Nie będziemy ukrywać – choć mało kto się do tego przyznaje, czasem każdy ma ochotę obejrzeć jakiś romans, który wzruszy, rozbawi i poprawi humor. Mimo nierzadko banalnej fabuły i dość przewidywalnego rozwiązania akcji nie jesteśmy w stanie przestać zadawać sobie pytania: czy oni w końcu będą razem? Z nieprzebranego gąszczu historii miłosnych wybraliśmy najciekawsze filmy, które weszły do kanonu gatunku, oraz te najnowsze, które dopiero zdobywają uznanie widzów. Proponujemy oscarowe produkcje, komedie, przy których nie sposób się nie śmiać, oraz wielokrotnie nagradzane dramaty.

Najlepsze filmy romantyczne
Dla prawdziwych miłośników klasyki filmowej i tych, którzy wolą najnowsze opowieści prosto z Hollywood – oto wybór najlepszych filmów romantycznych według KUKBUK-a.
Tekst: Marta Cyzio
Zdjęcie główne: kadr z filmu "Blue Valentine" Dereka Cianfrance'a
Na poprawę humoru

fot. kadr z filmu "Rzymskie wakacje"
„Rzymskie wakacje”
reż. William Wyler, 1953
To jeden z najbardziej rozpoznawalnych filmów z Audrey Hepburn. Opowiada o jednym dniu z życia księżniczki, która spędza go właśnie w Rzymie. Towarzyszy jej przystojny dziennikarz, poszukujący gorącego tematu na pierwszą stronę. W połowie zdjęć Gregory Peck, partnerujący Hepburn, poprosił, by nazwisko młodej, nieznanej nikomu aktorki pojawiło się obok jego w czołówce. Aktor miał zadzwonić do reżysera i w rozmowie z nim przyznać, że jest przekonany, że aktorka dostanie za swoją rolę Oscara. Peck miał przeczucie – w następnym roku Hepburn dostała statuetkę za najlepszą rolę kobiecą.

fot. kadr z filmu "Zakochany kundel"
„Zakochany kundel”
reż. Hamilton Luske, Wilfred Jackson, Clyde Geronimi, 1955
Słynna scena, w której bohaterowie filmu jedzą spaghetti, sprawiła, że makaron i włoskie restauracje już zawsze będą nam się kojarzyć z romantyczną kolacją. Z pozoru postaci jednego z największych hitów kasowych Disneya dzieli wszystko. Trump jest bezdomnym psem, który cieszy się swobodą i niczym się przejmuje. W wyniku zbiegu okoliczności spotyka rasową cocker spanielkę, która do tej pory nie znała innego życia niż to wystawne, wiedzione przez jej właścicieli. Sytuacja się zmienia, gdy w domu suczki pojawia się dziecko i dotąd rozpieszczana Lady przestaje być oczkiem w głowie swoich opiekunów. Zabawna, nieco przewrotna historia miłości, która spodoba się nie tylko małym, ale również dużym widzom.

fot. kadr z filmu "Zakochana złośnica"
„Zakochana złośnica”
reż. Gil Junger, 1999
Uwspółcześniona ekranizacja jednej ze sztuk Szekspira. Kate i Bianca są wychowywane przez surowego ojca. Wśród mnóstwa narzuconych im reguł jedna szczególnie przeszkadza młodszej siostrze, Biance, w której zakochuje się przystojny Cameron. Młodzi nie mogą zacząć się umawiać, dopóki starsza siostra Bianki nie znajdzie ukochanego. Problem w tym, że Kate obawia się każdy chłopak w szkole. Pełen niedomówień, przyjemny i dowcipny film, przy którym nie sposób się nie śmiać.

