Nie bez powodu ktoś ułożył to tak, by zimny, mroźny i ciemny luty wypełniały dwa najmilsze święta – tłusty czwartek i walentynki. Według nas oba celebrują związki doskonałe: pierwsze – glutenu i cukru, drugie – relację z najmilszą osobą. Ale by doczekać do wiosny w dobrym nastroju, warto również poprzedzające oba święta dni wypełnić przyjemnościami – oddać się ciekawym aktywnościom i dobrze odpocząć, czy to w domu, z nową książką, czy poza nim, obcując ze sztuką. Krótki luty jest wypełniony interesującymi wydarzeniami i premierami kulturalnymi: filmowymi, literackimi i muzycznymi, które sprawią, że mimo niesprzyjającej aury wyjdziemy z domu i na pewno nie będziemy się nudzić!

Plan na luty 2022
Choć luty to najkrótszy miesiąc w roku, zdecydowanie ma wiele do zaoferowania. Podpowiadamy, na które nowości kulturalne zwrócić uwagę i w jakich wydarzeniach wziąć udział w mroźne lutowe dni.
Tekst: redakcja
Zdjęcia: materiały prasowe
Miesiąc zaczniemy od premiery najnowszego filmu z serii o przygodach Mikołajka – bohatera stworzonego przez Renégo Goscinny’ego i Jeana-Jacques’a Sempégo. Uwielbiany przez dużych i małych rozrabiaka przeniesie nas w beztroskie lata dzieciństwa. Natomiast 11 lutego możemy liczyć na zastrzyk muzycznej energii: premierę „Earthling” – drugiego solowego albumu Eddiego Veddera, wokalisty, muzyka i autora tekstów legendarnego zespołu Pearl Jam. Głodni teatralnych wrażeń, 12 lutego wybierzemy się do Wrocławia na premierę spektaklu „Planeta małp” w reżyserii Marcina Libery. Nie pominiemy też intrygujących nowości literackich i w lutowe wieczory sięgniemy po „Schron przeciwczasowy” Georgiego Gospodinowa i pierwsze polskie wydanie jednej z najważniejszych książek w dziejach feminizmu – „Kobiety, rasa, klasa” Angeli Y. Davis. Do kina zaś wybierzemy się na nowe dzieło Pedra Almodóvara „Matki równoległe” i odrestaurowane kultowe filmy Wong Kar-Waia w kinie Muranów.
Po inspiracje warto zajrzeć na warsztaty kulinarne – nie zabraknie ich w lutym na naszej zaprzyjaźnionej Farmie Bii
Nie będziemy także próżnować w kuchni. I was zachęcamy do tego samego! Z okazji walentynek – niezależnie od tego, czy spędzicie je sami, czy w towarzystwie – urządźcie ucztę, która zaskoczy waszą drugą połówkę lub zwyczajnie sprawi wam przyjemność. Po inspiracje warto zajrzeć na warsztaty kulinarne – nie zabraknie ich w lutym na naszej zaprzyjaźnionej Farmie Bii. Za to w tłusty czwartek, jeden z naszych ulubionych dni w roku, przygotujcie pyszne pączki, kruche faworki lub wyśmienite ptysie – albo wszystko naraz. A jeśli brak wam czasu i wolicie raczyć się gotowymi smakołykami, nie zapomnijcie, że co roku pomagamy wam w poszukiwaniu najlepszych słodkości, przygotowując ranking najlepszych pączków w Warszawie. Sprawdźcie, jakich jeszcze wydarzeń nie może zabraknąć w waszym kalendarzu w tym miesiącu!
Cały luty

