Komedie i melodramaty, filmy akcji i pełnometrażowe animacje – zima inspiruje do opowiadania zajmujących historii, które dostarczają nam rozrywki w chłodne, ciemne wieczory. Wraz z braćmi Coen przemierzamy śnieżne krajobrazy Minnesoty, a u boku Quentina Tarantina śledzimy losy dwóch łowców głów, którzy – szukając schronienia przed zamiecią – stają się częścią krwawej intrygi. Nie zapominamy też o filmach familijnych, wśród których królują „Opowieści z Narnii”, „Epoka lodowcowa” i „Kraina lodu”. Do seansu koniecznie przygotujcie słodkie przekąski i rozgrzewające napoje. Kiedy zacznie się film, lepiej mieć wszystko pod ręką!

TOP 12 filmów o zimie
Ile filmów, tyle filmowych przedstawień zimy. Gdy za kamerą stają światowej sławy reżyserzy, śnieżne krajobrazy stają się scenerią niezwykłych wydarzeń. Podpowiadamy, które filmy oglądać zimą!
Tekst: redakcja
Zdjęcia: materiały promocyjne

fot. kadr z filmu „Fargo”
Fargo
reż. Ethan Coen i Joel Coen, 1996
Przełomowe dzieło w twórczości braci Coen. „Fargo”, czarna komedia kryminalna ze świetną Frances McDormand w roli głównej, zostało nagrodzone dwoma Oscarami. Akcja toczy się wśród śniegów Minnesoty i, podobnie jak w innych filmach Coenów, co chwila zaskakuje nieoczekiwanymi zwrotami. Wszystko zaczyna się prozaicznie: od problemów finansowych, w które popada jeden z bohaterów. Jednak z każdą chwilą atmosfera gęstnieje, a przed widzami odsłania się zawiła intryga, mająca na celu wyłudzenie okupu. To doskonały film, który rozgrzeje was zarówno atmosferą grozy, jak i błyskotliwym humorem.

fot. kadr z filmu „Dzień świstaka”

fot. kadr z filmu „Dzień świstaka”
Dzień świstaka
reż. Harold Ramis, 1993
Dzień Świstaka to święto obchodzone 2 lutego w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Co roku tego dnia w wielu amerykańskich miastach prezentuje się przed zebranym tłumem świstaka. Według tradycji od tego, czy zobaczy on własny cień, zależy data nadejścia wiosny. Reporter Phil Connors, mężczyzna tyleż pewny siebie, co arogancki, relacjonuje przebieg tego święta w miasteczku Punxsutawney. Wieczorem dochodzi do wniosku, że był to najgorszy dzień w jego życiu. Kiedy budzi się następnego ranka, zdaje sobie sprawę, że drugi dzień z rzędu przeżywa to samo – powtarzające się po wielokroć wydarzenia sprawiają, że Connors zaczyna inaczej patrzeć na swoje życie. „Dzień świstaka” to kultowa już komedia romantyczna z Billem Murrayem i Andie MacDowell w rolach głównych.

fot. kadr z filmu „Nienawistna ósemka”
Nienawistna ósemka
reż. Quentin Tarantino, 2015
Quentin Tarantino, reżyser ceniony za bezkompromisowość, jest znany z eksperymentowania z rozmaitymi gatunkami filmowymi – od filmów gangsterskich, przez kino wojenne, aż po westerny. To właśnie te ostatnie odegrały na przestrzeni zeszłej dekady znaczącą rolę w kształtowaniu jego reżyserskiej ścieżki. Po doskonałym „Django” Tarantino nakręcił „Nienawistną ósemkę”, której akcja zawiązuje się w fikcyjnej gospodzie Pasmanteria Mannie podczas śnieżycy. To właśnie w zimowym krajobrazie Wyoming mają miejsce niezwykłe, trzymające w napięciu wydarzenia, doskonale wyreżyserowane przez amerykańskiego reżysera.

