Czas zaopatrzyć się w przeciwsłoneczne okulary, krótkie spodenki i porządny krem z SPF-em! Czerwiec wyznacza początek lata, zapowiada urlopy i dalekie podróże i ponad wszelką wątpliwość należy do najpogodniejszych miesięcy w roku. Zaczyna się w najbardziej urokliwy sposób, od Dnia Dziecka. To właśnie 1 czerwca odbędzie się premiera wyjątkowego przedstawienia „Dzieci z Bullerbyn” w Teatrze Lalka. Początek miesiąca przyniesie także wiele atrakcji dla dorosłych: od najnowszej powieści Olgi Tokarczuk, przez dwie fantastyczne wystawy w Muzeum nad Wisłą i Galerii Promocyjnej, po festiwal wina, który odbędzie się w poznańskiej restauracji SPOT. W drugiej połowie miesiąca emocje wcale się nie skończą. Udamy się na warsztaty do Pokoju na Lato, a pod wieczór do kina, by obejrzeć „Elvisa” – film poświęcony królowi rock’n’rolla. Sprawdźcie, jakie jeszcze wydarzenia czekają na was w nadchodzącym miesiącu!

Plan na czerwiec 2022
Nadchodzą letnie czerwcowe dni, a wraz z nimi nowości, premiery i wydarzenia kulturalne. Podpowiadamy, na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę!
Tekst: redakcja
Zdjęcie główne: kadr z filmu "ELVIS"
Zdjęcia: materiały prasowe
1 czerwca„Dzieci z Bullerbyn” w Teatrze Lalka

Trzy drewniane zagrody i natura, która je otacza, wyznaczają granicę świata dzieci z Bullerbyn. Dorastanie na wsi wśród rodzeństwa, przyjaciół i zwierząt, niekończące się przygody i codzienność urzekająca swoim prozaicznym pięknem – oto obrazy, dla których raz za razem moglibyśmy wracać do książek Astrid Lindgren. Od 1 czerwca „Dzieci w Bullerbyn” będziemy mogli obejrzeć także na deskach Teatru Lalka. Przedstawienie wyreżyserowała Agnieszka Glińska, scenografię przygotowała Monika Nyckowska, a muzykę Igor Nikiforow. Czy istnieje lepszy sposób, by uczcić Dzień Dziecka?
1 czerwcaNowa powieść Olgi Tokarczuk

Na tę książkę czekali chyba wszyscy miłośnicy literatury. Czekali, dodajmy, wyjątkowo długo, bo aż osiem lat! „Empuzjon” to pierwsza powieść Olgi Tokarczuk od czasu monumentalnych „Ksiąg Jakubowych”, które przesądziły o przyznaniu polskiej prozaiczce Literackiej Nagrody Nobla. Tym razem Tokarczuk zabierze czytelników w podróż na Dolny Śląsk, do uzdrowiska Görbersdorf, gdzie w przededniu pierwszej wojny światowej leczy się z gruźlicy Mieczysław Wojnicz, student ze Lwowa. Właśnie tutaj wraz z innymi kuracjuszami dyskutuje on o najważniejszych wydarzeniach epoki, które mają przesądzić o kształcie przyszłego świata. „Empuzjon” to literacki wehikuł czasu, który pomaga się zmierzyć z burzliwą historią XX wieku, a także – poprzez dialog z dziełami takimi jak „Czarodziejska góra” – z klasyką europejskiej literatury. Tej książki nie można przeoczyć.
3 czerwcaWystawa prac Aleksandry Waliszewskiej

fot. Aleksandra Waliszewska, wystawa "Opowieści okrutne", MSN
„Przede wszystkim maluję dla samej siebie. Nie mam zamiaru nikogo szokować. Jeśli już, to może chciałabym kogoś przygnębić”, przyznała w jednym wywiadów Aleksandra Waliszewska. Z jej obrazów w rzeczy samej emanują smutek i niepokój. Udręczone ciała, dzieci jako ofiary przemocy, zatrważające motywy mitologiczne, legendarne i baśniowe – choć ponury świat jej płócien jest zbudowany w odniesieniu do estetyki oniryzmu, wydaje się nad wyraz żywy i namacalny. Ponad 130 obrazów Waliszewskiej będzie można oglądać od 3 czerwca w ramach wystawy „Opowieści okrutne” w Muzeum nad Wisłą. Obok jej prac eksponowane będą także dzieła innych artystów, którzy – podobnie jak Waliszewska – uznają symbolizm za ważny środek artystycznej ekspresji.
3 czerwcaWideoinstalacja Bożny Wydrowskiej w Galerii Promocyjnej

