Powszechnie uważa się, że wakacje to sezon ogórkowy. W tym roku jednak lipiec przeczy wszelkim przyzwyczajeniom i zachwyca bogatą ofertą kulturalną. W nadchodzących tygodniach nie zabraknie filmowych, muzycznych i literackich emocji. Miesiąc zacznie się z przytupem, od premiery finałowych odcinków „Stranger Things”, popularnego serialu, balansującego na granicy kina grozy i filmów przygodowych, utrzymanego w amerykańskiej estetyce lat 80. Zszargane nerwy ostudzą koncerty jazzowe na warszawskiej Starówce, a także liczne spotkania i warsztaty w Pokoju na Lato i na Jazdowie. Do Krakowa bez wątpienia warto udać się na literacki Festiwal Miłosza, do Wrocławia na Nowe Horyzonty, z kolei do Warszawy na wystawę prac Marca Chagalla. Kulturalnej rozrywki nie zabraknie także w domowym zaciszu – czy to z książką o historii kultowego SPATiF-u, czy to z nowymi albumami Lizzo i Beyoncé. Sprawdźcie, jakie jeszcze wydarzenia i premiery czekają na was w lipcu!

Plan na lipiec 2022
Lipcowe upały nie zachęcają być może do wychodzenia z domu, ale letnie wydarzenia i premiery kulturalne zdecydowanie tak. Odkryjcie, co robić w nadchodzącym miesiącu!
Tekst: redakcja
Zdjęcie główne: Kris Luhaers / unsplash.com
1 lipcaNowe odcinki „Stranger Things”

fot. plakat serialu "Stranger Things"
Ponad miesiąc przyszło nam czekać na finałowe odcinki czwartego sezonu „Stranger Things”. Pełen suspensu i zwrotów akcji serial braci Duffer to niezwykła opowieść o amerykańskim miasteczku Hawkins, które w konsekwencji rządowych eksperymentów stało się sceną upiornych, paranormalnych wydarzeń. W najnowszym sezonie grupa nastoletnich przyjaciół musi stawić czoła nowemu wyzwaniu. Vecna, przerażający oprawca, żyjący w równoległym świecie, terroryzuje mieszkańców Hawkins i z każdym dniem rośnie w siłę. Czy uda się go powstrzymać i raz na zawsze zamknąć przejście pomiędzy światem, który znamy, a widmową rzeczywistością Upside Down? Tego dowiemy się już 1 lipca!
2 lipcaJazz na Starówce

fot. plakat festiwalu "Jazz na strówce"
Trudno wyobrazić sobie lato bez koncertów na Rynku Starego Miasta w Warszawie. To właśnie tutaj w lipcu i sierpniu od blisko 30 lat występują najciekawsi polscy i zagraniczni muzycy jazzowi. W tym roku w programie Jazzu na Starówce znalazły się takie grupy jak Ewa Bem & Andrzej Jagodziński Quartet, Emmet Cohen Trio, Kacper Smoliński Quintet, Heavy Metal Sextet, Denys Baptiste Quartet czy Young Power New Edition. Wszystkie prezentują odmienne style, tradycje i filozofie jazzowe, o co szczególnie dbają organizatorzy festiwalu. Dzięki ich staraniom każdy będzie mieć okazję usłyszeć na Starówce zarówno dobrze znane brzmienia, jak i całkowicie nowe, nieodkryte wcześniej koncepcje muzyczne. Warto z wyprzedzeniem zarezerwować stolik w jednej z restauracji okalających rynek!
7-10 lipcaFestiwal Miłosza w Krakowie

Choć dla wielu przygoda z poezją kończy się wraz z opuszczeniem szkoły średniej, świat polskiej liryki ma się dobrze i na brak zainteresowania nie narzeka. Przekonuje o tym choćby krakowski Festiwal Miłosza, który w tym roku odbędzie się po raz jedenasty. Zarówno dla osób ze środowiska poetyckiego, jak i dla tych, którzy na co dzień nie czytają wierszy, będzie to znakomita okazja, by poznać bliżej najciekawszych polskich i zagranicznych poetów, a także teoretyków literatury. W Pałacu Potockich odbędzie się szereg wydarzeń, rozmów, wykładów i spotkań autorskich. Ostatniego dnia festiwalu poznamy także laureatów najbardziej prestiżowego polskiego konkursu poetyckiego – Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.
15 lipcaPremiera płyty „Special” Lizzo

fot. okładka płyty "Special" Lizzo
„Cuz I Love You”, ostatni album studyjny Lizzo, został obsypany nagrodami, doczekał się wielu pozytywnych recenzji i przez kilka tygodni figurował w czołówce najważniejszych list przebojów. Z kolei sama Lizzo dla wielu stała się symbolem walki o równouprawnienie i naczelną propagatorką ciałopozytywności w amerykańskim show-biznesie. Nie powinno więc dziwić, że na jej najnowszy album studyjny czekają miliony fanów. Płytę „Special” zapowiadają dwa single – „Grrrls” i „About Damn Time” – po których można wnioskować, że dotychczasowe hip-hopowe i soulowe poszukiwania artystki zostały tu uzupełnione wyrazistymi funkowymi brzmieniami. Wszystko wskazuje na to, że „Special” najlepiej będzie brzmieć w gorące letnie wieczory!
21-31 lipca22. MFF Nowe Horyzonty

