Oczywiście świetny nóż jest ważny, ale jeśli nie wiadomo jak się nim posługiwać, nawet taki na nic się nie zda. Może nie od razu zostaniecie mistrzami, ale jeśli będziecie dużo ćwiczyć, z czasem na pewno, niczym Julia Child, pokroicie kilka worków cebuli!
W Victorinox, szwajcarskiej firmie, która od ponad 130 lat produkuje między innymi znane wszystkim scyzoryki oraz noże kuchenne, nie tylko potrafią je tworzyć, ale także są specjalistami w ich używaniu. Przeczytajcie, co radzą zawodowi kucharze, doświadczeni rzeźnicy i wyspecjalizowani twórcy noży współpracujący z marką. Ich doświadczenie w połączeniu z obszerną wiedzą na temat stali nierdzewnej i jej właściwości gwarantuje wykonanie mistrzowskiego cięcia. Ćwicząctechniki siekania, krojenia ryb, mięsa, warzyw i owoców, pamiętajcie, aby palce dłoni, która przytrzymuje produkt, były zgięte, a ich końcówki podkurczone. Kostki palców „prowadzą” ostrze, co ułatwia szybkie krojenie z zachowaniem pełnej kontroli, bez ryzyka odcięcia opuszka. Ważne, żeby palce przesuwały się w miarę szybko i płynnie. A teraz do dzieła!
Julienne, czyli stare, poczciwe słupki
Technika ta polega na wykonywaniu płynnych ruchów nożem przy użyciu całej długości ostrza, od czubka aż po jego koniec. Najczęściej jest stosowana do krojenia marchewki, pietruszki, selera oraz innych twardych warzyw i owoców. Odcinamy jeden z boków, na przykład marchewki, by utworzyć płaską podstawę, która zapewni stabilność i ułatwi precyzyjne krojenie. Kroimy warzywo w paski tak zwanym ruchem kołyskowym, poruszając nożem w kierunku od czubka do końca ostrza. Aby uzyskać cienkie słupki, kroimy grubsze paski marchewki wzdłuż, poruszając nożem do siebie. Podczas krojenia jego czubek powinien być skierowany w dół, a rękojeść delikatnie uniesiona.