„Raz mnie widzisz, raz nie widzisz i inne eseje o dizajnie”
Michael Bierut
Kto mógłby być lepszym przewodnikiem po świecie współczesnego projektowania graficznego, dizajnu i reklamy, jeśli nie jeden z najważniejszych współczesnych projektantów, były przewodniczący AIGA (American Institute of Graphic Arts), partner w największej na świecie niezależnej agencji projektowej Pentagram i uczeń legendarnego Massima Vignellego? Głos Bieruta jest zaskakujący, błyskotliwy, wnikliwy: od opowieści o pierwowzorach postaci serialu „Mad Men”, przez fascynującą relację z pracy przy kampanii prezydenckiej Hillary Clinton, po naukę, jaką na temat projektowania autor wyciągnął z serialu „Rodzina Soprano”.
Premiera: 9 sierpnia.
„Artysta. Opowieść o moim ojcu”
Wojciech Mann
„Jakby na przekór oficjalnie dominującej szarzyźnie i brakowi fantazji tamtych lat jego obrazy uderzały feerią kolorów i śmiałością ich zestawiania”, pisze o swoim ojcu Wojciech Mann. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich dziennikarzy muzycznych tak szkicuje portret malarza, lwowiaka, stałego bywalca SPATiF-u. To dzięki niemu w Kazimierzu Mannie dostrzegamy niezależnego artystę, buntującego się przeciw peerelowskiej rzeczywistości.
Premiera: 26 listopada.
„Wywracanie kultury. O dandysach, hipsterach i mutantach”
Rafał Księżyk
Trzeba sobie radzić, stwierdza autor. A skoro uwiera nas i osacza kultura, można ją wywrócić. Tylko jak to zrobić? I za jaką cenę? Podpowiedzi dostarcza ten błyskotliwy esej, którego bohaterowie na szok nowoczesności odpowiadają szykiem.
Premiera: 24 października.