fot. plakat festiwalu "Nowe Horyzonty"
W ostatnich dniach lipca Wrocław po raz dwudziesty drugi będzie filmową stolicą Polski. To właśnie na Dolnym Śląsku odbywa się najpopularniejszy polski festiwal filmowy Nowe Horyzonty, wydarzenie, które gromadzi pasjonatów odważnego kina artystycznego, zarówno w wydaniu współczesnych twórców, jak i legendarnych reżyserów XX wieku. Podczas tegorocznej edycji kilkaset polskich i zagranicznych produkcji filmowych zostanie zaprezentowanych w wielu autorskich sekcjach tematycznych. Oprócz tego widzowie będą mieli okazję zapoznać się z retrospektywami znanych reżyserów i reżyserek, takich jak Agnieszka Holland, Jonas Mekas czy Lucile Hadžihalilović, a także obejrzeć filmy, które w maju tego roku gościły w Cannes!
do 24 lipcaChagall w Muzeum Narodowym

fot. plakat wystawy "Chagall" w Muzeum Narodowym w Warszawie
Obrazy Marca Chagalla, przez wielu uznawane za nieodłączną część kanonu dwudziestowiecznego malarstwa, dotychczas były wystawiane w polskich muzeach zaledwie trzykrotnie. Zmieni to z pewnością nowy zakup Muzeum Narodowego w Warszawie w postaci 14 prac słynnego kubisty. Ich wystawę można oglądać w gmachu muzeum od końca kwietnia, ale ci, którzy jeszcze nie zdążyli jej odwiedzić, w lipcu będą mieć na to ostatnią szansę. Zakupione dzieła Chagalla pochodzą z jego rodzinnej kolekcji i powstały w powojennym okresie twórczości artysty. Znakomicie oddają bogactwo stosowanych przez niego technik graficznych i rysunkowych. Jeśli chować się przed lipcowym upałem, to właśnie tu!
27 lipcaPremiera książki „SPATiF. Upajający pozór wolności”

fot. okładka książki "SPATiF. Upajający pozór wolności"
Klub SPATiF, który zazwyczaj odwiedzamy podczas wydarzeń kulturalnych lub na obiad w Peaches Gastro Girls, w latach 50., 60. i 70., owiany był prawdziwą legendą. To właśnie tutaj, w lokalu przy Alejach Ujazdowskich, zbierała się kulturalna śmietanka stolicy. Wieczorem przychodzili sławni aktorzy, literaci, artyści i filmowcy, a za nimi – jak cienie – tajni współpracownicy służb bezpieczeństwa. O przekroczeniu progu SPATiF-u marzyli wszyscy, ale o tym, kto mógł dostąpić tego zaszczytu, decydował Franio Król, oficjalnie szatniarz, kuluarowo – człowiek instytucja. Po dawnym SPATiF-ie przetrwały przede wszystkim barwne anegdoty, które do dziś wyrażają ducha PRL-u. W zajmującą historię postanowiła je przekuć Aleksandra Szarłat. Jej książka „SPATiF. Upajający pozór wolności” ukaże się nakładem wydawnictwa Czarne w ostatnim tygodniu lipca.
29 lipcaNowy album Beyoncé

Podczas gdy połowa globu mianuje ją królową muzycznego świata, druga dostrzega w niej przede wszystkim celebrytkę. Pewne pozostaje jednak to, że o Beyoncé słyszał niemal każdy, a jej utwory raz za razem figurują na szczycie list przebojów. Gdy więc tylko w sierpniu zeszłego roku świat obiegła wieść o jej pierwszym od blisko siedmiu lat solowym albumie studyjnym, światła reflektorów po raz kolejny skierowały się na amerykańską piosenkarkę. „Renaissance” ukaże się 29 lipca, a zapowiadający ją singiel „Break My Soul” – jak zdradzają osoby zaangażowane w produkcję krążka – znakomicie oddaje jego energiczny, taneczny charakter.
cały lipiecWarsztaty w Pokoju na Lato

fot. warsztaty w Pokoju na Lato
Pokój na Lato kontynuuje zainaugurowany w czerwcu cykl spotkań, warsztatów i wydarzeń kulturalnych! Na rozpoczęcie miesiąca organizatorzy zapraszają na koncert Vito Bambino, znanego najlepiej z indie-hip-hopowej Bitaminy. Następnego dnia rano po tanecznym piątkowym wieczorze będziemy mogli się zrelaksować na zajęciach jogi, które poprowadzą Paulina Rewucka i Dominika Gryz. Potem czas na warsztaty kulinarne; wydarzenie, na które apetyt mają chyba wszyscy czytelnicy KUKBUK-a! Odbędą się one pod hasłem „Zazjatyzowane i roślinne lato w mieście”, a poprowadzą je tradycyjnie Basia Starecka i Piotr Bruś-Klepacki. Uwadze polecamy także cykl spotkań „Dokąd tak biegnie, czy nie jest zmęczona?”, w ramach którego o swoich ścieżkach zawodowych i osobistych przemyśleniach opowiadają niezwykłe, inspirujące kobiety.
cały lipiecFestiwal Otwarty Jazdów

