Wciąż siedzą z nosem w książkach, mają całą listę lektur do przeczytania i nieustannie opowiadają o losach swoich ulubionych bohaterów – jeśli wiecie, o czym mówimy, to zapewne i wy, i wasze pociechy jesteście prawdziwymi molami książkowymi. I o ile znalezienie dobrej książki dla dorosłych zazwyczaj nie przysparza nam większych trudności, o tyle wybór ciekawego i niesztampowego wydawnictwa dla dzieci bywa kłopotliwy. Zwłaszcza gdy szukamy perfekcyjnego prezentu pod choinkę, takiego, który nie tylko sprawi radość, ale również będzie przypominał małym czytelnikom o najbardziej magicznych chwilach w roku. A ponieważ na rynku wydawniczym przed świętami ukazuje się mnóstwo nowości, które kuszą kolorami i obietnicą niespotykanych przygód, postanowiliśmy przejrzeć tę przebogatą ofertę i nieco ułatwić wam misję znalezienia idealnego prezentu. Przedstawiamy 12 propozycji, wśród których znajdziecie lektury zarówno dla mniejszych, jak i większych bibliofilów. Gwarantujemy, że z tych książek się nie wyrasta!

Top 12 książek dla dzieci pod choinkę
Nadzieja robi kanapki, kotolotki wybierają się w kolejną podróż, a Małe Licho nigdy nie śpi – przeglądamy księgarskie półki w poszukiwaniu najlepszych prezentów pod choinkę dla małych moli książkowych.
Tekst: Marta Cyzio
Zdjęcie główne: Annie Spratt / unsplash.com

„Daj gryza”
tekst: Aleksandra i Daniel Mizielińscy, Natalia Baranowska, ilustracje: Aleksandra i Daniel Mizielińscy
Wydawnictwo Dwie Siostry
O tej książce już pisaliśmy (zobacz, jakie inne piękne książki dla dzieci polecamy >>), ale mówienia o dziełach Mizielińskich nigdy dość. W najnowszej propozycji znani ilustratorzy i autorzy „Map”, serii książek docenionej w wielu międzynarodowych konkursach, zachęcają do odbycia najsmaczniejszych podróży – tropem słynnych dań i przypraw z całego świata. Jak smakuje śniadanie w Turcji, co jedzą od wieków w Nigerii i czy Włosi na obiad wybierają wyłącznie pizzę? Dzięki tej apetycznej książce odwiedzicie 26 krajów na wszystkich kontynentach – na efektownych ilustracjach zobaczycie, jak wygląda pływający wietnamski targ, poznacie historie konkretnych składników i przekonacie się, jak mocno potrawy mogą być związane z kulturą danego kraju. Jak myślicie – skąd się wzięły ziemniaki i komu smakowały najbardziej?

„Co robią uczucia?”
tekst: Tina Oziewicz, ilustracje: Aleksandra Zając
Wydawnictwo Dwie Siostry
Jesteście pewni, że wiecie, co kryje się w środku człowieka? A potraficie odpowiedzieć na pytanie, czym zajmuje się Zaufanie i kiedy ma wolne Nadzieja? Jeśli się wahacie, to prędko siadajcie z dziećmi do lektury. Ta urocza opowieść jest w tym roku nominowana do prestiżowego tytułu Książki Roku 2020 przez polską sekcję IBBY. I trudno się dziwić, bo lapidarny tekst Tiny Oziewicz w połączeniu z dowcipnymi i przykuwającymi uwagę ilustracjami Aleksandry Zając to doskonały sposób, by lepiej poznać ludzkie uczucia, ale przede wszystkim siebie. Świąteczne popołudnie spędzone na błądzeniu po tym fascynującym świecie z pewnością będzie należało do udanych.

„Małe Licho i lato z diabłem”
Marta Kisiel
Wydawnictwo Wilga
Ci, którym nazwisko Marty Kisiel kojarzy się z „Szaławiłą”, mogą być spokojni – jej seria dla najmłodszych jest równie udana. „Małe Licho i lato z diabłem” to trzeci tom serii o dwójce nieprzeciętnych bohaterów, którzy mają talent do pakowania się w kłopoty i odkrywania coraz to nowszych niespodzianek i zagadek. W tej części autorka zaprasza do przeżycia Prawdziwej Wielkiej Przygody, którą przynosi letnia burza. Gdy wszystkie plany (nie)chłopców zostają wywrócone do góry nogami, zarówno mali, jak i duzi czytelnicy mogą się spodziewać nieprzewidywalnego ciągu zdarzeń, który w równym stopniu przeraża, jak śmieszy. Jeśli nie mieliście okazji czytać wcześniejszych książek z tej serii, nic straconego. Możecie spokojnie zacząć od tego tomu i później cofnąć się do początku, bo autorka tak napisała powieści, że nie trzeba znać uniwersum, żeby dobrze się bawić podczas lektury. A gwarantujemy, że będzie to rozrywka w najlepszym wydaniu. I to nie tylko na święta.

