Lato, obok jesieni, jest najbardziej zaczytaną porą roku – zachęcamy was zatem do sięgania po różnorodną literaturę. Na start lektura nielekka, ale potrzebna – wznowione wydanie „Szóstego wymierania. Historii nienaturalnej” o kondycji naszej planety. Książki i ich autorzy będą też bohaterami 10. edycji słynnego warszawskiego festiwalu – podpowiemy, które wydarzenia i spotkania warto zaznaczyć na liście jako obowiązkowe. Z kolei na weekendowej playliście zagości 10 utworów z nowej, zaskakującej płyty artysty, który podpisuje się jako Perfume Genius. Nieoczywistości pojawią się też na wielkim ekranie, na którym Jacques Audiard zabiera nas do Paryża, by pokazać, że współczesna miłość niejedno ma imię.

Plan na weekend 25-26 czerwca
Weekend zaczynamy zdrowo i pysznie, bo letnim śniadaniem z Marysią Przybyszewską. Pochłaniamy też sporo książek w ramach święta literatury, czyli Big Book Festivalu. Menu na te dwa wolne dni jest bardzo kulturalne!
Tekst: Mari Krystman
Zdjęcie główne: kadr z filmu "Paryż, 13. dzielnica"
W tym tygodniu czytamy

Szóste wymieranie. Historia nienaturalna
Elizabeth Kolbert
wyd. Filtry
„W momencie dochodzenia umysłu ludzkiego do samowiedzy życie skazało na zagładę swoje najpiękniejsze stworzenia” – to słowa biologa i zoologa Edwarda O. Wilsona przytoczone na otwarcie książki. W „Szóstym wymieraniu. Historii nienaturalnej” dziennikarka i pisarka Elizabeth Kolbert opowiada o tym, jak rozmnażający się w bezprecedensowym tempie Homo sapiens doprowadził do zagłady planety. Książkę napisała kilka lat temu, a my sięgamy po świeże wznowienie wydawnictwa Filtry – publikację, która jest znakiem czasu. Naukowcy wciąż nie zdają sobie sprawy z tego, że przed nimi był świat, który zniknął; stworzenia, które wymarły. Powoli znajdują ślady czegoś, czego nie potrafią opisać, jedni coś przeczuwają, inni negują, jeszcze inni głoszą niestworzone teorie, ale żaden z nich nie wiąże wymierania z działalnością człowieka! Autorka przypomina nam o pięciu wielkich wyginięciach gatunków na Ziemi, zaznaczając, że szósty właśnie się dzieje, a my maczamy w tym głęboko palce. Wymieranie numer 6 odbywa się w zastraszającym tempie – i wiemy, co zrobić, by je spowolnić i powstrzymać. Tymczasem przyglądamy temu bezrefleksyjnie. Pomyślcie – jak dawni naukowcy, którzy tropili to, co mogło unicestwić dinozaury, zareagowaliby na nasze czasy?
W tym tygodniu słuchamy

fot. okładka płyty "Perfume Genius" Ugly Season
Perfume Genius
Ugly Season
Matador
Nadstawcie uszu, wytężcie wzrok, rozruszajcie nadgarstki – zapraszamy na spektakl. Tak, dobrze widzicie, nowy album Mike’a Hadreasa jest jak przedstawienie teatralne albo musical, który angażuje więcej zmysłów niż tylko niezbędny w odbiorze muzyki słuch. Tytuł „Ugly Season” brzmi nieco posępnie, by nie powiedzieć – złowieszczo, ale czasy mamy, jakie mamy, a Perfume Genius trawestuje to według swojej wrażliwości. Na szóstym albumie studyjnym amerykański artysta proponuje nam nowoczesny, ekstatyczny i queerowy spektakl w 10 krótkich aktach – utworach wyśpiewanych teatralnym, anielskim głosem. Do tego dźwięki: trochę klasycznych instrumentów, jak klarnet i dzwonki, nieco elektronicznych brzmień melotronu, a nawet nuty reggae! Hadreas tworzy eksperymentalną muzykę pop – utwory „Herem” i „Teeth” są enigmatycznie, niemal misterne, a przy „Pop Song” będziecie chcieli się nieco porozciągać w tańcu w myśl słów: „Our body is stretched”. O tym, że „Ugly Season” to uczta wielozmysłowa, świadczą też klipy, które pojawiły się wraz z płytą. Krótkie filmy z tańczącymi dysmorficznymi postaciami – w tym z samym Mikiem – zrealizował artysta wizualny Jacolby Satterwhite, znany z nieco psychodelicznych animacji 3D w klimacie lat 90. Koniecznie obejrzyjcie „Pygmalion’s Ugly Season”.
W tym tygodniu oglądamy

fot. plakat filmu "Paryż, 13. dzielnica"
Paryż, 13. dzielnica
reż. Jacques Audiard
Zaznaczamy od razu: to film o miłości, ale nie nastawiajcie się na pocztówki z romantycznej stolicy Francji. Współczesna love story ma wiele barw, a Jacques Audiard ubiera ją w odcienie czerni i bieli – ot, by było mniej słodko, a bardziej uniwersalnie. Wymieniona w tytule część ikonicznego miasta nie należy raczej do celów turystycznych eskapad. Mamy więc blokowiska i kilkoro bohaterów na tle monochromatycznej rzeczywistości. A co z tą miłością? Jest albo jej nie ma, chowa się pomiędzy fetyszami, przygodnym seksem i erotyką w wersji online. Pracownica call center Emille (Lucie Zhang), wieczna studentka Nora (Noemie Merlant) i nauczyciel angielskiego Camille (Makita Samba) wchodzą w rozmaite cielesno-emocjonalne konfiguracje o wspólnym mianowniku: seks. Obraz ściska za serce, bo przecież po pandemicznej izolacji jesteśmy spragnieni bliskości i czułości. Czy tak wygląda miłość w wielkim mieście? Na osłodę mamy ciekawostkę – reżyser napisał tekst z dwiema scenarzystkami, w tym z genialną Céline Sciammą, twórczynią świetnych filmów dla dzieci i pięknego „Portretu kobiety w ogniu”.
W tym tygodniu odwiedzamy

