Strategie poprawiania samopoczucia mogą być różne. Ćwiczenia, efektywny sen, kontakt z przyrodą – to niektóre z oczywistych przykładów. Pandemia skłoniła naukowców do przyjrzenia się także innym często wykonywanym przez nas czynnościom i zbadania ich wpływu na szeroko rozumiane zdrowie. Okazuje się, że nawet oglądanie telewizji może w określonych warunkach być dla nas dobre – o ile oczywiście właściwie do tego podejdziemy.
Dlaczego oglądanie telewizji ma swoje dobre strony
Naukowcy potrafią zaskoczyć! Z ich badań wynika, że oglądanie telewizji, szczególnie w czasie pandemii, może mieć pozytywny wpływ na zdrowie. Zaskoczeni? Sprawdźcie, co i jak oglądać, by dzień przed telewizorem nie był dniem straconym.
Tekst: Maja Wójcik
Zdjęcia: materiały prasowe
Oglądanie telewizji a zdrowie
Według badaczy psychologii pozytywnej z Uniwersytetu Pensylwanii jednym ze sposobów na polepszenie samopoczucia jest doświadczanie pozytywnych emocji i obcowanie ze sztuką, na przykład filmową. A zatem oglądanie programów intensyfikujących pozytywne emocje czy granie w ulubione gry może być uzasadnione. W trakcie badań naukowcy odkryli, że tętno uczestników, którzy doświadczali rozbawienia lub zadowolenia, wracało do wartości wyjściowej znacznie szybciej niż u tych, którzy pozostawali w stanie neutralnym lub odczuwali smutek. Pozytywne emocje mają również bezpośredni wpływ na organizm człowieka – mogą cofnąć negatywne konsekwencje doświadczania nieprzyjemnych objawów fizycznych związanych ze smutkiem czy stresem.
Oglądanie seriali może być sposobem na wzmocnienie poczucia więzi społecznej
Aby oglądanie telewizji rzeczywiście miało na nas dobry wpływ, powinniśmy wiedzieć, co i jak oglądać, i robić to w rozsądnych ramach czasowych. Na przykład oglądanie seriali, które pozwalają nam się dobrze wczuć w rolę bohaterów, może być użytecznym sposobem na wzmocnienie poczucia więzi społecznej. Podobny efekt będzie miało oglądanie filmów czy granie w gry ze znajomymi lub z bliskimi – nawet jeśli odbędzie się to wirtualnie. Stąd zasadne jest pytanie, jaki telewizor powinniśmy wybrać, by jak najlepiej spełniał nasze oczekiwania w tej kwestii.
Nowe technologie – nowe możliwości
To, czy efektywnie wykorzystamy korzyści płynące z faktu posiadania telewizora, w dużej mierze zależy od tego, jaki typ ekranu wybierzemy. Pod koniec 2020 roku nastąpił ogromny skok popularności telewizorów OLED – czyli wyposażonych w diody, które są wytwarzane ze związków organicznych. Dodatkowo telewizory z technologią OLED są dużo zdrowsze dla wzroku, emitują bowiem tylko 29% niebieskiego światła (dotyczy telewizorów LG OLED z linii na rok 2020 i 2021), czyli dwukrotnie mniej niż powszechne ekrany LCD. W praktyce oznacza to, że używanie telewizora LG OLED nie powoduje rozdrażnienia i spadku jakości widzenia, nawet po wielogodzinnym oglądaniu seriali czy wieczornej rozgrywce.
Zobaczymy na ekranie każdy szczegół, kolor czy teksturę
Takie telewizory, wyposażone w samoświecące piksele, zapewniają idealny kontrast i czerń, poprawiają jakość filmowych doświadczeń i sprawiają, że obraz jest bardziej wyrazisty. Co to oznacza w praktyce? Jeśli oglądamy na przykład „Avengers: Koniec gry” na telewizorze LG OLED, zobaczymy na ekranie każdy szczegół, kolor czy teksturę, nawet w najciemniejszych scenach walki. Dla porównania: strefowe podświetlenie wykorzystywane w telewizorach LED może spowodować, że przeoczymy ukryte w scenie detale.
Warto także zwrócić uwagę na funkcję Dolby Vision IQ, automatycznie dostosowującą parametry obrazu do gatunku wyświetlanych treści oraz warunków panujących w pomieszczeniu – co w praktyce pogłębia nasze doświadczenia z oglądania. Podobnie działa funkcja AI Sound Pro, która dzięki rozpoznawaniu gatunku ścieżki dźwiękowej umożliwia odtwarzanie optymalnego dźwięku, a Dolby Atmos pozwala na odtwarzanie realistycznego dźwięku przestrzennego. Dzięki wbudowanym głośnikom będziemy się czuć, jakbyśmy byli w samym centrum akcji.
Nowe telewizory, takie jak LG OLED, nadają się też idealnie do grania na konsolach nowej generacji – jako jedyne są rekomendowane do Xbox Series X – i umożliwiają wyświetlanie obrazu w rozdzielczości 4K z prędkością 120 klatek na sekundę. Każdy gracz doceni także wyjątkową płynność rozrywki, którą zapewnia funkcja ALLM (Auto Low Latency Mode), niwelująca opóźnienia do minimum.
Unikalną funkcją telewizorów LG OLED jest asystent głosowy. Możemy się z nim komunikować po polsku, naturalnym językiem, a nie – jak to miało miejsce do niedawna – wcześniej zaprogramowanymi komendami głosowymi. Co więcej, po podłączeniu urządzeń typu smart home będziemy mogli nimi sterować, używając do tego jedynie pilota Magic.
Materiał powstał we współpracy z marką LG.
Chcemy wiedzieć co lubisz
Wiesz, że im więcej lajkujesz, tym fajniejsze treści ci serwujemy?