Choć Marylin Monroe zarzekała się, że to diamenty są najlepszymi przyjaciółmi kobiety, my dostrzegamy w każdym rodzaju biżuterii czy drobnym upominku podarowanym od serca tę szczególną magię, dzięki której ważne dla nas chwile i osoby zostają z nami na dłużej. Czy są to okrągłe kolczyki podarowane przez mamę, niepozorny pierścionek po babci, czy subtelna zawieszka od przyjaciółki z napisem, który tylko my potrafimy rozszyfrować – wystarczy zawiesić na bransoletce albo włożyć na palec, by poczuć bliskość najważniejszych dla nas osób i przenieść się do wspólnych miejsc i najmilszych przeżyć. Dlatego w naszym prezentowniku pomyśleliśmy o pomysłowych, oryginalnych dodatkach – tym, co podkreśli nie tylko wyjątkowość i charakter obdarowywanej osoby w dizajnerskim oraz niepowtarzalnym stylu, ale również pozwoli wrócić do tych szczególnych chwil, gdy tylko tego zapragniemy. Przedstawiamy różnorodne pomysły, którymi z jednej strony chcemy was zainspirować do wybrania nietuzinkowych i ciekawych prezentów, z drugiej – mamy nadzieję ułatwić wam znalezienie czegoś wyjątkowego, co pobudzi wyobraźnię, zachęci do zabawy ze wspomnieniami i sprowokuje do uśmiechu.
Top 10 – najpiękniejsza biżuteria na prezent
Są stylowe, niepowtarzalne i wykonane z wysokiej jakości materiałów. Podpowiadamy, gdzie szukać prezentów dla miłośników wyjątkowej i pięknej biżuterii.
Tekst: Marta Cyzio
Zdjęcia: Maciek Niemojewski
Stylizacja: Magda Olszewska-Kaniuk
Ilustracje: Marcin Liwarski
W. KRUK >>
Ponadczasowa biżuteria w klasycznych, ale też oryginalnych wzorach to jeden z najlepszych prezentów, jakie możemy podarować bliskiej osobie. W tym roku jednak W. KRUK zachęca do tego, by spojrzeć na świąteczne życzenia odrobinę przewrotnie – spełniać te własne, także w kontekście wymarzonych prezentów, które staną się symbolem osobistych pragnień i potrzeb. Ostatnia kolekcja marki, Mea, która powstała we współpracy z Magdą Mołek, nieustannie o tym przypomina, swoją formą symbolizując dobre życie, zebrane doświadczenia i podążanie ku samorealizacji. Biżuteria z motywem drogi może się okazać najlepszym podarunkiem dla samej sobie, który przypomni, że największą wartością jest życie w zgodzie z własnym „ja”. Brzmi jak idealny prezent pod choinkę – od siebie dla siebie.
Maar >>
Najnowsza kolekcja Maar, marki stworzonej przez Agatę Wojtczak i Antoniego Bielawskiego, zrobiła na nas ogromne wrażenie. I nic dziwnego! Inspirowana jest bowiem – mniej lub bardziej dosłownie – jedzeniem, idealnie więc wpasowuje się w naszą ulubioną tematykę. Pozłacany naszyjnik z talerzem z pomarańczami? Uroczy kolczyk z bananem? A może pierścionek ozdobiony naturalnym topazem, przywodzący na myśl spływającą po palcu śmietankę? Każdy amator kulinariów znajdzie tu coś dla siebie. Nas szczególnie zachwycił naszyjnik Fork and knife. Wyrzeźbione w wosku jubilerskim, a następnie odlane ze srebra sztućce są piękne i uniwersalne – będą pasowały zarówno do codziennych, jak i wieczorowych stylizacji. Kolekcja Podano do stołu to jedynie część wspaniałości, jakie znajdziecie w ofercie Maar. Jeśli wolicie bardziej klasyczną biżuterię, z pewnością coś wpadnie wam w oko. Wszystkie projekty są tworzone przez Agatę i Antoniego od zamysłu aż po realizację. Polecamy je miłośniczkom unikalnych dodatków – nie tylko tych inspirowanych kulinariami.