Warsztaty kulinarne na Farmie Bii
Jeśli marzy wam się, by zimowe dni spędzać w kuchni na przyrządzaniu fantastycznych potraw z całego świata, mamy coś dla was. Podczas lutowych warsztatów kulinarnych na Farmie Bii, które odbywają się w każdą sobotę, przeżyjecie niezwykłe kulinarne przygody – zgłębicie sztukę łączenia produktów, poznacie nowe smaki, ale też dowiecie się, jak za pomocą jedzenia opowiadać romantyczne historie i przywoływać najmilsze wspomnienia. W pierwszą sobotę miesiąca, na warsztatach prowadzonych przez Tomasza Królikowskiego, szefa kuchni z 20-letnim doświadczeniem, dowiecie się, czym jest zmysłowy comfort food. Pewniakiem będą tu francuskie crepês Suzette, a dreszczyk emocji wywoła aromatyczny sos ostrygowy. Następnie, 12 lutego, potrawy, które rozbudzą wasze kubki smakowe, zrobi z wami Arkadiusz Płoński, szef kuchni i krytyk kulinarny, który zdobywał doświadczenie w zagranicznych, gwiazdkowych restauracjach. Razem z nim skomponujecie menu idealne na walentynki – takie, które z łatwością odtworzycie w domu, by urządzić wyjątkową i zmysłową kolację dla ukochanej osoby. Z kolei na warsztatach 19 lutego Tomek Czajkowski, kucharz i założyciel bloga Magiczny Składnik, pokaże wam, jak przygotować najlepszy comford food. Nie obejdzie się bez domowego makaronu, będą więc tagliatelle, rigatoni i gnocchetti. Kojące, pyszne i proste w przygotowaniu potrawy – to idealny plan na sobotę. Lutowe kursy kulinarne zamyka zakochany w Azji szef kuchni Bartosz „Snecz” Dębski, który 26 lutego zabierze was w orientalną podróż po tajskich smakach. Jeśli nęcą was składniki takie jak galangal, trawa cytrynowa, liście kaffiru, tamaryndowiec, kolendra i chili, a na myśl o Tajlandii szybciej bije wam serce, te warsztaty są zdecydowanie dla was.
4 lutego

Premiera filmu „Skarb Mikołajka”
Miesiąc z pewnością dobrze rozpoczną ci, którym – podobnie, jak nam – z dzieciństwem nieodłącznie kojarzy się seria książek o przygodach Mikołajku, napisanych przez Renégo Goscinny’ego i zilustrowanych przez Jeana-Jacques’a Sempégo. Mimo upływu lat bohaterowie się nie starzeją, a wręcz przeciwnie – rozweselają kolejne pokolenia młodych czytelników i kinomanów. A ci niech będą czujni: 4 lutego w kinach pojawi się trzeci już film o małym bohaterze, „Skarb Mikołajka”. Uwielbiający przygody, swoich niesfornych przyjaciół i miejsce, w którym mieszka, Mikołajek tym razem wyruszy na poszukiwanie skarbu Jednookiego Olafa, który może zapobiec przeprowadzce, jaką chcą mu urządzić rodzice. Czy chłopcu uda się opanować sytuację? Koniecznie sprawdźcie to osobiście!
11 lutego

Premiera płyty Eddiego Veddera
Ważna data w kalendarzu: 11 lutego to dzień premiery „Earthling”, drugiego solowego albumu Eddiego Veddera. Wokalista, muzyk i autor tekstów legendarnego zespołu Pearl Jam po ponad dekadzie od wydania autorskiego krążka „Ukulele Songs” powraca z płytą wyprodukowaną przez wyróżnionego Grammy Andrew Watta. Na „Earthling” znajdzie się między innymi doceniony przez fanów singel „Long Way”, a także utwór „The Haves”. Krytycy podkreślają, że „Earthling” to zupełnie inne oblicze Veddera – dojrzałe i sentymentalne. To również nowa odsłona barytonowego głosu artysty, który przez lata ewoluował, zachowując jednak charakterystyczną dla siebie wrażliwość. Muzyk ujawnił, że na nadchodzącym albumie gościnne wystąpią między innymi Stevie Wonder, Elton John, Ringo Starr, będzie można na nim również usłyszeć głos zmarłego ojca artysty.
12 lutego

