Są wszędzie – w górach, nad morzem i w miastach. Często wykorzystuje się je w kosmetyce i medycynie naturalnej, jednocześnie potrafią być trujące. Bez roślin trudno sobie wyobrazić naszą codzienność i przyszłość. To one produkują niezbędny do życia tlen, a ich rola we współtworzeniu różnych ekosystemów jest nie do przecenienia. Tworzą wielobarwny świat, który bywa zaskakujący i ekscytujący jak niejeden thriller. Tym bardziej warto nim zainteresować najmłodszych i pokazać im, jak rośliny funkcjonują i oddziałują na nasze życie. By ułatwić dzieciom i ich rodzicom odnalezienie się w królestwie flory, za przewodników obieramy mądre i przepiękne książki, które pomogą odpowiedzieć nawet na najtrudniejsze pytania małych tropicieli ciekawostek. Przedstawiamy dziewięć pozycji, które obudzą ciekawość świata w niejednym małym i dużym czytelniku.

9 wyjątkowych książek o roślinach dla dzieci
Jak powstał pierwszy las? Z których roślin szyjemy ubrania, a które można wykorzystać w budownictwie? Te książki podsuną odpowiedzi na najtrudniejsze pytania i obudzą ciekawość świata w niejednym małym czytelniku.
Tekst: Marta Cyzio
Zdjęcie główne: Ben White / unsplash.com
Zdjęcia: materiały prasowe

To pestka! Czyli ogrodnictwo dla dzieci
tekst Kirsten Bradley, ilustracje Aitch
Wydawnictwo Kropka
Jak samodzielnie uprawiać zioła i warzywa w domu? Czego potrzeba do zrobienia doniczki? I czym jest ogród w słoiku? Dzięki tej książce dzieci nie tylko poznają odpowiedzi na szereg frapujących pytań dotyczących świata roślin, ale też zdobędą praktyczną wiedzę o tym, jak je wyhodować i pielęgnować. Wystarczy ogródek, balkon lub po prostu parapet i już można rozpoczynać domową uprawę zdrowych i kolorowych warzyw albo aromatycznych ziół. Nie brakuje też pomysłów na to, jak pierwsze plony wykorzystać w kuchni – na przykład by zrobić fasolowy tort. Książka w rzeczowy i prosty sposób przekazuje najistotniejsze dla małych ogrodników informacje i jest dobrym źródłem pomysłów, jak ciekawie spędzać czasu. Co więcej, spodoba się nie tylko dzieciom, również rodzice znajdą w niej wiele praktycznych wskazówek.
KUKBUK patronuje publikacji!


Botanicum
tekst Kathy Willis, ilustracje Katie Scott
Wydawnictwo Dwie Siostry
Skąd się wzięły rośliny? Kiedy urósł pierwszy las? I dlaczego niektóre rośliny tak paskudnie śmierdzą? Jeśli nie znacie odpowiedzi na te pytania, a w domu rośnie wam przyszły botanik albo zagorzały miłośnik przyrody, ta książka powinna stać się obowiązkową pozycją w domowej biblioteczce. Dzięki niezrównanym ilustracjom Katie Scott i łatwemu w odbiorze tekstowi Kathy Willis wejście do świata Botanicum oznacza niezwykłą wyprawę w najprzeróżniejsze zakątki globu i solidną dawkę wiedzy w najpiękniejszym wydaniu. Podobnie jak w przypadku pozostałych książek z serii, lektura nie zawodzi zarówno pod względem oprawy wizualnej, jak i treściowej.


Elegantki, trucicielki i inne ziółka. Zwariowany atlas roślin
Adrienne Barman
Wydawnictwo Dwie Siostry
Ta książka jest świetnym dowodem na to, że encyklopedie nie muszą być nudne. I stonowane. Tutaj aż się roi od kolorów, a w gąszczu zielonych pędów i nietypowych roślin niejedno może zaskoczyć. Jak wyglądają rośliny, z których powstaje czekolada? Co musiało się znaleźć w kotle czarownic, gdy warzyły magiczne eliksiry? I od których roślin lepiej się trzymać z daleka? Odpowiedzi na te pytania dostarczają dowcipne i niezwykle kolorowe plansze, dzięki którym młody miłośnik przyrody pozna najprzeróżniejsze kształty, formy i ciekawostki ze świata flory. A przy tym z pewnością będzie się dobrze bawił.


Drzewa
tekst Wojciech Grajkowski, ilustracje Piotr Socha
Wydawnictwo Dwie Siostry
Były pszczoły, teraz przyszedł czas na rośliny. Znany duet pisarsko-ilustratorski wspólnymi siłami stworzył wielkoformatowy album o najprzeróżniejszych gatunkach drzew. Dzięki precyzyjnym i przepięknym ilustracjom, które w przemyślany sposób łączą się z krótkimi, ale wyczerpującymi tekstami, czytelnik dowie się, kto zjada drzewa, które z nich są najgrubsze i najstarsze oraz gdzie szukać entów rodem z „Władcy Pierścieni”. Każda z 34 wielkoformatowych tablic została misternie przemyślana i skonstruowana tak, by w przystępny sposób dostarczać wiedzy i ciekawostek przyrodniczych. Rewelacyjna pozycja, której daleko do nudnych edukacyjnych książek dla dzieci.


