W grudniu, gdy po mrugających światełkami ulicach przemykają ludzie z torbami pełnymi prezentów, nie możemy się powstrzymać od odliczania dni do Gwiazdki. I choć wiemy, że w przedświątecznym maratonie, gdy odhaczamy kolejne sprawy i wybieramy tę jedyną, najpiękniejszą choinkę, łatwo zapomnieć o bożonarodzeniowej atmosferze, nam w takich chwilach z pomocą przychodzi literatura. Czy to opowieść o wielkich saniach ciągniętych przez renifery, czy równie przerażające jak fantastyczne opowiadanie o trzech duchach zjawiających się w wigilijną noc – za każdym razem z sentymentem i, co tu dużo kryć, nieukrywaną przyjemnością wracamy do starych książek z dzieciństwa. Mimo że okładki dawno się przetarły, a strony pożółkły i pokryły się kurzem, te ponadczasowe historie mają niepowtarzalną i magiczną aurę, bez której trudno wyobrazić sobie Boże Narodzenie. Dlatego gdy wyciągniecie już pierniczki z piekarnika, a zapach cynamonu i goździków rozniesie się po całym domu, wybierzcie się z dziećmi w niezwykłą podróż na biegun północny. Po drodze ponownie odkryjecie dobrze znane z dzieciństwa tytuły, ale też poznacie równie piękne i nietuzinkowe nowsze historie, które pozwalają odpowiedzieć na najważniejsze pytania. Na przykład o to, skąd się wziął Święty Mikołaj i jak to się dzieje, że w jedną noc zdąży objechać cały świat? Po lekturze tych opowieści wspólne wypatrywanie magicznego zaprzęgu i reniferów będzie bardziej ekscytujące.

Najlepsze książki o świętach dla dzieci – i nie tylko
Jak wygląda Święty Mikołaj? Skąd wie, co i komu należy dać? I czy rzeczywiście renifery mogą latać? Oto książki, dzięki którym odpowiecie na te i inne okołoświąteczne pytania i poczujecie klimat Bożego Narodzenia.
Tekst: Marta Cyzio
Zdjęcie główne: Maciek Niemojewski
Stylizacja: Magda Olszewska-Kaniuk

Prezent gwiazdkowy dla Korneliusza Klopsa
John Burningham
Wydawnictwo Dwie Siostry
Święty Mikołaj nigdy się nie myli i zawsze dowozi prezenty na czas. To niezaprzeczalny fakt, wie o tym każde dziecko. Tym bardziej przeraźliwa wydaje się wizja, że w przepastnym mikołajowym worku mógł zawieruszyć się jeden prezent. Przecież gdyby któreś dziecko rano nie znalazło pod choinką wymarzonej zabawki, mogłoby przestać wierzyć w Świętego Mikołaja! Dlatego, mimo że wyczerpane renifery dawno już śpią, Święty postanawia sam doręczyć zagubiony prezent nic nieświadomemu Korneliuszowi Klopsowi. Podobieństwa do filmu „Artur ratuje Gwiazdkę” są jak najbardziej uzasadnione. Jednak książka ma tę przewagę, że zawiera niezrównane ilustracje autora, wybitnego rysownika Johna Burninghama. Polecamy nie tylko dzieciom.

Ekspres polarny
Chris Van Allsburg
Wydawnictwo Sonia Draga
Choć ten tytuł jest trudno dostępny, zdecydowanie warto na niego polować. „Ekspres polarny”, który należy do klasyki literatury dziecięcej, już od pierwszej strony wprawia czytelników w magiczny, świąteczny nastrój. Podążajcie za głosem srebrnego dzwonka i wybierzcie się w niezwykłą podróż tajemniczym pociągiem. Kto wie, może spotkacie Świętego Mikołaja i zobaczycie na własne oczy jego dom i słynne sanie? Pst! Podpowiadamy: żeby dostać się do pociągu, warto mieć obok łóżka ciepły szlafrok z głębokimi kieszeniami.

Milion miliardów Świętych Mikołajów
tekst: Hiroko Motai, ilustracje: Marika Maijala
Wydawnictwo Dwie Siostry
To obowiązkowa pozycja na Boże Narodzenie. Dzięki niej poznacie odpowiedź na najważniejsze pytanie – jak w końcu jest z tym Świętym Mikołajem, jakim cudem udaje mu się rozwieźć tyle prezentów w jedną noc? Jeśli ta sprawa frapuje was równie mocno jak nas, przeczytajcie z dziećmi tę przewrotną książkę, zawierającą mnóstwo wyczerpujących informacji o Świętym Mikołaju. Do tego swobodne i zabawne ilustracje, naśladujące dziecinną kreskę, sprawiają, że podczas lektury nie sposób się nie śmiać. A, i od razu podpowiadamy, że odpowiedź na wasze pytania wydaje się dużo prostsza, niż przypuszczacie.