Spektakl „Planeta małp”, reż. Marcin Liber
Teatr Polski w Podziemiu, Wrocław
12 lutego wybierzemy się do Wrocławia, by obejrzeć spektak „Planeta małp” w reżyserii Marcin Libera – widowisko ukazujące alternatywną wizję życia na Ziemi, na której władzę sprawują nie ludzie, a małpy. Widzowie spektaklu zostaną przeniesieni 3700 lat w przyszłość, by przyjrzeć się temu, jak wyglądałby świat, gdyby rolę, w której znalazł się homo sapiens, objęły małpy. To śmiały obraz świata, którego człowiek nie jest istotną częścią – sprowadzony do roli ogniwa ewolucji, w dodatku niezbyt cenionego przez naczelne. Liber daje doskonałą odtrutkę na antropocentryzm, odwracając role i prowokując do zmierzenia się z dyskomfortem, jaki się pojawia u widza, gdy w tytułowych małpach dostrzega samego siebie.
12-13 lutego
Łowców okazji i znawców mody nie powinno tu zabraknąć!
Targi Jestem Vintage
Elektrownia Powiśle, Warszawa
W lutowy weekend w przestrzeni stołecznej Elektrowni Powiśle już po raz siódmy odbędą się targi Jestem Vintage. Kompleks wypełni się najpiękniejszymi znaleziskami z ubiegłych dekad – na ten weekend w Elektrowni Powiśle wystawi się ponad 60 fantastycznych sklepów, butików i marek, które na temat vintage wiedzą wszystko. Wystawcy przywiozą ze sobą oryginalne ubrania, rzadkie płyty, niepowtarzalne meble i wyjątkową biżuterię – każdy może więc liczyć na udane łowy. Jeśli marzą wam się dodatki w stylu retro, a nie macie czasu na przeszukiwanie second-handów, odwiedźcie miejsce, w którym ubrania z drugiej ręki z różnych butików zostały wyselekcjonowane i zgromadzone pod jednym dachem. Łowców okazji i znawców mody nie powinno tu zabraknąć!
14 lutego

Walentynki
Jedni je obchodzą, inni starają się za wszelką cenę lekceważyć. Nie da się jednak ukryć, że walentynki to święto na tyle miłe, że trudno oprzeć się ich urokowi. W końcu każdy lubi zjeść wyśmienitą kolację, obejrzeć dobry film czy zwyczajnie spędzić czas na przyjemnościach. Zachęcamy, aby 14 lutego – niezależnie od obecności drugiej połówki – spędzić czas wyjątkowo. Urządźcie walentynkową ucztę dla ukochanej osoby lub w nurcie miłości własnej sprawcie przyjemność samym sobie (polecamy nasze menu na romantyczną kolację >>). Miłośników kina zapraszamy na maraton filmów romantycznych – bez problemu znajdą w nim coś dla siebie zarówno amatorzy klasyki filmowej, jak i ci, którzy wolą najnowsze opowieści prosto z Hollywood. Walentynki to także idealny dzień na poznawanie siebie (przeczytaj, jak miło spędzić walentynki w pojedynkę >>), wyśmienitą zabawę we własnym towarzystwie i wsłuchanie się w swoje potrzeby. Pamiętajcie: przyjemność powinniśmy dawać sobie nie tylko od święta, a do tego możemy – ale nie musimy – dzielić ją z drugą osobą. Niech walentynki będą jedynie pretekstem do zapewniania sobie radości!
15 lutego

Premiera książki „Kobiety, rasa, klasa”, Angela Y. Davis
wyd. Karakter
W połowie lutego w księgarniach pojawi się pierwsze polskie wydanie jednej z najważniejszych książek w dziejach feminizmu. Angela Y. Davis – ikona ruchu na rzecz wyzwolenia Afroamerykanów i praw kobiet, a także członkini Czarnych Panter i akademiczka – bierze w niej pod lupę historię emancypacji Afroamerykanek i Afroamerykanów, zwracając szczególną uwagę na to, że czynniki rasowe, klasowe i te związane z płcią odegrały w niej wyjątkowo istotną rolę. Autorka pokazuje, że warto przeciwstawiać się niesprawiedliwości, a zaangażowane w walkę z podziałami grupy, które solidarnie przeciwdziałały niesprawiedliwości, osiągały to, do czego twardo i uparcie dążyły. Mimo że książka „Kobiety, rasa, klasa” po raz pierwszy ukazała się w 1981 roku, pozostaje niezwykle aktualna we współczesnej debacie związanej z feminizmem, ze zmianami społecznymi czy z rasizmem. Polskiemu wydaniu towarzyszy posłowie Małgorzaty Fidelis, profesorki nadzwyczajnej na Wydziale Historii Uniwersytetu Illinois w Chicago.
16 lutego