Choć voguing i kultura klubowa mogą się kojarzyć z blichtrem, ekstrawagancją i brokatem, wiele osób uważa, że powstały one nie tylko z miłości do muzyki i tańca, ale także – a może nawet przede wszystkim – jako forma walki z opresyjnymi normami społeczno-kulturowymi. Bożna Wydrowska, performerka, tancerka i artystka wizualna, najszerzej znana jako inicjatorka cyklu wydarzeń „Bal u Bożeny”, wraz z zespołem Kiki House of Sarmata przygotowała niezwykłą, intymną wideoinstalację, zatytułowaną „Room of Projected Horizons”, którą od 3 czerwca będzie można obejrzeć w Galerii Promocyjnej przy Rynku Starego Miasta w Warszawie. Jej praca przedstawia i analizuje kulturę ballroom poprzez szczerą rozmowę z osobami, które znają ją od podszewki i od lat angażują się w jej współtworzenie.
10 i 11 czerwca post sponsorowanyArt Box w Fabryce Norblina

Bombay Sapphire wraz z kilkorgiem artystów – Anią Augustynowicz „Augustynką”, Adą Zielińską, Moniką i Tomaszem Trzupkami, a także tajemniczym debiutantem – zapraszają na wystawę, która w nieszablonowy, zaskakujący sposób łączy technologię ze sztuką. Instalacje artystyczne, animacje, od których nie można oderwać wzroku, i galeria dzieł – mnogość twórczych bodźców rozbudzi w was pokłady kreatywności. Wydarzenie wykracza poza ramy tradycyjnej sztuki, jest wyjątkowym doświadczeniem, które porusza wszystkie zmysły. Punktem wyjścia do wizualnych eksperymentów, których efekty będzie można podziwiać w drugi weekend czerwca, była dla twórców szafirowa butelka ginu premium. Jej zawartość będzie również bazą kreatywnych koktajli, których goście wystawy będą mogli skosztować w jej trakcie. O godzinie 19 zaś kolejnych wrażeń dostarczy live act DJ set. Wydarzenie odbędzie się w Art Box Experience w warszawskiej Fabryce Norblina i jest zaplanowane na dwa dni: 10 i 11 czerwca. Bilet obejmuje wejście na wystawę i jeden koktajl na bazie ginu. To propozycja tylko dla osób pełnoletnich.
11 czerwcaFestiwal Polskie Wina vol. 9

Już po raz dziewiąty do poznańskiej restauracji SPOT. przyjadą najlepsi winiarze z całej Polski – wśród nich obiecujący debiutanci – by zaprezentować wielbicielom tego trunku kilkadziesiąt win. Będzie można je poznać, degustować i – co najważniejsze – kupić w cenie producenta. Festiwal jak co roku został podzielony na dwie części: pierwszego dnia, w piątek, odbędzie się konkurs winiarski Polskie Korki, a kolejnego dnia śniadanie degustacyjne i szereg winnych degustacji. Festiwali zwieńczy ogłoszenie wyników konkursu, a następnie otwarta degustacja najlepszych polskich win i lokalnych produktów. Będzie w czym wybierać, bo polskie wino wytwarza się już nie tylko w Lubuskiem i na Podkarpaciu, ale także na Dolnym Śląsku, Pomorzu, Mazurach i nawet w Wielkopolsce, a popularne kiedyś hybrydy zastąpiły rieslingi, chardonnay, pinot noir, zweigelt i wiele innych odmian. Koniecznie przybądźcie do Poznania, by podczas festiwalu porozmawiać z tymi, którzy robią najlepsze wina w Polsce, i wznieść wspólny toast za powrót winiarskich tradycji.
15 czerwcaPremiera książki „Obietnica”

