Weganie będący właścicielami psów i kotów często stają przed następującym problemem: jak pogodzić sprzeciw wobec przemysłu mięsnego, odpowiedzialnego za ekstensywne cierpienia zwierząt i degradację środowiska, z troską o zdrowie swojego drapieżnego zwierzęcia domowego? Czy dieta kotów i psów może się obyć bez produktów zwierzęcych? Temat wegetariańskich diet dla psów i kotów jest obciążony wieloma mitami i uprzedzeniami, a co mówią dowody naukowe? Zapraszam do zapoznania się z bardzo krótkim i prostym przeglądem literatury – bibliografię znajdziecie na końcu artykułu.
Jaki jest wpływ produkcji standardowych karm dla zwierząt na środowisko?
Można by zapytać, czy karmienie zwierząt domowych to rzeczywiście problem o dużej skali, czy należy zawracać sobie nim głowę. Gregory S. Okin w artykule „Environmental impacts of food consumption by dogs and cats” opublikowanym w 2017 roku w czasopiśmie „PLOS ONE” wyliczył, że ponad 160 milionów pupili trzymanych w amerykańskich domach odpowiada za konsumpcję 19% kalorii zjadanych przez całą nację, co równa się kaloriom zjadanym rocznie przez wszystkich Francuzów. Do jedzenia co prawda trafiają resztki i elementy niezdatne do spożycia przez człowieka, ale nie zawsze ma to dobre konsekwencje – przypomnijmy tylko o aferze z 1998 roku, kiedy Amerykańska Agencja Leków i Żywności opublikowała raport o wycofaniu kilkudziesięciu produktów zakażonych pentobarbitalem, środkiem używanym do usypiania zwierząt w schroniskach; takich przykładów jest znacznie więcej, bo do puszek w USA trafiało również mięso zanieczyszczone produkowanymi przez pleśnie mykotoksynami czy pochodzące ze zwierząt chorych. Jak jednak pisze Okin, ważną cechą współczesnego rynku karm dla zwierząt jest to, że coraz popularniejsze stają się produkty premium, zawierające jeszcze więcej produktów zwierzęcych, w tym mięsa znakomitej jakości.
Jak wynika z kalkulacji autora badania, roczna produkcja karm dla zwierząt generuje tyle dwutlenku węgla (zaliczanego do gazów cieplarnianych), ile jeżdżenie przez rok 13,6 milionami samochodów.
Czy psy mogą nie jeść mięsa?
Zacznijmy od diety psów, ponieważ jest ona dużo mniej kontrowersyjna. Psy domowe (Canis lupus familiaris) należą co prawda do rzędu drapieżnych, wyposażonych przez ewolucję w szereg cech ułatwiających zabijanie ofiar oraz przeżuwanie i trawienie ich tkanek.