fot. osiedle Jazdów
Blisko 50 wyjątkowych wydarzeń przygotował dla nas Otwarty Jazdów na coroczną edycję swojego festiwalu. Na słynnym warszawskim osiedlu domków fińskich będą się one odbywać niemal codziennie przez kolejne dwa miesiące. W każdy poniedziałek organizatorzy zapraszają na spacer po okolicznych działkach, podczas których opowiedzą o funkcjonowaniu Osiedla. We wtorki goście festiwalu będą mieć okazję poznać czołowe polskie poetki podczas warsztatów literackich, a co środę – oglądać wyjątkowe wystawy, instalacje i performance’y często debiutujących artystów i artystek. Czwartki upłyną pod znakiem projekcji filmowych i spotkań z reżyserami, piątki zaś – w rytmie niszowych koncertów. Na weekend Otwarty Jazdów przewidział pełne atrakcji rodzinne soboty, a także niedzielne warsztaty ekologiczne. Na nudę nie ma tu miejsca!
cały lipiecWarsztaty kulinarne na Farmie Bii

fot. Farma Bii
Jeśli marzycie, aby pierwsze dni wakacji spędzić w kuchni na przyrządzaniu wyśmienitych potraw, w lipcu koniecznie wybierzcie się z nami na Farmę Bii, by się zrelaksować w miłym otoczeniu i jednocześnie rozwinąć swoje umiejętności kulinarne – a tych nigdy nam mało! W pierwszy weekend miesiąca blogerka kulinarna Justyna Dragan podpowie, jak z cudów, którymi obdarowuje nas lato, zrobić wyjątkowe desery. Ciesząc się smakiem soczystych owoców, przygotujemy wypieki z sezonowym twistem: galette z rabarbarem podane z lodami waniliowymi, fondant czekoladowy ze świeżymi malinami i chałkę z czerstwego pieczywa w wersji migdałowo-cytrynowej, serwowaną z sosem angielskim i truskawkami. Z kolei na warsztatach 9 lipca wraz z szefem kuchni Pawłem Trzaskowskim, który od kilkunastu lat jest związany z najlepszymi restauracjami sushi w Polsce, odbędziemy kulinarną podróż do Kraju Kwitnącej Wiśni. Korzystając z sezonowych letnich składników, przyrządzimy pyszne japońskie dania – sashimi maguro, nigiri moriawase czy maki zushi – i poznamy sekrety jednej z najzdrowszych kuchni świata. A dla zaostrzenia apetytu – zachęcamy do lektury naszego zestawienia przepisów na azjatyckie dania. Do zobaczenia!
Przeczytaj również:
- Ludzie i inspiracje
Menu na weekend: 29-30 października
W halloweenowy weekend nie obejdzie się bez lampionów z dyni. Wydrążony z niej miąższ z powodzeniem wykorzystamy w kuchni, by przyrządzić pożywne śniadania, pyszne obiady i kuszące desery.
- Ludzie i inspiracje
Plan na weekend: 29-30 października
Pamiętacie, że w nocy z sobotę na niedzielę zmieniamy czas? A to oznacza o godzinę dłuższy weekend! Oto nowości kulturalne, którymi warto go wypełnić.
- Na mapie
Farma Bii: Relaks i gotowanie
W Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich kryje się ustronne, pełne zieleni miejsce, które gwarantuje wyciszenie, kontakt z naturą i niezapomniane doświadczenia kulinarne. Farma Bii to otoczony urokliwym lasem brzozowym elegancki, butikowy pensjonat.
- Ludzie i inspiracje
Menu na weekend: 29-30 października
W halloweenowy weekend nie obejdzie się bez lampionów z dyni. Wydrążony z niej miąższ z powodzeniem wykorzystamy w kuchni, by przyrządzić pożywne śniadania, pyszne obiady i kuszące desery.
- Ludzie i inspiracje
Plan na weekend: 29-30 października
Pamiętacie, że w nocy z sobotę na niedzielę zmieniamy czas? A to oznacza o godzinę dłuższy weekend! Oto nowości kulturalne, którymi warto go wypełnić.
- Na mapie
Farma Bii: Relaks i gotowanie
W Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich kryje się ustronne, pełne zieleni miejsce, które gwarantuje wyciszenie, kontakt z naturą i niezapomniane doświadczenia kulinarne. Farma Bii to otoczony urokliwym lasem brzozowym elegancki, butikowy pensjonat.
Chcemy wiedzieć co lubisz
Wiesz, że im więcej lajkujesz, tym fajniejsze treści ci serwujemy?