fot. kadr z filmu „Kraina lodu”

fot. kadr z filmu „Kraina lodu”
Kraina lodu
reż. Chris Buck i Jennifer Lee, 2013
„Kraina lodu” to niewątpliwie jeden z najpopularniejszych filmów animowanych ostatniej dekady. Wyreżyserowana przez Chrisa Bucka i Jennifer Lee historia księżniczki Elsy, dziewczynki obdarzonej mocą panowania nad mrozem i śniegiem, na stałe wpisała się w kanon zimowych filmów familijnych. To piękna baśń, która uczy miłości i przezwyciężania problemów i pokazuje najmłodszym widzom, jaką siłę mają solidarność i wsparcie. Filmowa podróż przez skute lodem królestwo Arendelle to idealny pomysł na styczniowy wieczór!

fot. kadr z filmu „Turysta”
Turysta
reż. Ruben Östlund, 2014
„Turysta” to czwarty pełnometrażowy film szwedzkiego reżysera Rubena Östlunda. Choć w 2014 roku jego dorobek nie obfitował jeszcze w zbyt wiele tytułów, Östlundowi trudno było odmówić własnego, niepowtarzalnego stylu opartego na analitycznym, zdystansowanym spojrzeniu na ludzkie zachowania i interakcje. Charakterystyczny sposób prowadzenia narracji dał o sobie znać również w „Turyście”. Historia szwedzkiej rodziny, która podczas zimowego wyjazdu w góry mierzy się z nagłym kryzysem, to temat, który pozwala Östlundowi przyjrzeć się naturze ludzkich relacji.

fot. kadr z filmu „Lśnienie”

fot. kadr z filmu „Lśnienie”
Lśnienie
reż. Stanley Kubrick, 1980
„Lśnienie” Kubricka skupia się na historii Jacka Torrance’a, który wraz z rodziną przeprowadza się do górskiego hotelu, w którym ma objąć stanowisko stróża zimowego. Torrance, w którego wciela się Jack Nicholson, w opuszczonym poza sezonem kurorcie ma nadzieję odnaleźć spokój i inspiracje potrzebne mu do twórczej pracy. Jednak pełna niepokoju atmosfera miejsca stopniowo popycha go w obłęd. Film Kubricka, choć z początku spotkał się z niepochlebnymi recenzjami, z czasem zyskał status klasyka gatunku i został okrzyknięty jednym z najlepszych obrazów amerykańskie reżysera.

fot. kadr z filmu „Kevin sam w Nowym Jorku”
Kevin sam w Nowym Jorku
reż. Chris Columbus, 1992
Po niezwykłym sukcesie, jaki odniósł „Kevin sam w domu”, Chris Columbus powrócił do filmowania przygód zaradnego chłopca. O ile jednak w pierwszej części serii Kevin zostaje na święta we własnym domu, o tyle w drugiej musi się odnaleźć w jednej z największych metropolii na świecie – Nowym Jorku. Do miasta, które nigdy nie śpi, chłopiec trafia przypadkiem, gdy podczas zamieszania na lotnisku traci z oczu swoich bliskich i przez pomyłkę wsiada do niewłaściwego samolotu. W przykrytym śniegiem Nowym Jorku Kevin spotyka dwóch dobrze mu znanych złodziei, którzy planują okraść sklep z zabawkami.

fot. kadr z filmu „Grand Budapest Hotel”

fot. kadr z filmu „Grand Budapest Hotel”
Grand Budapest Hotel
reż. Wes Anderson, 2014
Wiele osób uważa „Grand Budapest Hotel” za najlepsze dzieło Wesa Andersona, a zarazem za obraz, w którym łączą się wszystkie cechy charakterystyczne dla jego twórczości. To fascynująca historia dwóch pracowników legendarnego europejskiego hotelu – konsjerża Gustave’a H. i jego ucznia Zero Mustafy. Zaskakujące wydarzenia, których uczestnikami są mężczyźni, dzieją się na tle wielkich przemian dziejowych, w przededniu wojny. To błyskotliwy film pełen humoru, barokowego przepychu i pięknych, wystylizowanych kadrów, które sprawiają, że produkcje Wesa Andersona rozpoznaje się bez długiego namysłu.