Premiera książki „Obietnica”
Literatura RPA – poza nielicznymi wyjątkami, takimi jak książki Johna Maxwella Coetzee’ego czy Nadine Gordimer – nie cieszy się w Polsce wielką popularnością. Być może zmieni się to niebawem za sprawą nagrodzonej Nagrodą Bookera „Obietnicy”, najnowszej powieści Damona Galguta, której polski przekład ukaże się w połowie czerwca nakładem wydawnictwa Czarne. „Obietnica” to najwyższych lotów proza, która łączy elementy sagi rodzinnej, opowieści o transformacji społeczno-politycznej i rozważań o naturze sprawiedliwości. To powieść tyleż satyryczna, co głęboko przemawiająca do ludzkiego sumienia.
21 czerwcaKonferencja MADE FOR Restaurant

Dynamika rewolucji na rynku gastronomicznym, restauracje w mediach tradycyjnych i społecznościowych, kulinaria a zrównoważony rozwój, gastronomia w kontekście branży turystycznej – to tylko wybrane spośród tematów, które zostaną szczegółowo omówione w ramach licznych paneli dyskusyjnych 21 czerwca podczas konferencji MADE FOR Restaurant. Szerokie grono zaproszonych ekspertów opowie o trendach rynku gastronomicznego i wyzwaniach, z którymi najczęściej mierzą się właściciele restauracji zarówno w codziennej pracy, jak i w czasie kryzysu. Oprócz wyjątkowych prelekcji uczestnicy konferencji będą mieć okazję poznać 10 najlepszych restauratorów nowej generacji i influencerów kulinarnych, którzy potrafią przesądzić o popularności wielu konceptów gastronomicznych. Wszyscy, którzy chcieliby wziąć udział w konferencji, ale nie będą w stanie zawitać 21 czerwca do Sopotu, będą mogli dołączyć do wydarzenia, korzystając z platformy online.
24 czerwcaPremiera filmu „Elvis”

O tym, jak potoczyłaby się kariera Elvisa Presleya bez jego menedżera Toma Parkera, możemy snuć tylko przypuszczenia. Czy świat usłyszałby największe przeboje Presleya, gdyby nie został zachęcony do podpisania kontraktu z wytwórnią RCA? Czy ktokolwiek pamiętałby jego muzykę po dwóch latach, które spędził w wojsku? W końcu: czy doczekałby się miana króla rock’n’rolla? „Elvis” w reżyserii Baza Luhrmanna to opowieść nie tylko o jednym z najsławniejszych muzyków wszech czasów, ale także o tych, którzy żyli w jego najbliższym otoczeniu. Jednak współpraca Presleya z Parkerem to coś więcej niż historia wielkiego sukcesu; to także studium wyzysku, który do dziś pozostaje żywy w świecie kultury masowej.
od 29 czerwcaOpen’er Festival

Najwięksi artyści z całego świata po raz osiemnasty wystąpią na największym polskim festiwalu muzycznym! Po dwóch latach przerwy Open’er Festival znowu zawita w Gdyni. Jak co roku organizatorzy zadbali o to, by na festiwalowych scenach odbyły się koncerty nie do zapomnienia. Na przełomie czerwca i lipca będziemy mieli okazję usłyszeć na żywo muzykę takich artystów jak Dua Lipa, Imagine Dragons, The Killers, Måneskin, Megan Thee Stallion, Jessie Ware, Badbadnotgood, Little Simz, Sons of Kemet czy Michael Kiwanuka. Nie zabraknie także polskich akcentów w postaci Dawida Podsiadły, Taco Hemingwaya czy Jana-Rapowanie. Open’er to święto muzyki, którego nie można ominąć!
cały czerwiecWarsztaty w Pokoju na Lato

