Choć dni są coraz krótsze i krótsze, wcale nie zniechęca nas to do ich aktywnego spędzania. Wręcz przeciwnie! Tym chętniej wykorzystujemy czas przed prędkim nadejściem wieczora, a listopad dostarcza nam wielu powodów do wyjścia z domu. Już na początku miesiąca będziemy słuchać nowej płyty Abby, czytać książki Jakuba Szczęsnego i Aleksandry Koperdy, a także obejrzymy „Spencer”, film Pabla Larraína, poświęcony burzliwemu małżeństwu księżnej Diany i księcia Karola. W Istebnej oddamy się praktyce relaksacyjnego tańca, we Wrocławiu odwiedzimy festiwal muzyczny Jazztopad, a w Toruniu – Festiwal Filmowy EnergaCamerimage, skupiający się na sztuce operatorskiej. To jednak dopiero początek, bo w drugiej połowie listopada emocji dostarczą nam kolejne premiery: muzyczne – nowych albumów Adele i Stinga, a także filmowe – „Kuriera francuskiego z Liberty…” Wesa Andersona i „Domu Gucci” w reżyserii Ridleya Scotta. Oto nasz wybór najciekawszych wydarzeń i premier kulturalnych listopada 2021!

Plan na listopad 2021
Listopad od pierwszych dni zaskakuje wyjątkowymi wydarzeniami i premierami kulturalnymi. Sprawdźcie, których z nich nie możecie przeoczyć!
Tekst: redakcja
Zdjęcie główne: Sajad Nori / unsplash.com
5 listopada

Premiera nowego albumu Abby
Takiego powrotu w muzyce jeszcze nie było. Abba, najsłynniejszy szwedzki zespół w historii, którego popowe hity w latach 70. i 80. podbijały serca milionów słuchaczy na całym świecie, po niemal 40 latach od zakończenia działalności powraca z nowym albumem! Płyta zatytułowana „Voyage” ukaże się na rynku 5 listopada, znajdzie się na niej 10 utworów. Jej premiera zostanie połączona z serią koncertów, które jednak odbędą się bez udziału muzyków – zamiast nich na scenie wystąpią hologramy.
5 listopada

„Spencer” w kinach
Losy rodziny królewskiej budzą skrajne emocje – od uwielbienia po bunt. Nic więc dziwnego, że w ostatnich latach stały się one osią fabularną wielu dokumentów, seriali i kinowych megaprodukcji, takich jak wyprodukowany przez Netflix „The Crown” czy oscarowy „Jak zostać królem”. W pierwszy weekend listopada dopiszemy do tej listy kolejny film. „Spencer” to nowy obraz Pabla Larraína, poświęcony jednemu z najpopularniejszych wątków brytyjskiej monarchii – burzliwemu małżeństwu księżnej Diany i księcia Karola. W roli głównej wystąpi Kristen Stewart.
8 listopada

Premiera książki „Witaj w świecie bez architektów”
Jakub Szczęsny, architekt i autor instalacji, odpowiedzialny między innymi za projekt i budowę Domu Kereta, czyli najwęższego domu na świecie, napisał fascynującą książkę poświęconą architekturze i jej społeczno-kulturowym kontekstom. „Witaj w świecie bez architektów” to podróż przez polskie wsie, podziemne domy w Chinach, północnoafrykańskie twierdze, aż po brazylijskie fawele i obozy dla uchodźców. Sprawdźcie, jak kształtujemy architekturę i jak ona kształtuje nas!
10 listopada

Nowa książka Aleksandry Koperdy
Odwiedziłam mieszkania, domy, pracownie, by z opowieści ich właścicieli wydobyć iskrę, która rozpoczęła myślenie o projekcie danej przestrzeni. Moi rozmówcy, choć tak różni, myślą podobnie: wnętrze ma być wygodne i dopasowane do potrzeb – tak o swojej nowej książce opowiada Aleksandra Koperda. „Dizajn miejsc codziennych” to inspirująca publikacja, która nie tylko oprowadzi was po wyjątkowych wnętrzach, ale także pomoże wam lepiej zaprojektować własne mieszkanie, dom czy pracownię. KUKBUK patronuje!
11-14 listopada

