Ogrody miejskie to ogólnodostępna zielona przestrzeń, umożliwiająca bardziej lub mniej aktywne spędzanie czasu. Od klasycznych parków czy ogrodów różnią się tym, że zazwyczaj obejmują dość małe przestrzenie – często są to usytuowane pomiędzy budynkami miejsca, które pozwalają mieszkańcom odetchnąć i spędzić czas w otoczeniu przyrody. Są to także zielone przestrzenie przylegające do dużych komercyjnych obiektów, stanowiące dla nich przeciwwagę – przykładem takiego miejsca jest nowo powstały Ogród Codzienny przy warszawskim centrum handlowym Wola Park, gdzie po zakupach można się zrelaksować i zaprzyjaźnić z naturą w pobliżu swojego domu. Ogrody społecznościowe są otwarte dla wszystkich, a na ich terenie nierzadko znajdziemy leżaki, hamaki, grządki i uprawy ziół – każdy może przyjść, odpocząć, porozmawiać albo rozpocząć własną uprawę warzyw.
Czym jest ogród społeczny?
Mogą być ciekawym sposobem na spędzanie wolnego czasu, sąsiedzką integrację czy rewitalizację przestrzeni miejskiej. Gdzie szukać ogrodów społecznych?
Tekst: Maja Wójcik
Zdjęcia: materiały prasowe
Ogrody społeczne cieszą się coraz większą popularnością. Zapracowani mieszkańcy miast potrzebują oddechu i kontaktu z naturą, za którą, co tu ukrywać, na co dzień wszyscy tęsknią. Takie zielone przestrzenie pomagają też samemu miastu – zwiększają jego walory estetyczne, poprawiają funkcjonalność i oczywiście służą środowisku. Są też doskonałym miejscem integracji lokalnej społeczności i sposobem na nawiązanie znajomości.
Uczestnictwo w porządkowaniu i utrzymaniu ogrodów społecznych sprawia także, że bardziej angażujemy się w sprawy lokalne i mamy realny wpływ na otaczające nas środowisko. To również doskonały sposób na spędzenie czasu z dziećmi i nauczenie ich nowych rzeczy. Dzięki rodzinnej aktywności w ogrodzie maluchy lepiej zrozumieją, skąd się biorą warzywa i owoce oraz jak w prosty sposób można dbać o środowisko.
Jak są projektowane ogrody społeczne?
Jeśli część przestrzeni ogrodów została przeznaczona na uprawę warzyw, owoców i ziół, to nierzadko są one później wspólnie spożywane przez lokalną społeczność. Przy dużym stole, na którym królują owoce wspólnego wysiłku, chętnie gromadzą się ludzie spragnieni kontaktów i zwykłej sąsiedzkiej życzliwości. Ogrody mogą też być miejscem warsztatów, wydarzeń, sportowych czy kulturalnych – wszystko zależy od specyfiki danego miejsca i kreatywności tworzących je osób. Co więcej, ogród może założyć właściwie każdy, choć najczęściej robią to organizacje, nieformalne grupy lub instytucje pozarządowe, które z czasem oddają go pod opiekę lokalnej społeczności.
W Warszawie jednym z najpopularniejszych miejskich ogrodów jest Motyka i Słońce na osiedlu domków fińskich na Jazdowie
Najbardziej znane przykłady ogrodów społecznych pochodzą z Niemiec, ale nie brakuje ich również w Polsce. Znajdziemy je w niemal każdym polskim mieście. Ich lokalizacja może zaskakiwać – tak jak w przypadku Ogrodu Codziennego, który znajduje się na terenie wolskiego centrum handlowego. W Warszawie jednym z najpopularniejszych miejskich ogrodów jest Motyka i Słońce na osiedlu domków fińskich na Jazdowie.
Ludzie trafiają tu często z przypadku – przechadzają się po okolicy i nagle trafiają na osoby pielące w ogródkach, leniwie przeciągające się w hamakach czy ochoczo zaglądające do szklarni. Z kolei w Poznaniu najbardziej znany jest Kolektyw Kąpielisko, gdzie uprawiane są zarówno rośliny ozdobne, jak i jadalne. Jest to też miejsce, gdzie odbywają się przeróżne wydarzenia, których celem jest ukulturalnianie i edukowanie okolicznych mieszkańców.
Do stworzenia wszystkich tego typu ogrodów wystarczą niewielkie niezagospodarowane przestrzenie, które mają potencjał i mogłyby zostać wykorzystane do zaangażowania lokalnej społeczności. Istotne jest, by znajdowały się one w miejscach, gdzie mieszkańcy sami zgłaszają potrzebę założenia tego typu ogrodu lub faktycznie mogliby skorzystać z istnienia takiej przestrzeni. Tak było w przypadku Ogrodu Codziennego, który powstał przy Wola Parku. Popularne centra handlowe aż się proszą o przestrzenie, w których można by złapać oddech, najlepiej wśród zieleni. Takie rozwiązania stanowią doskonałą przeciwwagę dla klasycznego miejskiego pejzażu.
Na głodnych wiedzy czeka też wiata warsztatowa, gdzie odbywają się zajęcia z ogrodnictwa, gotowania zgodnie z zasadami zero waste czy robienia ekologicznych kosmetyków
Nie dość, że pozwalają na choćby krótki kontakt z naturą, to jeszcze są projektowane w duchu zero waste i zgodnie z tzw. circular economy, czyli systemem regeneracyjnym, w którym zużycie surowców ogranicza się do minimum, a odpady ponownie się wykorzystuje. Ogród Codzienny nie bez powodu został objęty patronatem honorowym prezydenta m.st. Warszawy – to miejsce całoroczne, otwarte dla i na wszystkich, gdzie dowiemy się wiele o samowystarczalnej produkcji żywności, poobserwujemy sikory i inne gatunki ptaków, a nawet przyjrzymy się rosnącym tam boczniakom i przywrócimy do życia grządki z roślinami.
W pawilonie przygotowanym wspólnie z firmą Owoce & Warzywa kupimy produkty ekologiczne od lokalnych dostawców i porozmawiamy ze sprzedawcą na temat zdrowego, zrównoważonego stylu życia. Na głodnych wiedzy czeka też wiata warsztatowa, gdzie odbywają się zajęcia z ogrodnictwa, gotowania zgodnie z zasadami zero waste czy robienia ekologicznych kosmetyków. Ostatnio mogliśmy się dowiedzieć, jak zbudować własny kompostownik z myślą o wykorzystaniu kuchennych resztek.
Warsztaty w ogrodzie będą się odbywać do początku jesieni – 3 października czeka nas jeszcze kulinarna podróż do Gruzji. Z kolei w każdy następny weekend października i później zachęcamy do udziału w innych inicjatywach, takich jak targi produktów zero waste czy kawiarenka naprawcza, do której można przynieść zepsute małe AGD i bezpłatnie naprawić – to wszystko już na terenie Wola Parku (informacji o aktualnych wydarzeniach najlepiej szukać tutaj). Cały czas jednak możemy korzystać z Ogrodu Codziennego – zmienić swój stosunek do jedzenia i stworzyć z nim bardziej emocjonalną relację. To też szansa dla dzieci na lepsze zrozumienie i dostrzeżenie rządzących naturą zależności.
Chcemy wiedzieć co lubisz
Wiesz, że im więcej lajkujesz, tym fajniejsze treści ci serwujemy?