„Oczy Michaliny”
Marcin Szczygielski
Instytut Wydawniczy Latarnik
Gdy wychodzi kolejna książka Marcina Szczygielskiego, można mieć pewność, że będzie o niej głośno. Autor, znany z takich powieści jak „Arka Czasu”, „Za niebieskimi drzwiami” czy „Czarny młyn”, od lat jest wyróżniany najważniejszymi nagrodami literackimi za swoją twórczość dla dzieci. Tym razem tworzy niezwykły świat pełen niebezpiecznych, czasem szkaradnych i dziwnych postaci, które widzi jedynie 12-letnia Michalina. Ale przecież potwory nie istnieją, więc nie trzeba się nimi przejmować, prawda? Gdy jednak dziewczynce grozi śmiertelne niebezpieczeństwo, trzeba przedefiniować niektóre stwierdzenia dorosłych. Najnowsze dzieło Marcina Szczygielskiego jest w tym roku nominowane do tytułu Książki Roku 2020 przez polską sekcję IBBY. Trudno o lepszą rekomendację dla literatury dziecięcej.

„Wiatr”
tekst: Anna Skowrońska, ilustracje: Agata Dudek, Małgorzata Nowak
Wydawnictwo Muchomor
Jeśli kiedykolwiek kusiło was, by zostać porwanym przez tornado, jak Dorotka z krainy Oz, proponujemy wybrać się na spotkanie z Wiatrem. Anna Skowrońska zabierze was w fascynującą podróż do starodawnych wiatraków w Iranie, poszybujecie z autorką nad Himalajami oraz dowiecie się, czym jest samum i gdzie można go spotkać. A niezwykła wycieczka będzie tym ciekawsza, że ilustracje do książki wykonały dwie znane, rewelacyjne polskie graficzki – Agata Dudek i Małgorzata Nowak. Ostrzegamy: istnieje spore prawdopodobieństwo, że za sprawą lektury w Boże Narodzenie, zamiast przy rodzinnym stole, nagle znajdziecie się gdzieś pośrodku Sahary.

„Leśna sprawa”
tekst: Tomasz Kędra, ilustracje: Gabriela Gorączko
Wydawnictwo Wolno
Kto mieszka wśród drzew nieopodal Komańczy? I jaką tajemnicę ukrywają mieszkańcy Spiczastego Lasu leżącego w samym sercu Bieszczad? Debiutancka książka Tomasza Kędry i Gabrieli Gorączko to opowieść nie tylko dla dzieci. Gdy leśne stworzenia po raz pierwszy spotykają się z prawdziwym niebezpieczeństwem, codzienność z dnia na dzień staje się przerażająca, a dobrze znane ścieżki budzą grozę. I choć odpowiedź na pytanie, kto naprawdę jest zły w tej książce, nikomu nie przysporzy trudności, to przed banalizacją lekturę ratują styl i dowcip autora oraz idealnie z nimi współgrające oryginalne, nieco ludowe ilustracje Gabrieli Gorączko. Wszystko razem sprawia, że książkę czyta się lekko i nad wyraz dobrze. Młodzi czytelnicy zachwycą się niezwykłym, małym światem zwierząt, a dorośli będą mieli okazję spojrzeć z nieco innej perspektywy na, wydawałoby się, dobrze znane palące problemy współczesności.

„Wielka Mała Niedźwiedzica”
Paulina Chmurska
Wydawnictwo Wilga
To kolejna książka z serii „Otulone Nocą”. Tym razem wybierzecie się z dwoma niedźwiedzicami na niezwykłą wycieczkę po nocnym firmamencie. Podczas przemierzania Drogi Mlecznej spotkacie Psy Gończe, Żyrafę, Rysia, a nawet Smoka. Ale pamiętajcie, że Mama Niedźwiedzica powierzyła wam misję, a nie każdy gwiazdozbiór jest tak przyjazny, jak mogłoby się wydawać. Dlatego uzbrójcie się w odwagę, weźcie ze sobą ciepłe koce i w Wigilię wyruszcie na niezwykłe spotkanie z gwiazdami. Tylko pamiętajcie, że tę lekturę najlepiej czytać w nocy, przy zgaszonym świetle. Wtedy najłatwiej dostrzec w ciemnościach coś, czego nie widać za dnia.