Warsztaty organic dance
W drugi weekend listopada odbędą się warsztaty organic dance, które pozwolą wam pozbyć się wszystkich napięć z ciała. To praktyka relaksacyjna i medytacyjna, która za główne narzędzie skutecznego wypoczynku uznaje taniec. Do jej nauki nie potrzeba wcześniejszego doświadczenia. Warsztaty odbędą się Istebnej, w hotelu Złoty Groń, a poprowadzi je Adam Adamonis. Pst! Podczas zapisów użyjcie hasła „KUKBUK”, a otrzymacie specjalny rabat!
12-21 listopada

18. edycja Jazztopad Festival
Listopad we Wrocławiu upłynie w rytmie światowego jazzu. Przez 10 dni w Narodowym Forum Muzyki odbywać się będą liczne koncerty muzyki jazzowej. Na scenie wystąpią między innymi Charles Lloyd ze swoim kwartetem, Kanadyjka Kris Davis, szwajcarska artystka Sylvie Courvoisier czy Lucia Cadotsch. Podczas festiwalu nie zabraknie koncertów improwizacyjnych. Jazztopad od wielu lat buduje relacje z najważniejszymi ośrodkami jazzowymi na świecie, wspierając promocję polskiej muzyki improwizowanej i wymianę kulturalną.
13-20 listopada

Międzynarodowy Festiwal Filmowy EnergaCamerimage
Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCamerimage jest jednym z największych i najbardziej rozpoznawalnych festiwali poświęconych sztuce operatorskiej. Znacznie przyczynia się on do wzrostu prestiżu autorów zdjęć i innych twórców filmowych. Jego wyjątkowa formuła okazała się atrakcyjną alternatywą dla innych festiwali. To obowiązkowe wydarzenie dla wszystkich miłośników kina!
16-17 listopada

Kongres OEES
„Zarządzanie różnorodnością: wielopokoleniowa i wielokulturowa organizacja”, „Miasta historyczne – co dalej?”, „Od globalizacji do lokalności – ulokalnienie i naturalizacja gospodarowania” – to tylko niektóre spośród wielu bloków tematycznych, które składają się na program VI Kongresu OEES, który odbędzie się 16-17 listopada w Centrum Kongresowym ICE. W wykładach, prelekcjach i panelach dyskusyjnych będzie można uczestniczyć również za pośrednictwem wirtualnej platformy streamingowej. OEES to doskonała sposobność do rozwinięcia swoich zainteresowań i nabycia nowych umiejętności – koniecznie zarejestrujcie się na to wydarzenie!
17-29 listopada

Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków
Festiwal Filmowy Pięć Smaków to największy w Polsce cykliczny przegląd kina azjatyckiego. W tym roku odbędzie się między 17 a 29 listopada na platformie VOD i od 17 do 24 listopada w warszawskich kinach. Największą niespodzianką tegorocznej odsłony festiwalu będzie retrospektywa filmów Wong Kar-Waia. Ponadto w programie znajdą się między innymi obrazy ukazujące rozmaite oblicza współczesnej Birmy czy tajwańskie kino queer. Odkryjcie Azję, jakiej jeszcze nie znaliście!
18-28 listopada

15. edycja Sputnika nad Polską
Piętnasta odsłona Sputnika nad Polską, największego w kraju przeglądu nowego kina rosyjskiego, odbędzie się między 18 a 28 listopada w warszawskich kinach Iluzjon i Luna. W programie festiwalu znalazły się zarówno obiecujące debiuty, jak i produkcje nagradzanych reżyserów. Prezentowane filmy zostały podzielone na cztery sekcje: konkurs filmów fabularnych, konkurs dokumentów, Kalejdoskop Nowego Kina Rosyjskiego, a także Debiut. Nowe spojrzenie. Projekcjom będą towarzyszyć wydarzenia kulturalne: wystawy, spektakle, debaty i warsztaty.
19 listopada