Bytomski/Bytomska Jewellery >>
Tę pracownię powinni odwiedzić wszyscy, którzy cenią niepowtarzalny styl i indywidualne podejście. Markę Bytomski/Bytomska tworzą ojciec z dwoma córkami. Wszystko zaczęło się w latach 70. ubiegłego wieku, kiedy to Bogumił Bytomski otworzył w stolicy swój pierwszy warsztat złotniczy. Po latach dołączyła do niego córka, z którą wspólnie tworzą autorską, wyjątkową biżuterię ze złota, srebra i z innych szlachetnych materiałów. Sama marka powstała, gdy do zespołu dołączyła młodsza z córek i połączyła rodzinną pasję z pomysłem na oryginalną firmę. Bytomski/Bytomska inspirację do swoich prac czerpią z natury, ale podczas realizacji zamówień uważnie słuchają, czego potrzebują klienci i co chcieliby wyrazić swoją biżuterią. Bo zarówno ojciec, jak i córki są przekonani, że biżuteria to coś więcej niż tylko ozdobne dodatki czy świecidełka – to przedmioty, które potrafią zaskakiwać, przywoływać wspomnienia i pozwalają na wyrażenie siebie. Nic dziwnego, że wszystko, co wychodzi spod ich rąk, przypomina małe dzieła sztuki.
Pst!
Jeśli macie w domu nienoszoną biżuterię z tej pracowni, możecie ją przerobić na nową, ciekawszą i bardziej odpowiadającą waszym gustom. Wszystko w duchu recyklingu i up-cyklingu.
Anna Ławska >>
Biżuteria przekazywana z pokolenie na pokolenia ma w sobie coś szczególnego, rodzaj magii, która rozbudza wspomnienia oraz umacnia pamięć o naszych bliskich. Dlatego Anna Ławska, tworząc swoją markę, postawiła na ponadczasowe formy – tak chce zachęcić do obdarowywania rodziny i przyjaciół szlachetną biżuterią, która przetrwa lata i za każdym razem będzie wywoływała uśmiech i najpiękniejsze wspomnienia. Jej autorskie kolekcje przenoszą w czasie i umiejętnie łączą elementy retro ze współczesnymi trendami i z subtelnymi detalami. Upominek z tej pracowni na pewno będzie wyjątkowym prezentem.
Pst!
Niedługo prace Anny Ławskiej będzie można podziwiać w Poznaniu, w jej pierwszym flagowym butiku.
Groovy >>
Jak wygląda utwór „Solo tu” zespołu Matia Bazar albo „Smooth” Carlosa Santany i Roba Thomasa? Tym, którzy chcieliby się przekonać na własne oczy, polecamy pracownię Groovy. Jej założycielkom, Joannie Mach i Dorocie Staniec, udało się za pomocą biżuterii uchwycić to, co do tej pory wydawało się niemożliwe – nadały niepowtarzalne i hipnotyzujące kształty dźwiękom równie wyjątkowych jak ich pierścionki czy kolczyki utworów muzycznych. Autorska biżuteria z Łodzi powstaje z dbałością o każdy, nawet najmniejszy detal. W swojej pracy dziewczyny stawiają na tradycyjne techniki złotnicze i nierzadko nawiązują do klimatów retro. Wszystkie ozdoby, które wychodzą z ich pracowni, są tworzone ręcznie. Większość kolekcji jest zrobiona ze srebra, ale część z nich pokryta jest dodatkowo 24-karatowym złotem. Polecamy szczególnie miłośniczkom oryginalnych dodatków z nutą romantyzmu.
Gusta Jewellery >>
Biżuterią można opowiadać nieskończone historie. Dlatego Agnieszka Jankowiak, założycielka Gusta Jewellery, w tworzonych przez siebie ozdobach łączy nie tylko opowieści o miłości, przyjaźni czy wspomnieniach, ale także o samym złotnictwie. W pracy chętnie korzysta z różnych technik złotniczych i stara się kontynuować zanikającą sztukę rzemieślniczą. Jej projekty to unikatowe połączenie klasyki z nowoczesnością, w którym mocno widać inspirację modą, sztuką, ale także codziennością. Delikatne kolczyki z perłami, minimalistyczne bransoletki i unikatowe broszki z pewnością przypadną do gustu miłośniczkom niepowtarzalnych i eleganckich przedmiotów.
Poznańska pracownia ALE. >>
Odwołania do architektury, niezwykłych brył czy kształtów to znak rozpoznawczy tej poznańskiej pracowni. Ola Przybysz wcześniej studiowała gospodarkę przestrzeni, zajmowała się również architekturą wnętrz. To właśnie na tym drugim kierunku zrozumiała w końcu, że najbardziej ciągnie ją w stronę projektowania własnej, nieskrępowanej żadnymi pomysłami biżuterii. Nic dziwnego, że jej oryginalne i swobodne formy docenili polscy projektanci – biżuteria ALE. pojawiła się na wybiegu u Macieja Zienia, Edyty Pietrzak czy Magdy Hasiak. Nas szczególnie zachwycają kolekcje Bionic oraz Lann, w których królują inspiracje przyrodą. W pierwszej artystka utrwaliła w biżuterii delikatność kwiatów, orchidei i irysów. W drugiej – zainspirowana kształtem łodyg traw – połączyła je z językiem architektonicznych konstrukcji. Nowoczesność w pięknym i oryginalnym wydaniu.
