Co dziś oznacza organiczna uprawa winorośli?
K.K.: Rolnictwo ekologiczne jest już dobrze znanym typem działalności rolniczej. W uprawie winorośli, tak jak przy innych produktach, zabronione jest korzystanie ze wszelkich pestycydów. Możemy dodawać tylko naturalne minerały, siarkę i miedź, a także substancje biologiczne, które sprzyjają uprawom. To rolnictwo dużo bardziej wymagające, zwłaszcza ze względu na zmieniający się klimat. Zrównoważona uprawa wymaga od rolników, by stale przebywali na swoich farmach i byli blisko upraw. Ich praca polega na prewencji, ponieważ lepiej zapobiegać niż leczyć. Praca rolników wymaga poświęceń, ogromnych nakładów czasu, za to zbiory są stabilne. Uzyskujemy wino wysokiej jakości i bardzo zdrowe.
Twoim celem jest przekształcenie rolnictwa na całej wyspie Samos?
K.K.: To proces, który zajmie dziesięciolecia. Obecnie skupiamy się na pierwszych krokach w kierunku długofalowej zmiany. Do 2027 roku planujemy, że wszyscy rolnicy, którzy są w naszym stowarzyszeniu Orama, zostaną certyfikowani w produkcji organicznej. Pozostali natomiast powinni otrzymać certyfikat Agro, potwierdzający dobre praktyki rolnicze i zachowanie bioróżnorodności. Certyfikat Agro pozwala na korzystanie z nieorganicznych substancji, ale jedynie prewencyjnie. Rolnicy uczeni są prowadzenia obserwacji. Zatrudniliśmy własnego agronoma, który pomaga w zrozumieniu wyzwań związanych z nowymi metodami produkcji rolnej, jest zawsze blisko rolników, gotowy, by odpowiedzieć na wszystkie pytania. Jesteśmy w procesie transformacji, który zainicjowaliśmy dwa lata temu. Wtedy jedynie 10% rolników na Samos zajmowało się rolnictwem organicznym. Większość upraw to były uprawy konwencjonalne. Obecnie mamy już ponad 50% rolników certyfikowanych w Agro.
Czy rolnicy są otwarci na zmiany?
K.K.: Na początku myśleli, że chcemy ich do czegoś zmusić. Ale z czasem, gdy organizowaliśmy seminaria, spotkania, angażowaliśmy lokalną społeczność, przekonali się, że nie stanowimy dla nich zagrożenia. Zaczęli się otwierać. METAXA prowadzi też własną ekologiczną uprawę winorośli. Liknon to otwarte centrum dla odwiedzających. Nazywamy je agrykologiczną winnicą, wokół której budujemy społeczność. Na wiele sposobów staramy się inspirować, a nie wywierać nacisk. I to działa.