Pokój na Lato powraca z szeregiem fantastycznych spotkań, warsztatów i wydarzeń kulturalnych po długiej, spowodowanej pandemią przerwie. W nadchodzącym miesiącu będzie aż siedem wyjątkowych okazji, by zajrzeć do letniego pawilonu na rogu Grzybowskiej i Towarowej, a wśród nich: warsztaty tworzenia naturalnych świec i kadzideł, zajęcia z jogi, czy koncert zespołu Rita Pax, zapowiadający premierę najnowszej płyty, „Piękno. Tribute to Breakout”. Miłośnikom gotowania szczególnie polecamy warsztaty kulinarne, poświęcone kuchni tajskiej, które poprowadzą Basia Starecka i Piotr Bruś-Klepacki!
cały czerwiecWarsztaty kulinarne i Czerwcówka na Farmie Bii

Zwiastujący wakacje czerwiec to idealny czas, by zacząć się rozglądać za miejscem na zasłużony relaks – ustronnym, gwarantującym wyciszenie i kontakt z naturą, ale też oferującym niezliczone atrakcje. Z myślą o regeneracji w dniach 15-19 czerwca wybierzemy się na Farmę Bii, gdzie podczas Czerwcówki wypróbujemy letnie menu, weźmiemy udział w kameralnym koncercie i złapiemy balans, uprawiając jogę. Połączymy też przyjemne z pożytecznym – podczas warsztatów kulinarnych prowadzonych przez Dominikę Targosz, autorkę „Elementarza kuchni roślinnej”, wyczarujemy lunche na bazie sezonowych warzyw i owoców i nauczymy się nowych technik, dzięki którym letnie składniki podamy w zupełnie nowej, zaskakującej odsłonie. W ostatnim tygodniu czerwca na Farmie Bii spotkamy się z Marysią Przybyszewską – mistrzyni roślinnego comfort foodu zdradzi nam, jak ze składników, którymi obdarowuje nas lato, przyrządzić zdrowe, pożywne i smaczne śniadania: jajka po turecku z orzechami, kremową polentę czy talerz z pastą z białej fasoli, sałatką z zielonych warzyw i chrupiącymi ziarnami. Do zobaczenia na Farmie Bii!
Przeczytaj również:
- Na mapie
Farma Bii: Relaks i gotowanie
W Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich kryje się ustronne, pełne zieleni miejsce, które gwarantuje wyciszenie, kontakt z naturą i niezapomniane doświadczenia kulinarne. Farma Bii to otoczony urokliwym lasem brzozowym elegancki, butikowy pensjonat.
- Ludzie i inspiracje
Menu na weekend: 29-30 października
W halloweenowy weekend nie obejdzie się bez lampionów z dyni. Wydrążony z niej miąższ z powodzeniem wykorzystamy w kuchni, by przyrządzić pożywne śniadania, pyszne obiady i kuszące desery.
- Ludzie i inspiracje
Plan na weekend: 29-30 października
Pamiętacie, że w nocy z sobotę na niedzielę zmieniamy czas? A to oznacza o godzinę dłuższy weekend! Oto nowości kulturalne, którymi warto go wypełnić.
- Na mapie
Farma Bii: Relaks i gotowanie
W Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich kryje się ustronne, pełne zieleni miejsce, które gwarantuje wyciszenie, kontakt z naturą i niezapomniane doświadczenia kulinarne. Farma Bii to otoczony urokliwym lasem brzozowym elegancki, butikowy pensjonat.
- Ludzie i inspiracje
Menu na weekend: 29-30 października
W halloweenowy weekend nie obejdzie się bez lampionów z dyni. Wydrążony z niej miąższ z powodzeniem wykorzystamy w kuchni, by przyrządzić pożywne śniadania, pyszne obiady i kuszące desery.
- Ludzie i inspiracje
Plan na weekend: 29-30 października
Pamiętacie, że w nocy z sobotę na niedzielę zmieniamy czas? A to oznacza o godzinę dłuższy weekend! Oto nowości kulturalne, którymi warto go wypełnić.
Chcemy wiedzieć co lubisz
Wiesz, że im więcej lajkujesz, tym fajniejsze treści ci serwujemy?