Pst!
Polecamy odwiedzić Olę w jej pracowni przy ulicy Fredry. Przestrzeń jest równie zachwycająca, jak powstające w niej dodatki.
Agata Bieleń >>
Chyba nikt nie potrafi tak sugestywnie wydobywać piękna z prostych linii, które, rozciągnięte między niepozornymi punktami, tworzą ponadczasowe, unikalne formy. Artystka od lat tworzy w stali szlachetnej, a także złocie i srebrze. Choć jej projekty są surowe, fantazyjnie łamane, zginane i łączone ze sobą linie tworzą wyjątkowe i pobudzające wyobraźnię trójwymiarowe kształty, którymi aż chce się otaczać. W 2019 roku projektantka wreszcie otworzyła swój pierwszy, wymarzony butik w centrum Poznania. Przy Szewskiej 14 znajdziecie nie tylko autorską biżuterię, ale również grafikę oraz ciekawe meble i dodatki do wnętrz. Kiedy patrzy się na małe dzieła sztuki, które wychodzą spod rąk Agaty Bieleń, nie sposób się nie zgodzić, że mniej znaczy więcej.
Jubilerki >>
Jubilerki zajmują się tworzeniem ślubnych obrączek – ciekawych, wyjątkowych i takich, które będą talizmanem dla przyszłych małżeństw. W pracowni możecie wspólnie z artystkami zaprojektować własne, wymarzone obrączki, które podkreślą magię i wyjątkowość razem spędzonych chwil. Oprócz realizacji indywidualnych zamówień dziewczyny prowadzą także warsztaty, na których możecie wybrać i lepiej określić to, czego oczekujecie od swoich obrączek. Warto też nadmienić, że dziewczyny prowadzą dwie odrębne marki. Magda Paszkiewicz stawia w swojej pracowni na prostotę i minimalizm. Z kolei Pola, tworząc Mokave, chciała, by jej biżuteria podkreślała magię, naturalne piękno materiałów i miała symboliczne znaczenie, które doda energii i pewności siebie właścicielce kolczyków czy naszyjnika. Obie marki rewelacyjnie łączą pasję do dobrego rzemiosła z ciekawym stylem i autorskimi pomysłami.
Karolina Bik >>
Według Karoliny Bik biżuteria składa się z trzech elementów: konkretnego materiału, połączenia zastosowanej techniki i emocji oraz przeznaczenia. Po latach poszukiwań i myślenia o własnej marce artystka w końcu postawiła w swojej pracy na ten drugi element – połączenie techniki i emocji, które biżuteria ma wyrażać. To właśnie według niej decyduje o unikatowości i wyjątkowości przedmiotu. Takie połączenie zawsze jest jednostkowe i niemożliwe do powtórzenia, dzięki czemu naszyjnik, pierścionek albo bransoletka stają się cenne i mogą opowiadać niesamowite historie. Ten specyficzny sposób myślenia o biżuterii widać w każdym przedmiocie, który wychodzi z jej pracowni. Z kolei dbałość o detale i ciekawe formy inspirowane przyrodą są tym, co zapamiętujemy na dłużej. Trudno się dziwić, że biżuterią tej marki zachwycają się również klienci z Japonii, USA, Tajwanu czy Hongkongu.
Joanna Muzyka >>
Inspirację dla projektów Joanna Muzyka czerpie z kobiecości – swoją biżuterią stara się podkreślić siłę i indywidualność kobiety. Stawia na rzemieślnicze techniki, a materiałem, z którym pracuje najchętniej, jest wysokiej jakości szkło techniczne. Dzięki temu zarówno jej ozdoby, jak i użytkowe dodatki do wnętrz są wytrzymałe, a ze względu na rzadkość sięgania po ten materiał przez innych artystów także oryginalne. Delikatny szklany wisiorek, szklana bransoletka czy okrągłe kolczyki pokryte 23-karatowym złotem nadają wyrazistość codziennym stylizacjom i świetnie nadają się do podkreślenia niepowtarzalnego charakteru ich właścicielek.
Betty and Josh >>
Kryjąca się pod tą nazwą artystka tworzy autorską i piękną biżuterię, zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Tworzeniu każdej srebrenj ozdoby towarzyszyła inspirująca myśl o przyszłych właścicielach. Biżuteria Betty and Josh ma dodawać siły, odwagi oraz energii w codziennych zadaniach i wyzwaniach. Jest to rodzaj amuletu czy talizmanu, który zawsze warto mieć ze sobą. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji poznać tej marki, polecamy wejść na jej stronę na Instagramie. Tam też możecie składać zamówienia na biżuterię.
Chcemy wiedzieć co lubisz
Wiesz, że im więcej lajkujesz, tym fajniejsze treści ci serwujemy?