„Kotolotki”
Ursula K. Le Guin
Prószyński i S-ka
To nie jest stricte nowość na polskim rynku wydawniczym, ale po raz pierwszy wszystkie części cyklu o Kotolotkach – czworgu kociętach, które… mają skrzydła – wyszły w jednym tomie. Niesforne Thelma, Harriet, James i Roger nie czekają długo, by skorzystać ze swojego niecodziennego daru i wyruszyć na podbój świata. Kogo spotykają podczas swojej podróży? I kim lub czym naprawdę są złe Ręce? Ursula K. Le Guin to jedna z najbardziej znanych twórczyń literatury fantastycznej XX wieku. I tak jak w przypadku jej książek dla dorosłych, tak i dla dzieci stworzyła ponadczasową i niezapomnianą historię. Obowiązkowa pozycja na półce prawdziwego bibliofila – małego i dużego.

„Fungarium”
tekst: Ester Gaya, ilustracje: Katie Scott
Wydawnictwo Dwie Siostry
Mają najprzeróżniejsze kształty, kolory i rozmiary – grzyby są dosłownie wszędzie i wpływają na każdy aspekt naszego życia. Nie wierzycie? Przekonajcie się, przeglądając niezwykły album z serii „W Muzeum”. Ilustracje Katie Scott są niezrównane, a dzięki spisanym przez Ester Gayę informacjom pozyskanym wprost od znanych mykologów z Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew dowiecie się, ile zawdzięczamy grzybom, co je łączy z antybiotykami, i przekonacie się, że nie tylko muchomorów należy się wystrzegać w czasie wycieczki do lasu. A skoro w Wigilię grzyby królują na stole, to będzie dobra okazja do odkrycia zupełnie nieznanego świata.

„Kosmos. My i tajemnica nieskończoności”
tekst: Jan Paul Schutten, ilustracje: Floor Rieder
Wydawnictwo Format
Jeśli macie w domu przyszłych astronomów albo astronautów, ta książka musi się znaleźć pod choinką. Oto najnowsza część słynnej serii edukacyjnej holenderskiego duetu twórców, Jana Paula Schuttena i Floor Rieder. Tym razem zabierają czytelników w jedną z najlepszych możliwych podróży – w kosmos. Po „Ewolucji” i „Ciele” przyszedł czas na podbicie nieznanych światów. Zagubcie się w czarnych dziurach, odwiedźcie inne galaktyki, a nawet cofnijcie się w czasie. Dzięki dowcipowi i czytelnym tekstom najmłodsi czytelnicy nie będą mieli problemu ze zrozumieniem nawet najbardziej złożonych zagadnień naukowych. A dorośli dowiedzą się w końcu, o co chodzi w słynnym równaniu E = MC². W najbliższe Boże Narodzenie wybierzcie się w kosmos!

„Ilustrowana historia rocka”
Susana Monteagudo, Luis Demano
Tata Robi Książki
Znacie przepis na najlepszy zespół muzyczny? A może widzieliście już galerię „pięknych trupków”? Jeśli nie macie pojęcia, o czym mówimy, a wasze dzieci nie widziały na oczy kasety magnetofonowej, ta książka będzie doskonałym wyborem. „Ilustrowana historia rocka” w atrakcyjny sposób przedstawia dzieje najważniejszych festiwali muzycznych i opowiada o albumach i artystach, którzy na zawsze zmienili dzieje muzyki na świecie. Dekada po dekadzie będziecie odkrywać fascynujące postacie i już nigdy nie nabierzecie wątpliwości, kim byli najbardziej niegrzeczni chłopcy Wielkiej Brytanii. Kto wie, może dzięki tej lekturze w przyszłym roku pod choinką będzie musiała się znaleźć gitara elektryczna albo perkusja?

„Co budują zwierzęta?”
Emilia Dziubak
Nasza Księgarnia
Domy na wodzie, pod wodą, powietrzne mosty i konstrukcje, które mogą przetrwać nawet w najbardziej niesprzyjających warunkach pogodowych – takie architektoniczne cuda potrafią stworzyć jedynie… zwierzęta. Idealna książka dla małych miłośników fauny i każdego, kto chciałby się dowiedzieć, jak się robi gniazda ze śliny. Dzięki pięknym i detalicznym ilustracjom dzieci poznają z bliska domy pszczół, nieświszczuka (tak, jest takie zwierzę) czy bojownika. Ten atlas sprawi prawdziwą frajdę małym bibliofilom i sprawi, że Święty Mikołaj w nadchodzące Boże Narodzenie będzie jeszcze bardziej uwielbiany.
Chcemy wiedzieć co lubisz
Wiesz, że im więcej lajkujesz, tym fajniejsze treści ci serwujemy?