Produkcja i przetwarzanie jedzenia związane są również z ogromnym zużyciem wody. By wytworzyć 1 kilogram wołowiny, potrzeba około 15 tysięcy litrów wody. Do produkcji kilograma czekolady – ponad 17 tysięcy litrów. Wyprodukowanie szklanki mleka pochłania 250 litrów wody, a jednego jajka – niemal 200 litrów.
Szacuje się, że produkcja żywności, która ląduje na wysypiskach, pochłania 250 bilionów litrów wody. Dość przerażające, kiedy uświadomimy sobie, że – jak podaje Polska Fundacja Ochrony Zasobów Wodnych – mieszkańcy wielu krajów rozwijających się już dziś mają bardzo ograniczony dostęp do wody pitnej.
W trosce o planetę liczne organizacje i firmy podejmują się działań zapobiegających marnowaniu jedzenia. Grundig – jeden z największych światowych producentów sprzętu RTV i AGD oraz marka o silnym etosie ekologicznym – promuje strategię #Respect Food. Inicjatywa ma na celu zainspirowanie ludzi do walki z marnowaniem żywności i pokazanie im przy pomocy innowacyjnych produktów, jak skończyć z wyrzucaniem jedzenia.
Ile żywności wyrzucają Polacy?
Polska znajduje się w europejskiej czołówce krajów, w których marnuje się żywność. Według badań przeprowadzonych w 2018 roku corocznie w polskich koszach ląduje około 9 milionów ton produktów spożywczych. Ponad połowa respondentów przyznaje, że zdarza im się wyrzucać jedzenie, z czego 80% robi to częściej niż raz w miesiącu. Przyczyną marnowania najczęściej okazują się zbyt duże zakupy i przeoczenie terminu przydatności do spożycia.
Produkty, które najczęściej trafiają do śmieci, to owoce, warzywa, wędliny i jogurty. Niechlubne pierwsze miejsce na podium zajmuje pieczywo, które zdarza się wyrzucać 49% z nas. Tymczasem produkcja 1 kilograma pszennego chleba pochłania ponad 1600 litrów wody.
Na szczęście jest wiele sposobów na to, żeby uratować przed zmarnowaniem czerstwy bochenek czy skamieniałą bułkę. Sprawdź, jak możesz wykorzystac suchy chleb!