fot. kadr z filmu „Manchester by the Sea”
Manchester by the Sea
reż. Kenneth Lonergan, 2016
Lee Chandler z zaskoczeniem dowiaduje się, że po śmierci starszego brata Joego ma zaopiekować się jego 16-letnim synem. Mężczyzna porzuca więc pracę i niechętnie wraca w rodzinne strony, by sprawować opiekę nad bratankiem. Powrót do tytułowego Manchester-by-the-Sea jest tym trudniejszy, że Lee czeka w nim spotkanie z traumami, które przez lata udawało mu się wypierać. Lee i jego bratanek wspólnie starają się odnaleźć w nowej rzeczywistości, w której nie sposób polegać na rodzinie. Film Lonergana spotkał się z międzynarodowym uznaniem i został wyróżniony na wielu ważnych festiwalach filmowych.

fot. kadr z filmu „Zjawa”

fot. kadr z filmu „Zjawa”
Zjawa
reż. Alejandro González Iñárritu, 2015
Bohaterem filmu Iñárritu jest legendarny odkrywca i myśliwy Hugh Glass, który – zaatakowany przez niedźwiedzia i zdradzony przez jednego z członków wyprawy – zostaje pozostawiony przez towarzyszy na pewną śmierć. Wbrew wszelkim przeciwnościom losu podróżnikowi udaje się przeżyć. Zmagając się z bezlitosnymi zimowymi warunkami, wytrwale podąża tropem wyprawy, napędzany żądzą zemsty. „Zjawa” to niezwykły, trzymający w napięciu film, który spotkał się z przychylnymi recenzjami, a w 2016 roku był nominowany do 12 Oscarów, spośród których zdobył 3.

fot. kadr z filmu „Epoka lodowcowa”
Epoka lodowcowa
reż. Chris Wedge, 2002
Klasyka kina familijnego! „Epoka lodowcowa” to świetna animacja, której akcja toczy się przed 20 tysiącami lat. Manny, mamut obdarzony ironicznym poczuciem humoru, Sid, zabawny, choć niezbyt błyskotliwy leniwiec, i Diego, dwulicowy tygrys szablozębny, wyruszają wspólnie w długą, niebezpieczną podróż, by oddać ludziom znalezione w opuszczonej wiosce dziecko. Manny i Sid nie podejrzewają, że Diego prowadzi ich nie do ludzkiej osady, ale w pułapkę, w której mogą stracić życie. Nieodłącznym elementem filmowej akcji są losy wiewiórki Scrat, która – chcąc zakopać na zimę żołędzia – wywołuje globalną zmianę klimatyczną.

fot. kadr z filmu „Opowieści z Narnii”

fot. kadr z filmu „Opowieści z Narnii”
Opowieści z Narnii
reż. Andrew Adamson, 2005
Jeżeli jeszcze nie widzieliście „Opowieści z Narnii”, to dobry czas, by nadrobić zaległości. Film nakręcony na podstawie powieści C.S. Lewisa opowiada historię rodzeństwa – Łucji, Zuzanny, Edmunda i Piotra – które w starej szafie odnajduje przejście do tajemniczej krainy Narnii. Pokrytą w śniegu, baśniową przestrzeń zamieszkują mityczne stworzenia i mówiące zwierzęta. To właśnie od nich dzieci dowiadują się o Białej Czarownicy, której zły urok skuł Narnię lodem. Rodzeństwo postanawia pomóc prawowitemu władcy, lwu Aslanowi, w walce z Białą Czarownicą. Polecamy także zapoznać się ze starszą ekranizacją powieści Lewisa, wyprodukowaną przez BBC pod koniec lat 80.
Chcemy wiedzieć co lubisz
Wiesz, że im więcej lajkujesz, tym fajniejsze treści ci serwujemy?