebie."
Chcemy wiedzieć co lubisz
Wiesz, że im więcej lajkujesz, tym fajniejsze treści ci serwujemy?