Boże Narodzenie w Bullerbyn
Astrid Lindgren
Wydawnictwo Zakamarki
W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć tej autorki książek dla dzieci. Tym bardziej że znów możemy odwiedzić dawno niewidziane Bullerbyn, i to w świątecznej odsłonie. Razem z Lassem, Bossem, Ollem, Anną, Brittą, Lisą i małą Kerstin upieczcie las pierniczków, nauczcie się lakować prezenty i ukradnijcie z kuchni trochę łakoci. Ta książka nie tylko wprowadzi was świąteczny nastrój, ale też poznacie dzięki niej kilka ciekawych szwedzkich tradycji bożonarodzeniowych, które, musimy przyznać, brzmią wyjątkowo kusząco. Może niektóre z nich warto wypróbować w Wigilię?

Gang fałszywych Mikołajów, czyli historia nosy reniferom mrożąca, skądinąd wielce pouczająca
Nika Jaworska-Duchlińska
Wydawnictwo Widnokrąg
Morderstwo w Boże Narodzenie? A może skradziony w ostatniej chwili renifer? W tej książce obchody świąt w każdej chwili mogą przybrać nieoczekiwany obrót. Wszystko zależy od kreatywności i pomysłowości małych czytelników. Po książce można rysować, można też wymyślić alternatywne zakończenie oraz stworzyć portrety bohaterów literackich. Niekonwencjonalna książka dla dzieci, które lubią zadawać pytania i nieustannie próbują zastawić pułapkę na Świętego Mikołaja. Rozwikłanie zagadki niezwykłego gangu z pewnością odciągnie uwagę małych detektywów od pojawiających się w tajemniczych okolicznościach pod choinką prezentów.
TIP
Książkę trudno znaleźć. Najlepiej wejść na stronę wydawnictwa, gdzie jeszcze można ją kupić. Szukajcie także na Allegro.

Wigilia Małgorzaty
tekst: India Desjardins, ilustracje: Pascal Blanchet
Wydawnictwo Dwie Siostry
Małgorzata lubi święta. Tylko nie widzi potrzeby, by spędzać je z rodziną. Wreszcie ma czas, by spokojnie obejrzeć ciekawy program w telewizji albo poczytać ulubioną książkę. I z domu nie trzeba wychodzić, a to też ma znaczenie. Co się jednak stanie, gdy nietypowy wigilijny posiłek bohaterki przerwie wizyta niespodziewanych i niepożądanych gości? Historię dopełniają nieco archaiczne ilustracje, które nadają książce wyjątkowy charakter i pozwalają lepiej poznać świat Małgorzaty. I choć subtelny urok opowieści przemówi przede wszystkim do dorosłych, to skorzystają z niej także dzieci, które dzięki lekturze poznają nieco inny bajkowy świat – taki, w którym baśniowość nie wyklucza chorób, przemijania i starości. A nieprzekonanym podpowiadamy jeszcze, że książka została wyróżniona prestiżową nagrodą na festiwalu Bolonia Ragazzi w 2014 roku.

Niezwykły Święty Mikołaj
Sven Nordqvist
Media Rodzina
Skandynawskie tytuły od lat są w ścisłej czołówce polecanych i nagradzanych książek dla dzieci. Wydania z serii o Pettsonie i Findusie słyną z pełnowymiarowych ilustracji i z reguły przypominają klasyczne picture booki. W tym przypadku jednak autor postawił na więcej tekstu i niewiele rysunków. Tak powstała magiczna, bożonarodzeniowa opowieść dla nieco starszych dzieci. Jeśli nie mieliście jeszcze okazji poznać kota Findusa i jego właściciela Pettsona, koniecznie nadróbcie zaległości. I dowiedzcie się, jak skonstruować maszynę w postaci Świętego Mikołaja, dzięki której Pettson spełni największe marzenie swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela.

