Akademia Kulinarna w Krakowie powstaje we współpracy dwóch miejscowych szkół wyższych: Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II oraz Uniwersytetu Rolniczego. To oferta skierowana zarówno do osób związanych z branżą kulinarną, jak i do pasjonatów kuchni. Zajęcia zostały tak pomyślane, by zaciekawić wszystkich miłośników tradycji kulinarnych, także tych, którzy wiążą swoją przyszłość z szeroko pojętą praktyką kulinarną. Organizatorzy chcą zająć się również perspektywą ekologii i slow food w kulinariach i gastronomii. Wykłady będą się odbywać w wybrane weekendy od listopada 2019 do czerwca 2020 roku.
Zajęcia teoretyczne obejmą historię, kulturę, dziedzictwo i sztukę kulinarną, zajęcia praktyczne zaś zostaną połączone z ćwiczeniami na miejscu i w terenie lub z wyjazdami studyjnymi. Moduł praktyczny obejmie kurs dziennikarstwa kulinarnego, ale także marketingu i fotografii kulinarnej. Kolejne spotkania przybliżą uczestnikom konkretne grupy produktów związanych z kuchnią; zostaną one omówione w perspektywie zarówno współczesnej, jak i historycznej.
Wśród wykładowców Akademii Kulinarnej w Krakowie będą naukowcy z wielu ośrodków akademickich. Udział w projekcie potwierdzili już Fabio Parasecoli, profesor w Department of Nutrition and Food Studies New York University, oraz Jarosław Dumanowski, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, pionier polskiej gastronomii historycznej. Z wykładami do krakowskiej AK przybędą również profesor Nicola Perullo z Uniwersytetu Nauk Gastronomicznych w Pollenzo we Włoszech, Wojciech Modest Amaro z Atelier Amaro czy dr inż. Urszula Sołtysiak z warszawskiej SGGW. Za tematykę poświęconą winu odpowiadają Monika Bielka-Vescovi z krakowskiej Szkoły Sommelierów i Agnieszka Rousseau z Winnicy Wieliczka.