Gdy brak czasu czy możliwości by podróżować dookoła świata niczym Phileas Fogg, na wymarzone wakacje i urlopy wybieramy się za pośrednictwem kina. Bez wahania sięgamy z bohaterami po plecaki lub walizki, by ruszyć w nieznane w poszukiwaniu niezwykłych przygód czy odkrywać inne kultury. Następnie wyciągamy mapy oraz przewodniki, na których zaznaczamy dopiero co zobaczone na ekranie miejsca, notujemy nazwy atrakcji, które szczególnie przykuły naszą uwagę, by z czasem zobaczyć je na własne oczy.

15 filmów, z którymi zwiedzisz świat
Tęsknicie za podróżami? Z tym zestawem filmów wyruszycie do Afryki, spędzicie rajskie wakacje na Bali oraz zdobędziecie niejeden szczyt. W drogę!
Tekst: Marta Cyzio
Zdjęcie główne: kadr z filmu "Jedz, módl się, kochaj"
Filmy fabularne

fot. kadr z filmu "Sekretne życie Waltera Mitty"
„Sekretne życie Waltera Mitty”
reż. Ben Stiller, 2013
To, co z pewnością wyróżnia Waltera, to jego bujna wyobraźnia. Mężczyzna przez większość czasu oddaje się wymyślaniu niespotykanych historii, których jest głównym bohaterem. Pewnego dnia, aby ratować swoją karierę, Walter wyrusza w nieznane – chce odnaleźć słynnego fotografa i zdobyć od niego brakujące zdjęcie. Podczas poszukiwań musi wskoczyć do wody pełnej rekinów, jedzie na Grenlandię, Islandię oraz zdobywa himalajskie szczyty. Stillerowi, który gra również główną rolę, udało się połączyć zabawną komedię z inteligentnym kinem. Prostota przekazu oraz sprawnie poprowadzona fabuła dodadzą otuchy oraz sprawią, że na chwilę zapomnimy o wszystkich troskach.

fot. kadr z filmu "Jak dogonić szczęście"
„Jak dogonić szczęście”
reż. Peter Chelsom, 2014
Hector jest psychiatrą. Pewnego razu, po całym dniu wysłuchiwania problemów swoich pacjentów, traci cierpliwość i postanawia wyruszyć w podróż. Po drodze udaje się do Afryki, poznaje zupełnie inne oblicze Szanghaju, a na końcu odwiedza Los Angeles, gdzie go wita dawna miłość. W każdym z odwiedzanych przez siebie miejsc Hector stara się znaleźć odpowiedź na pytanie, co czyni ludzi szczęśliwymi. Przyjemna, nieco banalna komedia, która, choć nie pozostanie w pamięci na długo, wywołuje uśmiech na twarzy.

fot. kadr z filmu "Pożegnanie z Afryką"
„Pożegnanie z Afryką”
reż. Sydney Pollack, 1985
Jeden z najpiękniejszych filmowych obrazów Afryki. Karen Blixen spędziła w Kenii 17 lat. Do Afryki przeprowadziła się z mężem, który postanowił zająć się uprawą kawy. Po kilku latach małżeństwo zaczęło się rozpadać z powodu ciągłych zdrad męża Karen oraz jego złych decyzji finansowych. Gdy para rozwiodła się w 1925 roku, kobieta przejęła farmę i przez kolejne lata walczyła o utrzymanie posiadłości i rodzinnego biznesu.
Swoje zmagania spisała, a następnie wydała po powrocie do Danii w 1937 roku. Oprócz trudnej pracy i niełatwej codzienności na pierwszy plan wydobywa się niezwykła miłość, jaką pisarka obdarzyła Kenię. Na podstawie jej zapisków powstał rewelacyjny film z Meryl Streep i Robertem Redfordem w rolach głównych.
„Wszystko za życie”
reż. Sean Penn, 2007
Niezwykły film o naiwnej tęsknocie człowieka za naturą i o poszukiwaniu siebie. Gdy Christopher kończy studia, zamiast znaleźć pracę, postanawia wyruszyć autostopem na Alaskę, gdzie ma zamiar zamieszkać pośród głuszy. Chłopak odrzuca wszystko, co materialne, postanawia żyć po swojemu, wbrew przyjętym normom. Wybiera wolność i swobodę, które jednak mają swoją cenę. Zachwycające zdjęcia wodospadów, rwących rzek oraz dzikich lasów w połączeniu z solidną grą aktorską i poruszającą historią czynią film naprawdę wartym polecenia.