Sztuczna broda Świętego Mikołaja
Terry Pratchett
Dom Wydawniczy Rebis
Gdy autor „Świata dysku” pisze książkę dla dzieci, i to jeszcze o świętach, możecie być pewni, że to nie będzie tradycyjne Boże Narodzenie. Zamiast choinkowych ozdób jest gadająca kuropatwa, pierniczki zamieniają się w eksplodujące ciasto, a Święty Mikołaj zostaje aresztowany za włamanie. Gwarantujemy, że choć w takim wydaniu jeszcze Wigilii nie spędzaliście, to jej klimat będzie równie bajkowy. Uwaga! Tej lektury nie polecamy czytać z kubkiem herbaty w ręku. Istnieje uzasadnione podejrzenie, że w wyniku niekontrolowanego parskania śmiechem niechybnie pochlapiecie kolejne strony książki.

Dziadek do orzechów i król myszy
E.T.A. Hoffmann
Nasza Księgarnia
Wiedzieliście, że swoją popularność literacki „Dziadek do orzechów” zawdzięcza Aleksandrowi Dumasowi? W pierwszym polskim tłumaczeniu autorstwo zostało przypisane właśnie temu znanemu pisarzowi. Z kolei dzięki popularnemu baletowi Piotra Czajkowskiego mroczna historia Hoffmanna odkryła całkiem nowe oblicze. I tak, gdyby nie zrządzenie losu, książką zapewne nikt by się nie zainteresował. Szczególnie że sam autor z historii Klary (w oryginale Marii, ale przyjęło się imię wymyślone przez rosyjskiego kompozytora), która w fantastyczną noc jest świadkiem zawziętej walki tytułowego dziadka do orzechów i króla myszy, nie był zadowolony. Tymczasem słynna opowieść po latach wciąż intryguje tajemniczą postacią Droselmajera, zachwyca bajkowymi bohaterami, a na dodatek sprawia, że nie możemy przestać się zastanawiać, co naprawdę dzieje się w salonie w wigilijną noc, gdy wszyscy domownicy pójdą już spać.
TIP
Koniecznie wybierzcie wydanie z ilustracjami Jana Marcina Szancera. Dzięki nim jeszcze mocniej wybrzmiewa mroczno-baśniowy charakter opowieści. Wciąż wiele egzemplarzy tego wydania można upolować w internecie i antykwariatach.

Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa
C.S. Lewis
Media Rodzina
Nie jest to klasyczna opowieść świąteczna ani pierwsza książka, która przychodzi nam do głowy, gdy myślimy o świętach. Ale w końcu i w tej historii zjawia się Święty Mikołaj, by rozdać niesamowite prezenty. Pierwsza książka z serii o przygodach rodzeństwa Pevensie i tajemniczej krainie zwanej Narnią jest pełna fantastycznych stworów, gadających zwierząt, zimowych krajobrazów oraz spektakularnych pojedynków. Jest zatem akcja, niepowtarzalny nastrój i okrutna królowa, która starszym czytelnikom przypomni baśń o Królowej Śniegu. Zanim zaczniecie czytać, upewnijcie się tylko, że macie w domu odpowiednio dużą szafę. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że po lekturze nie tylko dzieci będą chciały sprawdzić, co się znajduje z jej tyłu.

Opowieść wigilijna
Charles Dickens
Media Rodzina
Zanim w każdym domu pojawiła się choinka, a Bing Crosby zaśpiewał o białych świętach, była „Opowieść wigilijna” Charlesa Dickensa. I choć może się wydawać, że od czasów wydania tego słynnego opowiadania powstało wiele ciekawszych książek o Bożym Narodzeniu, nie sposób mówić o świętach i nie wspomnieć tej historii. Tym bardziej że to właśnie angielski pisarz jest odpowiedzialny za stworzenie ponadczasowego klimatu Wigilii, który tradycyjnie utożsamiamy z ciepłem, magią i migoczącym od tysiąca światełek drzewkiem (zobaczcie, jak Charles Dickens wykreował modę na święta i jak powstała „Opowieść wigilijna” >>). Jeśli dawno nie mieliście w rękach „Opowieści wigilijnej”, koniecznie wróćcie do obsypanego śniegiem Londynu i wybierzcie się z Ebenezerem Scrooge’em na spotkanie z trzema duchami. Gwarantujemy, że ta historia pomimo upływu lat wciąż wzrusza.
TIP
Choć na rynku dostępnych jest wiele wydań „Opowieści wigilijnej”, szczególnie polecamy to przygotowane przez wydawnictwo Media Rodzina. Przede wszystkim ze względu na rewelacyjne tłumaczenie Andrzeja Polkowskiego, znanego również z przełożenia na język polski serii o Harrym Potterze czy „Opowieści z Narnii”.
Chcemy wiedzieć co lubisz
Wiesz, że im więcej lajkujesz, tym fajniejsze treści ci serwujemy?