Epidemia koronawirusa zmusza polski rząd do podejmowania radykalnych decyzji, a Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny zalecają, by w miarę możliwości pozostać w domu. Odwołane zostały koncerty, spektakle oraz wszelkie wydarzenia artystyczne. Na szczęście na reakcję instytucji kultury nie trzeba było długo czekać. By pozostać w kontakcie ze swoimi odbiorcami i móc dalej funkcjonować, wiele teatrów, oper i filharmonii zdecydowało się wykorzystać internet. Online dostępne są archiwalne spektakle, koncerty transmitowane na żywo, a dzięki specjalnym słuchowiskom można spędzić kilka godzin przy najpiękniejszej muzyce klasycznej. Przymusowa kwarantanna wcale nie musi oznaczać nudy!

Kultura bez wychodzenia z domu: teatr i koncerty online
Włączcie słuchowiska online, a koncerty obejrzyjcie na domowym komputerze. Jak uczestniczyć w kulturze na odległość?
Tekst: Marta Cyzio
Zdjęcie główne: Manuel Nageli / unsplash.com

fot. kadr ze spektaklu "Ślub"
Teatr online
TVP VOD >>
Na stronie dostępne są praktycznie wszystkie archiwalne spektakle zrealizowane w ramach Teatru Telewizji, największej sceny teatralnej w Polsce. Jeśli do tej pory nie mieliście okazji ich obejrzeć, warto teraz nadrobić zaległości. Zwłaszcza że to inscenizacje z doborową obsadą i rewelacyjną grą aktorską, zrealizowane w oryginalnych, twórczych formach. My szczególnie polecamy „Ślub” Anny Augustynowicz, w którym znana reżyserka po raz kolejny pokazała swój niezwykły kunszt artystyczny. Minimalistyczna forma w połączeniu z trudnym tekstem Gombrowicza sprawdza się doskonale.
Arte
Na platformie dostępne są przede wszystkim filmy i reportaże, ale znajdziemy tu także koncerty oraz przedstawienia operowe i baletowe. Wszystkie materiały możemy oglądać za darmo, a do tego bez konieczności rejestracji. Platforma działa w sześciu językach, również po polsku. Jeśli jednak chcemy podszkolić swoje umiejętności lingwistyczne, możemy bez przeszkód przełączyć język strony i oglądać programy po angielsku, francusku, niemiecku, włosku lub hiszpańsku. Pst! Jeśli uwielbiacie przygody Pippi Långstrump, to informujemy, żeod 15 marca na stronie można oglądać balet z Opery Helsińskiej, który przedstawia zwariowane przygody rudowłosej bohaterki.
Teatr na Plaży >>
Do akcji #zostanwdomu przyłączył się także ten sopocki teatr. Za pośrednictwem Facebooka instytucja udostępnia swoje archiwalne spektakle i koncerty. Już teraz możecie obejrzeć „Ike”, przedstawienie zrealizowane przez Sopocki Teatr Tańca, czy kultowy „Przypadek według Krzysztofa Kieślowskiego” w reżyserii Bartosza Szydłowskiego z 2016 roku.

fot. kadr ze spektaklu "H."
Ninateka >>
Podobnie jak TVP VOD, Ninateka udostępnia polskie spektakle teatralne w wersji online. W archiwum znajdziecie nie tylko ponadczasowe inscenizacje, ale także słuchowiska, wywiady, reportaże czy przedstawienia taneczne. Ze zbiorów zgromadzonych na platformie polecamy zwrócić uwagę na spektakl „H.” w reżyserii Jana Klaty, uznawany jest za jedno z najwybitniejszych dzieł polskiego teatru współczesnego. Klata zdecydował się przenieść historię szekspirowskiego Hamleta do czasów „Solidarności” i powiązał dramat z czasów elżbietańskich z wydarzeniami ze Stoczni Gdańskiej. Obejrzyjcie koniecznie.
OperaVision >>
OperaVision to projekt, który ma na celu udostępnianie i popularyzowanie opery wśród współczesnych odbiorców. Na stronie można znaleźć przedstawienia z 17 krajów, w różnych językach, w tym włoskim, francuskim, angielskim i niemieckim. Biblioteka stworzona w ramach projektu jest olbrzymia i bardzo zróżnicowana. Oprócz spektakli na widzów czekają historie i artykuły, dzięki którym można poszerzyć wiedzę nie tylko na temat opery w ogóle, ale także konkretnych przedstawień i ich realizacji.

fot. Krzysztof Bieliński / Teatr Wielki - Opera Narodowa w Warszawie
VOD Teatru Wielkiego >>
Teatr Wielki udostępnia na swojej stronie wybrane spektakle zrealizowane na jego deskach, ale także grane przez inne polskie teatry. Wszystkie materiały są dostępne online za darmo, bez konieczności logowania się czy rejestracji. Na platformie możecie obejrzeć między innymi przedstawienie baletowe „Mąż i żona” inspirowane sztuką Aleksandra Fredry, opery, w tym „Toscę” i „Halkę”, oraz specjalne programy i realizacje dla dzieci. Biblioteka nie jest duża, ale pozwala cieszyć się dobrymi, ciekawymi inscenizacjami w zaciszu własnych czterech kątów.
Teatr Żydowski >>
"Dybuk", "Golem" i "W nocy na starym rynku" to tylko niektóre z tytułów, kltóre można będzie obejrzeć online w nadchodzących tygodniach na stronie Teatru. Dyrekcja zdecydowała się na całkowite przejście do sieci. Z myślą o wszystkich przebywajacych w domu, powstał specjalny wirtualny repertuar, który będzie obowiązywał w najbliższym czasie. Oprócz spektakli na widzów będą jeszcze czekały koncerty oraz przedstawienia performatywne.
Koncert z satelity
Digital Concert Hall >>
Na co dzień koncerty z Filharmonii Berlińskiej można oglądać za opłatą. Jednak z powodu epidemii koronawirusa dyrekcja postanowiła za darmo udostępnić zainteresowanym minione występy, w tym filmy z prób. Wystarczy, że do 31 marca zarejestrujecie się na stronie i za pomocą formularza zgłosicie się po specjalny voucher. Z nim będziecie mieli dostęp do wszystkich koncertów na stronie.