fot. kadr z filmu "Wszystko za życie"
„Jedz, módl się, kochaj”
reż. Ryan Murphy, 2010
Film dla prawdziwych miłośników jedzenia i oddawania się prostym przyjemnościom. Pewnego dnia Elizabeth budzi się i dochodzi do wniosku, że jest nieszczęśliwa. Postanawia wyruszyć w roczną podróż do miejsc, w których ma nadzieję wreszcie czymś się zachwycić, a także obudzić w sobie apetyt na życie. W czasie swojej wyprawy odwiedza Włochy, Indie, a na końcu Bali. Oglądamy rowerową przejażdżkę Julii Roberts pośród zielonych pól ryżowych i przytulamy się wraz z nią do słonia – trudno przy tym przezwyciężyć ochotę, by samemu wyruszyć w podobną podróż.

fot. kadr z filmu "Jedz, módl się, kochaj"
„Droga życia”
reż. Emilio Estevez, 2010
Gdy syn Toma ginie podczas podróży szlakiem Świętego Jakuba, mężczyzna postanawia sam przejść trasę i spełnić marzenie syna. By dotrzeć do celu wyprawy, katedry w Santiago de Compostela w Galicii, Tom musi pieszo pokonać trasę liczącą aż 800 kilometrów. W czasie kilkumiesięcznej podróży mężczyźnie będą towarzyszyć trzy spotkane po drodze osoby, z którymi będzie miał okazję podziwiać niezliczone zachody słońca, bezkresne pola oraz urokliwe i zapomniane przez świat miasteczka, w których chciałoby się zostać na dłużej. Piękna opowieść o bólu, stracie oraz o tym, co możemy znaleźć na końcu drogi.

fot. kadr z filmu "Droga życia"

fot. kadr z filmu "Hotel Marigold"
„Hotel Marigold”
reż. John Madden, 2012
„Co takiego widzisz w Indiach?”, pyta jedna z bohaterek. W odpowiedzi słyszy: „Światło, barwy, uśmiechniętych ludzi, wszystko tętni życiem”. Ta wymiana zdań chyba najlepiej podsumowuje film Maddena. Tej słodko-gorzkiej opowieści o poszukiwaniu szczęścia, miłości oraz przyjaźni pikanterii i niezwykłego uroku dodają właśnie Indie. Ekran mieni się tysiącem kolorów, a zapachy egzotycznych potraw zdają się unosić w powietrzu. W połączeniu z piękną, charakterystyczną muzyką otrzymujemy jeden z najbardziej ujmujących kinowych obrazów Indii. Na ekranie możemy podziwiać Maggie Smith, Judie Dench oraz Billa Nighy’ego.

fot. kadr z filmu "Dzika droga"
„Dzika droga”
reż. Jean-Marc Vallée, 2014
Swoją historię Cheryl Strayed wydała najpierw w formie książki, dopiero później zainteresowało się nią Hollywood. Młoda kobieta po śmierci swojej ciężko chorej matki wpada w depresję i zaczyna podejmować irracjonalne, ryzykowne decyzje. W pewnym momencie postanawia przejść jedną z najdłuższych tras trekkingowych Ameryce, licząc, że pozwoli jej to odnaleźć spokój i sens życia. Gwarantujemy, że obrazy z pustyni Mojave oraz krajobrazy roztaczające się ze szczytów klifów, na których bohaterka biwakuje, zostaną w pamięci na długo. W roli głównej – Reese Witherspoon, która za swoją kreację otrzymała nominację do Oscara.