Premiera książki „Schron przeciwczasowy”, Georgi Gospodinow
wyd. Wydawnictwo Literackie
Dzień później, 16 lutego, nakładem Wydawnictwa Literackiego ukaże się „Schron przeciwczasowy” Georgiego Gospodinowa. Nowa, długo wyczekiwana książka laureata Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus” i jednego z najgłośniejszych pisarzy europejskich jest sentymentalną opowieścią, w której remedium na teraźniejsze problemy staje się przeszłość. Okazuje się jednak, że próba ucieczki od czasu może być tragiczna w skutkach. Gaustyn, osobliwy naukowiec, prowadzi w Szwajcarii klinikę przeszłości, pomagającą osobom cierpiącym na chorobę Alzheimera i demencję. Pacjenci mogą spośród wszystkich minionych dekad XX wieku wybierać tę, w której czują się najbardziej bezpiecznie i komfortowo. Kuracja z czasem przyciąga jednak nie tylko chorych, ale i tych, którzy chcieliby zwyczajnie powrócić do szczęśliwych chwil. Sytuacja ostatecznie całkowicie wymyka się spod kontroli, a po świecie rozprzestrzenia się „wirus przeszłości”, który niezwykle trudno jest powstrzymać. Książka stawia czytelnika przed pytaniem, czy na pewno należy spoglądać wstecz. Noblistka Olga Tokarczuk zachęca do lektury, mówiąc, że „rzadko trafiają się tak szalone i cudowne książki” – nie dajcie się więc długo namawiać i 16 lutego biegnijcie do najbliższej księgarni.
18 lutego - 16 maja

Moda Polska w Galerii Mokotów
Moda Polska to bez wątpienia legenda dla polskiej branży fashion. Od 18 lutego do 16 maja w The Designer Gallery warszawskiej Galerii Mokotów można oglądać niezwykłą wystawę poświęconą historii tego wspaniałego domu mody oraz jego twórcom z Jerzym Antkowiakiem – wieloletnim dyrektorem kreatywnym marki, na czele. Organizatorom wystawy udało się przenieść muzealną i pełną symboliki ekspozycję do galerii handlowej, co samo w sobie stanowi ogromne wyzwanie. Kuratorem wystawy jest jeden z najlepszych polskich projektantów Tomasz Ossoliński.
18 lutego

Premiera filmu „Matki równoległe”
reż. Pedro Almodóvar
Wreszcie na ekranach kin będzie można zobaczyć „Matki równoległe” – najnowszy obraz Almodóvara, który otworzył 78. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji. To historia dwóch ciężarnych kobiet, które spotykają się na oddziale położniczym. Różni je wiek i podejście do macierzyństwa, łączy to, że obie zaszły w ciążę przypadkiem. Starsza z bohaterek – Janis (w tej roli rewelacyjna Penélope Cruz) – oczekiwanie na dziecko postrzega jako błogosławieństwo. Młodsza – Ana (Milena Smit) – jest przerażona wizją posiadania dziecka. Choć drogi kobiet ledwie się przetną, więź, która je połączy, okaże się niezwykle mocna. Jak zazwyczaj u Almodóvara, przypadek zdeterminuje to, co przyniesie przyszłość. „Matki równoległe” to intymna opowieść o bólach i blaskach macierzyństwa, ale przede wszystkim pochwała feminizmu, siły kobiet, ich solidarności i odwagi.
21-25 lutego