fot. kadr z filmu „Notting Hill”
„Cztery wesela i pogrzeb / Notting Hill”
reż. Mike Newell, 1994 / reż. Roger Michell, 1999
Richard Curtis, autor scenariuszy do obu filmów, to niekwestionowany mistrz gatunku. Jego obrazy wyróżniają się dowcipnymi dialogami oraz nietuzinkowymi postaciami, które zawsze są odgrywane przez doborowych aktorów. Zarówno w „Notting Hill”, jak i w „Czterech weselach i pogrzebie” nie brakuje humoru, ale również odrobiny dramatu. Oba obrazy to także jedne z najlepszych produkcji w karierze Hugh Granta – to one utrwaliły jego filmowy wizerunek, z którego aktor jest obecnie znany. Do tego w „Notting Hill” partneruje mu jak zwykle urocza i rewelacyjna Julia Roberts. Wszystko razem sprawia, że do obu historii pomimo upływu lat wciąż chcemy wracać.

fot. kadr z filmu "Cztery wesela i pogrzeb"
Do popłakania

fot. kadr z filmu "Miasto aniołów"
„Miasto aniołów”
reż. Brad Silberling, 1998
Aniołów na co dzień nie sposób zobaczyć. Mimo to bacznie nas obserwują, słuchają ludzkich myśli, by w odpowiednim momencie nas pocieszyć lub pomóc przejść na drugą stronę. Gdy pacjent Maggie umiera na stole operacyjnym, kobieta zaczyna wątpić w swoje zdolności i wiedzę medyczną. Wtedy zjawia się Seth, który poruszony poświęceniem kobiety, postanawia jej pomóc. Z czasem zakochuje się w kobiecie i postanawia złamać reguły, czyli ukazać się jej. „Miasto aniołów” to niezwykle wzruszający obraz. Przedstawiony w nim świat oglądamy oczami nieśmiertelnej istoty, z każdą minutą coraz bardziej zafascynowanej ludzkim życiem oraz związanymi z nim emocjami, które do tej pory były jej całkiem obce. Pokazuje również, że miłość jest nierozerwalnie związana z bólem po stracie najbliższych. Na ekranie podziwiamy duet Nicolasa Cage’a i Meg Ryan.

fot. kadr z filmu "Stalowe magnolie"
„Stalowe magnolie”
reż. Herbert Ross, 1989
Sześć przyjaciółek z małego miasteczka regularnie spotyka się w salonie urody jednej z nich. Pomimo upływu lat wciąż się widują, by dzielić ze sobą troski i radości. Wkrótce okazuje się, że jedna z nich ciężko zachorowała. Na ekranie pojawiają się Shirley MacLaine, Sally Field, Dolly Parton i Julia Roberts, która za swoją rolę otrzymała Złoty Glob. Rewelacyjne kreacje aktorskie, świetne dialogi i niesamowita więź łącząca postaci tworzą słodko-gorzki obraz, który nie przestaje wzruszać.

fot. kadr z filmu "Blue Valentine"
„Blue Valentine”
reż. Derek Cianfrance, 2010
Melodramatyczna opowieść o końcu miłości oraz o tym, jak trudno jest zdecydować się na ostateczne odejście. Między Deanem i Cindy już dawno nie ma fascynacji ani namiętności. Teraz również przemija łączące ich niegdyś silne uczucie. Mimo to oboje starają się uratować swoje małżeństwo i jak to zwykle bywa przy końcu, wracają wspomnieniami do początku swojego związku, starając sobie przypomnieć, co ich połączyło. „Blue Valentine” to bardzo intymny obraz rozpadu małżeństwa, w którym silnie wybrzmiewa przekonanie, że miłość to nie tylko nadzieja, ale również rozczarowanie i ból.
Gorzko-słodkie melodramaty

fot. kadr z filmu "Co się wydarzyło w Madison County?"
„Co się wydarzyło w Madison County?”
reż. Clint Eastwood, 1995
O tym, że miłość to czasem za mało, przekonują się bohaterowie filmu Eastwooda. Francesca na co dzień prowadzi dom i zajmuje się dziećmi. Jej codzienność burzy nieoczekiwany przyjazd cenionego fotografa „National Geographic”, który na prowincji przygotowuje swój nowy materiał. Niewinne spotkanie oraz zaproszenie nieznajomego na kolację pod nieobecność rodziny kobiety przeradza się w niezwykłe uczucie, które budzi w każdym z bohaterów wątpliwości co do przyszłości. W rolach głównych Meryl Streep i Clint Eastwood.

