Ocieplenie klimatu, wirusy, niszczenie pasiek i zgubne działanie człowieka – to tylko niektóre z powodów, dla których pszczół jest w naszym ekosystemie coraz mniej. Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak kluczowa jest ich rola w przyrodzie i że świat bez nich byłby zupełnie inny – zaczynając od naszej diety, a kończąc na ubiorze. Jak pszczoły wpływają na nasze życie i co możemy zrobić każdego dnia, aby im pomóc?
Jak odwdzięczyć się pszczołom?
Każdego roku na świecie giną miliardy pszczół, także w wyniku szkodliwych działań człowieka. O tym, jak możemy im pomóc i odwdzięczyć się za dobroczynne działanie pszczelich produktów, mówi między innymi marka biżuteryjna YES.
Tekst: Maja Wójcik
Zdjęcia: materiały promocyjne
Co zawdzięczamy pszczołom?
Choć to, że 90% żywności na świecie powstaje dzięki pracy pszczół, na pierwszy rzut oka może wydawać się nieprawdopodobne, to jednak kiedy połączycie ze sobą wszystkie kropki, rola tych owadów w produkcji żywności staje się oczywista. Dla przykładu – pszczoły odgrywają niezwykle ważną rolę w leśnictwie. Ich praca wpływa na zwiększenie liczby zdrowych i płodnych nasion, potrzebnych do odnowy lasów, pożywienia ptactwa czy zwiększania urodzaju owoców, takich jak borówki i maliny. To też jedyne owady, których żywność wytwarzaną na własne potrzeby jada też człowiek. Wiedza o dobroczynnych właściwościach produktów pszczelich jest w ostatnich latach odkrywana na nowo, dając podstawy do apiterapii, czyli leczenia miodem i innymi produktami pszczelimi.
Co leczyć przy pomocy miodu?
Różne odmiany miodu znane są ze swoich właściwości leczniczych – między innymi wzmacniają pracę serca, układu krwionośnego i nerwowego, poprawiają pamięć i pozytywnie wpływają na odporność. Nie każdy wie, że miód reguluje też pracę układu pokarmowego, działa przeciwgorączkowo i przeciwbakteryjnie – jego stosowanie może w praktyce poprawić funkcjonowanie całego organizmu.
„Pszczoły, pracując każdego dnia, dbają o nas i nie chcą niczego w zamian. A bez nich nasza rzeczywistość byłaby zupełnie inna”
Ale praca pszczół to nie tylko miód – to także kwaskowa pierzga, która zwiększa wydolność fizyczną i wykazuje właściwości antybiotyczne, propolis, stosowany przy zatruciach, trądziku czy bólu stawów, a także mleko pszczele – polecane przy leczeniu stanów zapalnych oskrzeli, zapaleniu spojówek, a nawet w niedoborach hormonalnych. „Pszczoły, pracując każdego dnia, dbają o nas i nie chcą niczego w zamian. A bez nich nasza rzeczywistość byłaby zupełnie inna” – mówi Rafał Szela, pszczelarz oraz pomysłodawca programu #TAKdlaPszczół. I ma rację.
Jak możemy ratować pszczoły?
Pracowitym owadom pomożemy, siejąc kwietne łąki, budując ule czy edukując innych w temacie ogromnego znaczenia pszczół w przyrodzie, ale sposobów na pomaganie pszczołom jest znacznie więcej. Pytanie o to, co my możemy zrobić dla pszczół, powinien zadać sobie każdy z nas, a coraz częściej zadają je sobie również marki, które poprzez swoje działania i produkty starają się zwrócić uwagę na problem ginących pszczół i przyczynić się do jego rozwiązania. Tym tropem poszła marka biżuteryjna YES, łącząc siły z #TAKdlaPszczół i tworząc projekt, który wiąże dobry dizajn ze szczerym wsparciem ważnej sprawy.
Efektem tej współpracy jest kolekcja biżuterii Queen B, inspirowana pszczołami i plastrami miodu, za którą stoi realne wsparcie dla owadów. Za sprawą YES pszczołom możemy pomóc z czystą przyjemnością – część dochodu ze sprzedaży naszyjników, kolczyków i bransoletek z kolekcji Queen B trafi do programu #TAKdlaPszczół, którego zadaniem jest dzielenie się wiedzą o pszczołach i pomoc w sytuacjach kryzysowych, takich jak wytrucia czy zniszczenia pasiek. W ramach programu powstał pierwszy na świecie Bank Pszczeli – specjalna rezerwa pszczół, która zawsze jest gotowa, aby pomagać w odbudowie pasiek, które ucierpiały z różnych powodów. Działalność banku i budowę nowych uli możecie wspierać, między innymi kupując biżuterię YES z kolekcji Queen B, którą odkryjecie tutaj.
Materiał powstał przy współpracy z marką YES.
Chcemy wiedzieć co lubisz
Wiesz, że im więcej lajkujesz, tym fajniejsze treści ci serwujemy?