fot. Big Book Festival
Big Book Festival
24-26 czerwca
Mała Warszawa, ul. Otwocka 14
„Do widzenia, do jutra!” – głosi hasło tegorocznej, 10. edycji literackiego wydarzenia w stolicy. Nawiązuje ono do kultowego filmu Janusza Morgensterna i jak mówią twórcy Big Book Festivalu, oddaje moment, w którym się znaleźli. Mimo dekady na karku ten jeden z najważniejszych festiwali książkowych w Europie jest młody i niezmiennie zapowiada eksplorację na polu sztuki i działań społecznych. Hasło nawiązuje też do lokalizacji – wydarzenia odbędą się w postindustrialnych przestrzeniach warszawskiej Pragi. W tym roku kulturalny weekend wypełnią premiery książek i spotkania z pisarzami i pisarkami, między innymi Gabrielem Krauzem, autorem nominowanej do Nagrody Bookera książki „Tu byli, tak stali”, i Sonią Faleiro, autorką wydanego przez Czarne reportażu „Ślicznotka. Nocne życie Indii”. Spośród dyskusji polecamy „Cudowne lata. Reaktywację” – o powrocie do lat 90. w modzie, muzyce i estetyce. A w sobotę wieczorem możecie wznieść toast z okazji 10. urodzin Big Book Festivalu i przebrać się za… tytuł książki lub jej główny wątek!
W tym tygodniu próbujemy

fot. Marysia Przybyszewska
Lekkie letnie śniadania
Warsztaty kulinarne Farma Bii
„Tymi letnimi, kolorowymi śniadaniami zamierzam rozkochać was w kuchni roślinnej” – tak zachęca do udziału w najbliższych warsztatach kulinarnych na Farmie Bii Marysia Przybyszewska, autorka publikacji „Dobra książka. Wegeprzepisy dla dzieciaków i rodziny” (Przeczytaj wywiad z Marysią Przybyszewską >>). Mistrzyni roślinnego comfort foodu 25 czerwca zdradzi wam, jak z letnich darów natury wyczarować dania, które sprawią, że z przyjemnością wstaniecie z łóżka. Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak smakuje cilbir, czyli jajka po turecku z paprykowym masłem i orzechami laskowymi albo ryż gotowany w zielonej herbacie z bobem, batatem, zielonymi listkami i marynowanym ogórkiem, koniecznie spędźcie ten dzień w farmowej kuchni, a po warsztatach zaserwujcie swoim najbliższym śniadanie, o jakim dotychczas jedynie śnili. Po tym kursie będzie to więcej niż proste, bo Marysia – poza dzieleniem się wiedzą i niezwykłym doświadczeniem – swoją pasją do roślinnej kuchni potrafi zarażać jak mało kto!
Przeczytaj również:
- Ludzie i inspiracje
Menu na weekend: 29-30 października
W halloweenowy weekend nie obejdzie się bez lampionów z dyni. Wydrążony z niej miąższ z powodzeniem wykorzystamy w kuchni, by przyrządzić pożywne śniadania, pyszne obiady i kuszące desery.
- Ludzie i inspiracje
Plan na lipiec 2022
Lipcowe upały nie zachęcają być może do wychodzenia z domu, ale letnie wydarzenia i premiery kulturalne zdecydowanie tak. Odkryjcie, co robić w nadchodzącym miesiącu!
- Na mapie
Farma Bii: Relaks i gotowanie
W Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich kryje się ustronne, pełne zieleni miejsce, które gwarantuje wyciszenie, kontakt z naturą i niezapomniane doświadczenia kulinarne. Farma Bii to otoczony urokliwym lasem brzozowym elegancki, butikowy pensjonat.
- Ludzie i inspiracje
Menu na weekend: 29-30 października
W halloweenowy weekend nie obejdzie się bez lampionów z dyni. Wydrążony z niej miąższ z powodzeniem wykorzystamy w kuchni, by przyrządzić pożywne śniadania, pyszne obiady i kuszące desery.
- Ludzie i inspiracje
Plan na lipiec 2022
Lipcowe upały nie zachęcają być może do wychodzenia z domu, ale letnie wydarzenia i premiery kulturalne zdecydowanie tak. Odkryjcie, co robić w nadchodzącym miesiącu!
- Na mapie
Farma Bii: Relaks i gotowanie
W Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich kryje się ustronne, pełne zieleni miejsce, które gwarantuje wyciszenie, kontakt z naturą i niezapomniane doświadczenia kulinarne. Farma Bii to otoczony urokliwym lasem brzozowym elegancki, butikowy pensjonat.
Chcemy wiedzieć co lubisz
Wiesz, że im więcej lajkujesz, tym fajniejsze treści ci serwujemy?