fot. kadr z filmu "Przed wschodem słońca"
„Przed wschodem słońca”
reż. Richard Linklater, 1995
Film w tym roku obchodzi 25-lecie. Jesse i Celine poznają się w pociągu do Wiednia. Choć każde z nich podróżuje w innym kierunku, postanawiają nie przerywać ciekawej konwersacji i wspólnie zwiedzić nocą stolicę Austrii. Spacerując po mieście, bohaterowie prowadzą ze sobą błyskotliwe, dowcipne rozmowy. Ethan Hawke i Julie Delpy stworzyli bodaj najlepsze kreacje w swojej karierze – między ich postaciami wręcz skrzy na ekranie. Obraz zdobył uznanie zarówno krytyków, jak i widzów, a jego sukces spowodował, że film doczekał się kontynuacji.

fot. kadr z filmu "Narodziny gwiazdy"
„Narodziny gwiazdy”
reż. Bradley Cooper, 2018
Niewiele osób wie, że jest to trzeci amerykański remake musicalu z 1937 roku. W poprzedniej wersji, równie popularnej, główne role grali Barbara Streisand i Kris Kristofferson. Mimo to Cooper, który jest nie tylko odtwórcą głównej roli, ale także reżyserem filmu, postanowił powrócić do sprawdzonej opowieści miłosnej i nadać jej świeżość. Napisanie od nowa muzyki oraz wybór Lady Gagi z jej charakterystycznym głosem na odtwórczynię roli pierwszoplanowej okazały się strzałem w dziesiątkę. Film w zeszłym roku został nagrodzony Oscarem oraz Złotym Globem za najlepszą piosenkę.

fot. kadr z filmu "Historia małżeńska"
„Historia małżeńska”
reż. Noah Baumbach, 2019
Następny film o dwojgu ludziach, których małżeństwo właśnie się rozpada. Przechodząc przez kolejne etapy rozwodu, bohaterowie starają się zrozumieć, co ich od siebie oddaliło. Scarlett Johansson i Adam Driver swoją grą aktorską wzruszają, bawią i sprawiają, że trudno oderwać się od ekranu. Na szczególne uznanie zasługuje Laura Dern, która za swoją pierwszorzędną rolę drugoplanową została w tym roku nagrodzona Złotym Globem, Baftą oraz Oscarem. Filmem Baumbacha Netflix potwierdził, że jego oryginalne produkcje zdecydowanie mogą konkurować z najlepszymi obrazami z Hollywood.
I żyli długo i szczęśliwie

fot. kadr z filmu "Duma i uprzedzenie" Joego Wrighta
Ekranizacja z Keirą Knightley w tym roku obchodzi swoje 15-lecie
„Duma i uprzedzenie”
reż. Joe Wright, 2005
Pomimo że od powstania książki minęło ponad 200 lat, historia pana Darcy’ego oraz Elizabeth Bennet wciąż jest popularna. Stąd producenci chętnie sięgają po ponadczasową historię miłosną, by co jakiś czas stworzyć nową adaptację. Do dzisiaj powstało ich pięć. Do najsłynniejszych należy serialowa wersja zrealizowana dla BBC z Colinem Firthem oraz film z Keirą Knightley, który w tym roku obchodzi 15-lecie. My polecamy zdecydowanie tę drugą wersję, która zachwyca nie tylko samą fabułą, ale również zdjęciami i muzyką.

fot. kadr z filmu "Dom nad jeziorem"
„Dom na jeziorem”
reż. Alejandro Agresti, 2006
Nie do końca jest jasne, jak to się dzieje, że skrzynka pocztowa znajdująca się przed futurystycznym domem z dala od miasta pozwala dwojgu bohaterom się ze sobą komunikować, mimo że jedno żyje w 2004, a drugie w 2006 roku. Niemniej bohaterowie, „poznają się” dzięki pisanym do siebie listom. Z pozoru niewiele znacząca korespondencja zamienia się w wymianę coraz dłuższych wiadomości, w których młoda lekarka i odnoszący sukcesy architekt dzielą się swoimi smutkami, obawami oraz marzeniami. Uczucie rodzące się wbrew logice między postaciami sprawia, że postanawiają się spotkać – pomimo dzielącego ich czasu. Choć Sandra Bullock i Keanu Reeves spędzają na ekranie razem jedynie paręnaście minut, między bohaterami nie brakuje chemii.