Premiera nowej płyty Adele
Adele nie trzeba nikomu przedstawiać – jej albumy sprzedały się w dziesiątkach milionów egzemplarzy, magazyn „Time” uznał ją z jedną z najbardziej wpływowych osób na świecie, a liście nagród i nominacji, które otrzymała za swoją twórczość, jest poświęcona oddzielna strona na Wikipedii. W tym roku jej fanów czeka prawdziwa uczta – brytyjska artystka zapowiedziała bowiem premierę najnowszego, czwartego albumu studyjnego, który będzie nosić tytuł „30”. Promujący go singiel „Easy On Me” jest wyjątkowo obiecujący!
19 listopada

„The Bridge” – nowy album Stinga
Sting, 17-krotny laureat Grammy, zapowiedział premierę nowego albumu na drugą połowę listopada. „The Bridge”, bo tak zatytułowany jest krążek, to 13 premierowych utworów, które prezentują rozmaite inspiracje i wizje artystyczne brytyjskiego muzyka. Sting wykorzystuje nowe kompozycje, by opowiedzieć o stracie, izolacji i trudnościach, z którymi wszyscy mierzyliśmy się w ostatnich miesiącach. Na płycie znajdziecie bogactwo brzmień – od pop-rocka, przez indie, aż po utwory utrzymane w romantycznym klimacie.
19 listopada

Premiera nowego filmu Wesa Andersona
Perfekcyjna symetria, pastelowe kolory i niezwykła opowieść? To musi być nowy film Wesa Andersona! Amerykański reżyser przyzwyczaił nas nie tylko do kina na najwyższym poziomie, ale także do sztuki filmowej, która w poszukiwaniu oryginalnych środków wyrazu nie idzie na kompromisy. Po znakomitym „Grand Budapest Hotel” i pięknej animacji „Wyspa psów” nadszedł czas na premierę „Kuriera francuskiego z Liberty, Kansas Evening Sun”. W rolach głównych Benicio del Toro, Tilda Swinton, Adrien Brody, Frances McDormand czy Timothée Chalamet – szykujcie się na niezwykłe filmowe doświadczenie!
24 listopada

Premiera książki „Latarnicy”
Echa, imprint literacki wydawnictwa Czarna Owca, pod koniec listopada zaskoczą polskich czytelników kolejną znakomitą premierą książkową. Tym razem za ich sprawą na półkach księgarń pojawi się powieść „Latarnicy” brytyjskiej pisarki Emmy Stonex. To inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, trzymająca w napięciu historia, która balansuje na granicy psychologicznej beletrystyki i thrillera. Stonex opowiada o cienkiej granicy między rzeczywistością a fikcją, tym mniej widocznej, im bardziej włada nami strach.
24 listopada

„Dom Gucci” w kinach
Listopad spędzamy w kinach. Liczne festiwale i premiery filmowe sprawiają, że trudno oderwać wzrok od ekranu. Filmowy miesiąc zwieńczy projekcja „Domu Gucci”, nowej produkcji Ridleya Scotta, autora takich obrazów jak „Łowca androidów”, „Gladiator” czy „Obcy”. To wyjątkowa historia Patrizii Reggiani, byłej żony Maurizia Gucciego, która zaplanowała zabójstwo swojego męża – tłem dla tej tragedii jest świat mody lat 90. W rolach głównych wyjątkowy duet: Lady Gaga i Adam Driver!
od 25 listopada

Awangarda japońska w Zachęcie
Krajobraz artystyczny powojennej Japonii jest pełen napięć i dysonansów, które rodzą się pomiędzy jednostką a ogółem. „Między kolektywizmem a indywidualizmem” to nowa wystawa w Zachęcie, która stara się pokazać, że właśnie w obliczu takich realiów społecznych najprężniej rozwija się awangarda. Zgromadzone w ramach ekspozycji prace należą do różnych rozwijających się w latach 50. i 60. dziedzin sztuki, takich jak nowe malarstwo, rzeźba, instalacja, rysunek, grafika, performans, fotografia i film. Oddają dynamikę i energię sztuki rodzącej się w wyjątkowym okresie socjoekonomicznego wzrostu Japonii, która po raz pierwszy w swojej historii włączyła się w procesy globalnych przemian.
Chcemy wiedzieć co lubisz
Wiesz, że im więcej lajkujesz, tym fajniejsze treści ci serwujemy?