fot. Manuel Nageli / unsplash.com
Soundrive Online Festival >>
W piątek rusza pierwszy polski festiwal muzyczny online. Koncerty będą nadawane na żywo przez kanał Soundrive na YouTubie. W ramach niecodziennego festiwalu solowo lub w duetach wystąpią polscy artyści, którzy będą nadawać wprost ze swoich domów. W każdej chwili podczas koncertu możecie dorzucić się do zbiórki pieniężnej – 90% zebranych środków trafi do artystów, którzy mają obecnie ograniczone możliwości zarobkowe. Festiwal potrwa do 28 marca.
Jerusalem Orchestra >>
Muzycy z Jerusalem Orchestra East West codziennie ćwiczą w swoich domach, a filmy z tych prób wrzucają na fanpage zespołu na Facebooku. Dzięki temu możemy posłuchać niecodziennych aranżacji utworów klasycznych (choć nie tylko) i zobaczyć, że niezależnie od tego, gdzie się znajdujemy, wszyscy znaleźliśmy się w podobnej sytuacji.

fot. Yvette de Wit / unsplash.com
Koncerty na TVP VOD >>
Oprócz wspomnianych wcześniej przedstawień teatralnych na platformie możemy obejrzeć archiwalne koncerty. Wśród filmów są nagrania z udziałem Elli Fitzgerald, Aerosmith, a także materiały pochodzące między innymi z Międzynarodowego Festiwalu Młodych Talentów.
Akcja #ZostanzMuzyka >>
W ramach akcji odbywają się specjalne koncerty nadawane na żywo z domów artystów. Przez cały marzec i kwiecień na stronie będą dodawane do kalendarza kolejne występy, które widzowie i słuchacze mogą oglądać na komputerach w domu. Celem jest pomoc muzykom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji zarobkowej. Zamiast w pojedynkę pomysłodawcy namawiają do wspólnego działania i koordynowania wielu wydarzeń w ramach jednej akcji. Jeśli chcecie wesprzeć artystów, podczas każdego występu możecie dorzucić parę złotych do wirtualnej puszki. Podobną inicjatywę podjęli organizatorzy akcji #GramyWDomu, którzy zajmują się promocją koncertów odbywających się na żywo.

fot. Larisa Birta / unsplash.com
Filharmonia Narodowa >>
Nie tylko berlińska filharmonia udostępnia swoje koncerty. Na stronie Filharmonii Narodowej dostępne są materiały z minionych występów. W dobrej jakości i bez wychodzenia z domu możemy obejrzeć koncert muzyki klasycznej oraz posłuchać doskonałych utworów w wykonaniu chóru Filharmonii.
Słuchaj cyfrowo
Stacje radiowe
Jeśli zastanawiacie się, czego i gdzie teraz posłuchać, nie zapominajcie o radiu. Większości polskich, a także zagranicznych stacji radiowych można słuchać za pomocą aplikacji na telefonie lub poprzez stronę internetową na komputerze. Co więcej, wiele stacji prezentuje specjalne słuchowiska i programy, dzięki czemu możecie posłuchać interesujących wywiadów lub dowiedzieć się wielu ciekawostek. Wystarczy, że wybierzecie ulubioną stację i włączycie ją na wybranym sprzęcie w domu.

fot. Toa Heftibas / unsplash.com
Czytagramy.pl >>
Jeśli w ostatnich tygodniach mieliście jechać w Alpy, nic straconego. Możecie się tam wybrać, słuchając „Mgły”, która powstała na podstawie noweli Bolesława Prusa „W górach” oraz kilku fragmentów jego nowel. Akcja rozgrywa się w małym szwajcarskim miasteczku, a bohaterami są pochodzący z różnych krajów turyści, których zwykła wycieczka zmienia się nagle w serię dziwnych i niekoniecznie fortunnych zdarzeń. Dowcipnie, tajemniczo, a do tego świetne głosy Joanny Olszewskiej i Kingi Suchan.

il. Martyna Cybuch
Podcasty Spotify
Interesujące rozmowy, autorskie programy i inspirujące cykle. Na popularnej platformie Spotify dostępne są przeróżne podcasty, których warto posłuchać na przykład w ramach przerwy od pracy albo do lunchu czy popołudniowej kawy. Jednym z nich jest cykl „inspiratorzy” realizowany przez Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Są to zapisy spotkań z wybitnymi postaciami ze świata kultury, przeprowadzonych przez dramaturga Remigiusza Grzelę. My polecamy jeszcze nasz pierwszy podcast z udziałem topowych polskich barmanów, poświęcony polskiej scenie koktajlowej (https://kukbuk.pl/artykuly/podcast-kukbuk-a-odcinek-pierwszy-na-koktajl/).
Jeśli chcecie być na bieżąco z wydarzeniami kulturalnymi, śledźcie na Facebooku, Instagramie i w internecie: #KulturaWCzasachPandemii, #Zostanwdomu, #Kulturaonline, #OgladajWDomu.
Chcemy wiedzieć co lubisz
Wiesz, że im więcej lajkujesz, tym fajniejsze treści ci serwujemy?