fot. kadr z filmu "Czekolada"
„Czekolada”
reż. Lasse Hallström, 2000
Zmysłowy – to określenie najlepiej oddaje charakter filmu. Apetyczne zdjęcia czekolady, intrygujące opisy składników i Juliette Binoche, która na ekranie ukazuje się jedynie w strojach w różnym odcieniu czerwieni, zapadają na długo w pamięć. Do tego świetna muzyka i partnerujący aktorce Johnny Depp w roli tajemniczego mężczyzny. Po raz kolejny Hallström stworzył obraz, który działa na wszystkie zmysły.
To nie wszystko...
Pomysł przygotowania powyższego zestawienia wywołał w redakcji burzliwe dyskusje. Długo debatowaliśmy nad ostatecznym wyborem i nie możemy się powstrzymać, by na koniec nie wspomnieć jeszcze o kilku filmach, o których spominaliśmy w innych zestawieniach.
Oto nasi pozostali faworyci:
"Pretty Woman"
"Pamiętnik"
"Kiedy Harry poznał Sally"
"Tamte dni, tamte noce"
"Zakochany bez pamięci"
"Czego pragną kobiety"
"O północy w Paryżu"
"Zimna wojna"
"La La Land"

fot. kadr z filmu "Pamiętnik"

fot. kadr z filmu "Pretty woman"

fot. kadr z filmu "Kiedy Harry poznał Sally"

fot. kadr z filmu "Tamte dni, tamte noce"

fot. kadr z filmu "Zakochany bez pamięci"

fot. kadr z filmu "Zapach kobiety"

fot. kadr z filmu "Czego pragną kobiety"

fot. kadr z filmu "O północy w Paryżu"

fot. kadr z filmu "Zimna wojna"

fot. kadr z filmu "La la land"
- Ludzie i inspiracje
Filmy na poprawę humoru
Dla cierpiących na brak słońca, humoru i niedobór czekolady – filmy, które rozweselą i sprawią, że zapomnicie o wszelkich smutkach.
- Ludzie i inspiracje
Filmowe maratony
Mamy dobre wieści dla zdeklarowanych domatorów. W 2019 roku spędzanie Sylwestra na kanapie to nie wstyd. Zwłaszcza jeśli towarzyszą temu dobre zakąski i filmy. Bez społecznej presji, fajerwerków i obowiązującego dress codu. Piloty w dłoń i zaczynamy!
- Ludzie i inspiracje
Filmy na święta
Te filmy nigdy nam się nie znudzą. Gdy śniegu za oknem brak, a święta tuż-tuż, bożonarodzeniowego klimatu szukamy w magicznych produkcjach. Co najchętniej oglądamy, by poczuć klimat świąt?
- Ludzie i inspiracje
Filmy na poprawę humoru
Dla cierpiących na brak słońca, humoru i niedobór czekolady – filmy, które rozweselą i sprawią, że zapomnicie o wszelkich smutkach.
- Ludzie i inspiracje
Filmowe maratony
Mamy dobre wieści dla zdeklarowanych domatorów. W 2019 roku spędzanie Sylwestra na kanapie to nie wstyd. Zwłaszcza jeśli towarzyszą temu dobre zakąski i filmy. Bez społecznej presji, fajerwerków i obowiązującego dress codu. Piloty w dłoń i zaczynamy!
- Ludzie i inspiracje
Filmy na święta
Te filmy nigdy nam się nie znudzą. Gdy śniegu za oknem brak, a święta tuż-tuż, bożonarodzeniowego klimatu szukamy w magicznych produkcjach. Co najchętniej oglądamy, by poczuć klimat świąt?
Chcemy wiedzieć co lubisz
Wiesz, że im więcej lajkujesz, tym fajniejsze treści ci serwujemy?