Las zabaw
tekst Mateusz Wysocki, ilustracje Agata Królak
Czerwony Konik
Kolejna książka z serii „Małe i duże podróże” przygotowanej dla dzieci w wieku przedszkolnym. Każdy tom jest poświęcony innemu miejscu, a czytelnicy mają możliwość dogłębnie je poznać dzięki sporej dawce wiedzy biologicznej, niezwykłym ilustracjom oraz mapie z listą zadań do wykonania. Po lesie w wydaniu Mateusza Wysockiego i Agaty Królak młody czytelnik może się poruszać dowolnie: zajrzeć pod runo leśne, sprawdzić, jak rosną korzenie, czy stoczyć się ze śmiechem z ogromnej góry – wszędzie czekają ciekawostki, dzięki którym dzieci lepiej poznają otaczający je świat. Wyjątkowo przyjemna lektura z przykuwającymi wzrok rysunkami, dzięki której wyprawy do pobliskiego lasu staną się dużo ciekawsze i jeszcze bardziej niezwykłe.

Co rośnie w parku
Kateryna Michalicyna
Zielona Sowa
Ta książka urzeka akwarelowymi ilustracjami i prostą, ciepłą historią. Mały pęd rosnący w parku jeszcze nie wie, kim jest, ale bardzo chce się tego dowiedzieć. Dlatego rozmawia z otaczającymi go drzewami i porównuje skrupulatnie swój wygląd z sąsiadami. Śledząc jego rozmowy z brzozą, jarzębiną czy lipą, czytelnicy poznają wiele ciekawostek – po czym rozpoznać gatunki drzew, jak wyglądają ich owoce oraz do czego na przykład można wykorzystać sok z kory. Choć może nie jest to nasza ulubiona pozycja, sporym atutem książki jest niezwykle przystępny sposób przekazywania wiedzy i możliwość przyjemnego spędzenia czasu na wspólnej lekturze z dziećmi.


Niezwykłe przyjaźnie. W świecie roślin i zwierząt
Emilia Dziubak
Nasza Księgarnia
Trudno mówić o roślinach i nie wspomnieć o zwierzętach, a ta książka świetnie łączy ze sobą oba światy dzięki… przyjaźni. Gdy kot Homer wyruszy w podróż w poszukiwaniu bratniej duszy, przy okazji pozna wiele intrygujących par – koźlarza babkę i brzozę, zawisaka powojowca i floksa czy sikorkę i drozda. Każdej z nich zada wiele trudnych pytań, dzięki którym czytelnik nie tylko dowie się co nieco o roślinach i zwierzętach, ale również pozna otaczający go świat. Wciągająca pozycja z wieloma nieprawdopodobnymi ciekawostkami, którymi będą zaskoczone nie tylko dzieci.


Którędy do Yellowstone
Aleksandra i Daniel Mizielińscy
Wydawnictwo Dwie Siostry
To kolejna książka znanych ilustratorów i autorów „Map”, serii książek docenionej w wielu międzynarodowych konkursach. Tym razem artyści zachęcają do poznania sekretów ośmiu parków narodowych z różnych zakątków świata. W tej niezwykłej wyprawie przewodnikami są żubr Kuba i wiewiórka Ula, którzy wspólnie z czytelnikami tropią dziką i nieprzewidywalną przyrodę. Choć nie jest to książka poświęcona wyłącznie roślinom, to wciąż zarówno dzieci, jak i dorośli mogą poznać mnóstwo ciekawostek ze świata flory. Przyswajanie wiedzy ułatwiają wciągające i wyróżniające się rysunki, które fascynują niepowtarzalnym stylem obojga grafików oraz dopracowanymi kompozycjami, zachwycającymi w najdrobniejszych szczegółach.

Rok w lesie
Emilia Dziubak
Nasza Księgarnia
Choć to nie rośliny są głównymi bohaterami tej książki, nie mogło jej zabraknąć w naszych propozycjach. „Rok w lesie” to rewelacyjna lektura, która wciąga, uczy spostrzegawczości i pobudza wyobraźnię. Na 12 rozkładówkach odpowiadających kolejnym miesiącom znajdziecie szczegółowo rozrysowane kadry ze wspaniale prezentującymi się mieszkańcami lasu. Zobaczycie, jak toczy się w nim życie, gdy pada deszcz, kto jest najaktywniejszy nocą i jak się bawią zwierzęta. Tropiąc kolejne wskazówki, poznacie tajemniczy las od podszewki, dowiecie się też, kto kogo zjada i jaką rolę w tym wszystkim odgrywają rośliny.

Chcemy wiedzieć co lubisz
Wiesz, że im więcej lajkujesz, tym fajniejsze treści ci serwujemy?