fot. kadr z filmu "Magia uczuć"
„Magia uczuć”
reż. Tarsem Singh, 2006
Czas na nieprawdopodobną przygodę na miarę opowieści z „Księgi tysiąca i jednej nocy”. Młody kaskader, który przebywa w szpitalu po wypadku, zaprzyjaźnia się z kilkuletnią dziewczynką. Mężczyzna codziennie opowiada dziecku kolejny fragment historii rozgrywającej się w nieznanym królestwie, gdzieś pośrodku gorącej pustyni. Bohaterowie opowieści staczają niebezpieczne pojedynki, odwiedzają zapierające dech w piersiach pałace, wyruszają w podróż po krainie, której krajobrazy przypominają te widziane w Arabii Saudyjskiej oraz Indiach. Z każdą kolejną minutą filmu rozgrywające się w nim sceny stają się coraz bardziej zadziwiające i coraz trudniej odróżnić rzeczywistość od baśni.

fot. kadr z filmu "Pociąg do Darjeeling"
„Pociąg do Darjeeling”
reż. Wes Anderson, 2007
Świat widziany z okien toczącego się po szynach pociągu ma niepowtarzalny urok. Zwłaszcza jeśli po drugiej stronie możemy podziwiać niezwykły krajobraz tak egzotycznego kraju, jakim są Indie. W podróż udajemy się z Francisem, który postanawia ponownie zaprzyjaźnić się ze swoimi braćmi i odnowić łączącą ich niegdyś więź. Nie jest to jednak klasyczna słodko-gorzka opowieść o rodzinie. Gdy za kamerą stoi Wes Anderson, należy spodziewać się wszystkiego, a w szczególności absurdalnych scen, groteskowego humoru oraz dziwnych pomysłów.

fot. kadr z filmu "W 80 dni dookoła świata"
„W 80 dni dookoła świata”
reż. Michael Anderson, 1956
Gdy mowa o najciekawszych podróżach kinowych, nie sposób nie wspomnieć o filmie „W 80 dni dookoła świata”. Film opowiada o szalonej podróży Phileasa Fogga, który by wygrać zakład, postanawia okrążyć glob w zaledwie 80 dni. Razem z nim możemy podziwiać Paryż z kosza balonu, wziąć udział w korridzie w Hiszpanii, odwiedzić Hongkong oraz przemierzyć Dziki Zachód. Obraz powstał na podstawie słynnej książki Juliusza Verne’a. Choć wszystkich powstałych adaptacji nie sposób zliczyć na palcach jednej ręki, my polecamy nieco zakurzoną wersję z Davidem Nivenem, Shirley MacLaine i Cantinflasem, którą pomimo upływu lat wciąż dobrze się ogląda.
Filmy dokumentalne
„Marsz pingwinów”
reż. Luc Jacquet, 2005
Tego filmu chyba nie trzeba przedstawiać. Nikt się nie spodziewał, że dokument o pingwinach będzie tak chętnie oglądany przez widzów na całym świecie. We Francji w pierwszym tygodniu od premiery był to najchętniej oglądany film w kinach. Tylko „Awiator” mógł się z nim w tamtym czasie równać. Ekipie stworzenie tego obrazu zajęło rok. Na ten czas dwóch operatorów zamieszkało na biegunie południowym, by towarzyszyć pingwinom cesarskim w ich corocznej podróży w głąb Antarktyki w poszukiwaniu partnerów. To z pewnością jeden z najlepszych obrazów ukazujących surowość i piękno tamtejszego klimatu. Kto jeszcze nie widział tego filmu, nie powinien dłużej zwlekać.