Wong Kar-Wai w kinie Muranów
W ostatnim tygodniu lutego kino Muranów po raz kolejny otworzy się na film azjatycki. Tym razem pokazane zostaną dzieła cenionego hongkońskiego reżysera Wong Kar-Waia, artysty, który słynie z pięknych opowieści o niespełnionej miłości, bohaterach mijających się w czasie i przestrzeni czy niepokornych buntownikach. To kino pełne poezji – niedosłowne, ulotne, tajemnicze – a jednocześnie dotykające najważniejszych prawd. U Wong Kar-Waia spojrzenie czy drobny gest potrafią powiedzieć widzowi więcej niż słowa, a każdy misternie zbudowany kadr zachwyca kompozycją i głębią koloru i rewelacyjnie oddaje emocje bohaterów. Pięknym obrazom towarzyszą idealnie dobrane ścieżki dźwiękowe, które na długo po skończeniu seansu pozostają w pamięci. W ramach pokazów w Muranowie będzie można zobaczyć pięć kultowych tytułów z dorobku reżysera, wśród nich czuły romans „Chungking Express” i zmysłowe arcydzieło o miłości niemożliwej, czyli film „Spragnieni miłości” – wszystkie w odrestaurowanej wersji, dzięki której talent Wong Kar-Waia wybrzmi jeszcze mocniej.
24 lutego

Tłusty czwartek
Koniec karnawału to zdecydowanie jeden z naszych ulubionych okresów w roku. Choć niektórzy nie ulegają pokusie kosztowania nadmiernej porcji słodkości, my do tego grona zdecydowanie nie należymy – zwłaszcza w tłusty czwartek. Tego dnia folgujemy swojej słabości do pączków w każdej odsłonie – z lukrem, z różą czy z czekoladą. Każdy znajdzie coś dla siebie! Będziemy przygotowywać pyszne pączki, kruche faworki i kuszące ptysie (wypróbuj najlepsze przepisy na tłusty czwartek >>), a także, jak co roku, pomożemy wam w poszukiwaniu najlepszych wypieków. W końcu każdemu należy się czasem odrobina przyjemności!
Pst! Jeśli jeszcze nie wiecie, w której kolejce po pączki stanąć, zerknijcie na naszych faworytów z rankingów pączków 2020 i 2021.
Przeczytaj również:
- Ludzie i inspiracje
Menu na weekend: 29-30 października
W halloweenowy weekend nie obejdzie się bez lampionów z dyni. Wydrążony z niej miąższ z powodzeniem wykorzystamy w kuchni, by przyrządzić pożywne śniadania, pyszne obiady i kuszące desery.
- Ludzie i inspiracje
Plan na weekend: 29-30 października
Pamiętacie, że w nocy z sobotę na niedzielę zmieniamy czas? A to oznacza o godzinę dłuższy weekend! Oto nowości kulturalne, którymi warto go wypełnić.
- Kultura i wiedza
Najlepsze książki kulinarne 2021 roku
Dziesiątki wydawnictw, setki fascynujących historii, tysiące wyjątkowych przepisów. Na koniec roku wybieramy książki kulinarne, które w ostatnich miesiącach czytaliśmy najchętniej!
- Ludzie i inspiracje
Menu na weekend: 29-30 października
W halloweenowy weekend nie obejdzie się bez lampionów z dyni. Wydrążony z niej miąższ z powodzeniem wykorzystamy w kuchni, by przyrządzić pożywne śniadania, pyszne obiady i kuszące desery.
- Ludzie i inspiracje
Plan na weekend: 29-30 października
Pamiętacie, że w nocy z sobotę na niedzielę zmieniamy czas? A to oznacza o godzinę dłuższy weekend! Oto nowości kulturalne, którymi warto go wypełnić.
- Kultura i wiedza
Najlepsze książki kulinarne 2021 roku
Dziesiątki wydawnictw, setki fascynujących historii, tysiące wyjątkowych przepisów. Na koniec roku wybieramy książki kulinarne, które w ostatnich miesiącach czytaliśmy najchętniej!
Chcemy wiedzieć co lubisz
Wiesz, że im więcej lajkujesz, tym fajniejsze treści ci serwujemy?