fot. kadr z filmu "Marsz pingwinów"
„Kraina miodu”
reż. Tamara Kotevska, Ljubomir Stefanov, 2019
Nominowany w tym roku do Oscara film przedstawia historię Hatidze, 50-letniej pszczelarki, która mieszka z ciężko chorą matką w opustoszałej wiosce w Macedonii. Kobieta z mozołem dogląda codziennie swoich pszczół, niezależnie od pogody i pory roku. Razem z Hatidze wspinamy się na skaliste góry, przemierzamy dzikie pola oraz pokonujemy rzekę, nad którą, w ogromnym konarze, mieści się ostatni ul. Trudno nie czuć podziwu dla czułości, jaką Hatidze obdarza nie tylko swoje pszczoły i matkę, ale także otaczającą ją naturę.

fot. kadr z filmu "Kraina miodu"

fot. kadr z filmu "Earth"
„Earth”
reż. Alastair Fothergill, Mark Linfield, 2007
Jeden dzień z życia naszej planety widziany oczami trzech rodzin – wielorybów, słoni oraz niedźwiedzi polarnych. Wystarczy rozsiąść się wygodnie na kanapie i zanurkować w najgłębsze wody świata, następnie przemierzyć afrykańską sawannę, by na koniec podziwiać wznoszące się ku niebu białe lodowce. Gwarantujemy, że tej wyprawy szybko się nie zapomina.

fot. kadr z filmu "Spotkania na krańcach świata"
„Spotkania na krańcach świata”
reż. Werner Herzog, 2007
Kogo spotkamy na krańcu świata? Jak wygląda życie w miejscu, w którym, gdziekolwiek spojrzeć, widać tylko śnieg? Bohaterowie dokumentu, zafascynowani Antarktyką, postanowili wyruszyć na biegun południowy, by przekonać się na własnej skórze, jak wygląda tamtejsza codzienność. Niezwykłe zdjęcia – ich znaczna część została zrobiona podczas nurkowania w mroźnych wodach – sprawiają, że film pokazuje zupełnie nieznaną Antarktykę, w której pod powierzchnią lodu rozgrywają się niezwykłe spektakle.
Więcej filmowych inspiracji:
- Ludzie i inspiracje
Filmy na poprawę humoru
Dla cierpiących na brak słońca, humoru i niedobór czekolady – filmy, które rozweselą i sprawią, że zapomnicie o wszelkich smutkach.
- Ludzie i inspiracje
Filmowe jedzenie przyszłości
Jak filmowcy ubiegłego stulecia wyobrażali sobie jedzenie XXI wieku? Które przewidywania minęły się z rzeczywistością, a które mogą jeszcze stać się faktem?
- Ludzie i inspiracje
Filmowe pionierki – reżyserki, które zmieniły kino i redefiniują je na nowo
Rewolucjonistki, pasjonatki i nonkonformistki. Poznajcie odważne reżyserki, które równolegle z mężczyznami tworzyły historię kina i kładły fundamenty pod filmową działalność kolejnych pokoleń, niebojących się mówić własnym głosem.
- Ludzie i inspiracje
Filmy na poprawę humoru
Dla cierpiących na brak słońca, humoru i niedobór czekolady – filmy, które rozweselą i sprawią, że zapomnicie o wszelkich smutkach.
- Ludzie i inspiracje
Filmowe jedzenie przyszłości
Jak filmowcy ubiegłego stulecia wyobrażali sobie jedzenie XXI wieku? Które przewidywania minęły się z rzeczywistością, a które mogą jeszcze stać się faktem?
- Ludzie i inspiracje
Filmowe pionierki – reżyserki, które zmieniły kino i redefiniują je na nowo
Rewolucjonistki, pasjonatki i nonkonformistki. Poznajcie odważne reżyserki, które równolegle z mężczyznami tworzyły historię kina i kładły fundamenty pod filmową działalność kolejnych pokoleń, niebojących się mówić własnym głosem.
Chcemy wiedzieć co lubisz
Wiesz, że im więcej lajkujesz, tym fajniejsze treści ci serwujemy?