Wreszcie bez wyrzutów sumienia możemy zamknąć się w domu i spędzić dzień pod ciepłym kocem, w ulubionych skarpetach naciągniętych na stopy. Nie ma co kryć – najbliższe miesiące zachęcają raczej do wylegiwania się na kanapie niż do długich spacerów czy randek w parku. By osłodzić sobie nieco chłodniejsze dni, przejrzeliśmy zapowiedzi wydawnictw i przyznamy, że z wypiekami na twarzy odliczamy do jesiennych premier. Jeśli w nadchodzących miesiącach tak jak my chcecie nadrobić kulturalne zaległości, to polecamy najciekawsze tytuły, z którymi – naszym zdaniem – warto spędzić niejedno jesienne popołudnie lub poranek.

10 premierowych książek na jesień
Zbiór esejów Zadie Smith, absurdalna powieść Masłowskiej i długo wyczekiwana książka Vargasa Llosy – to będzie literacka jesień! Co warto wybrać z półki z nowościami?
Tekst: Marta Cyzio
Zdjęcie główne : Sincerely Media / unsplash.com

Przebłyski
Zadie Smith
Znak
Oto dowód, że na wielu pisarzy i pisarki pandemia podziałała inspirująco. W grozie i szaleństwie ostatnich miesięcy Smith znalazła punkt wyjścia do zastanowienia się nad swoją tożsamością oraz postawienia niełatwych pytań, które jeszcze jakiś czas temu zadawał sobie niejeden z nas. Kim jesteśmy? Jak czas izolacji wpłynął na nasze relacje i to, co myślimy o innych ludziach? W kilku intymnych, bardzo osobistych esejach autorka przedstawia historie bliskich jej osób, próbuje uporządkować swoje myśli i stara się znaleźć wskazówki w pismach Marka Aureliusza. To zdecydowanie nie jest próba syntezy ostatnich miesięcy i związanych z nimi przeżyć. To jedynie wstęp do rozważań o tym, co się stało, jak będzie wyglądał świat i czy powrót z kryzysu do normalności jest możliwy.
Premiera: 2 września

Stacja Tokio Ueno
Miri Yu
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Dla Kazu nigdzie nie ma miejsca – najbliżsi go opuszczają, traci dom, a niewystarczające zarobki zmuszają go do życia na marginesie społeczeństwa. I choć mężczyzna urodził się w tym samym roku co cesarz, zamiast błogosławieństwa otrzymał ból i samotność. O zdarzeniach ze swojego życia bohater rozmyśla nieopodal stacji Tokio Ueno, którą teraz nawiedza jako duch. Bo Kazu nie żyje, a swoje ostatnie chwile spędził w miasteczku dla bezdomnych nieopodal parku. Historię mężczyzny autorka opowiada z wrażliwością, zwięźle i w niezwykle poruszający sposób. A pisząc o rosnącej biedzie i wykluczeniu społecznym, nie boi się mówić wprost o tym, czego sami Japończycy się wstydzą i nie chcą widzieć.
Premiera: 9 września

Burzliwe czasy
Mario Vargas Llosa
Znak
Miss Gwatemali, spektakularna akcja CIA i baron owocowy – wiecie już, o czym mowa? Głośne wydarzenia, które miały miejsce w latach 50. w Gwatemali, mogłyby stanowić kanwę zajmującego serialu czy filmu. Tym razem na warsztat tę nieprawdopodobną historię wziął laureat Literackiej Nagrody Nobla. Kolejne strony pochłania się jednym tchem, a pasjonująca opowieść rozgrzewa i nie pozwala się oderwać. Jeśli chcecie spokojnie przespać noc, nie bierzcie tej książki do łóżka. Z pewnością nie zmrużycie oka.
Premiera: 30 września

Atlas wysp odległych
Judith Schalansky
Dwie Siostry
O tej książce Olga Tokarczuk pisała, że jest doskonałym sposobem na podróżowanie bez przewodników, turystów i nerwowego odhaczania kolejnych punktów na mapie. Wodząc palcem po mapie, razem z autorką odkrywamy 50 wysp rozsianych na pięciu oceanach świata. W zobrazowaniu sobie opisywanych miejsc i ich historii pomagają całostronicowe mapy, pieczołowicie wybrane przez Schalansky. Nic dziwnego, że „Atlas wysp odległych” wygrał konkurs na najpiękniejszą niemiecką książkę roku. Teraz dzięki wydawnictwu Dwie Siostry tytuł wrócił na półki i wraz z nim można odbyć najbardziej romantyczne podróże w wyobraźni – niezależnie od pogody i miejsca, w którym akurat się znajdujemy.
Prapremiera: 15 września

Owoce wiśni
Osamu Dazai
Czytelnik
Co sprawia, że życie jest wyjątkowe? Jak nie zagubić się w codziennych obowiązkach? I jak odnaleźć się w nowych realiach z traumą wojny i poniesionej w niej porażki? Osamu Dazai to jeden z bardziej znanych japońskich pisarzy. „Owoce wiśni” to zbiór kilkunastu jego najlepszych opowiadań, w których autor stara się zebrać okruchy codzienności w pewną całość. Nie po to, by dać odpowiedź, jak żyć, ale by z ironicznym uśmiechem i życzliwością z perspektywy małych, z pozoru nieistotnych zdarzeń przyjrzeć się współczesności i ludzkiej egzystencji. Świetna propozycja, która nie tylko pozwala spojrzeć na życie z dystansem, ale również powoduje, że mimowolnie poddajemy się refleksji na temat kultury, historii i przemijającego czasu.
Premiera: 1 września

Pokora
Szczepan Twardoch
Wydawnictwo Literackie
Po „Królu” i „Królestwie” Twardoch wraca na Śląsk i – jak w poprzednich swoich powieściach – porusza problematykę związaną z tożsamością i wykluczeniem. Można by powiedzieć, że pomysł nieoryginalny, przecież to już było, ale po „Pokorę” naprawdę warto sięgnąć. Losy leutnanta Aloisa Pokory to tylko pretekst do podjęcia dyskusji na temat historii oraz rodzącej się po belle époque i pierwszej wojnie światowej nowej Europy. Gdy stary porządek jeszcze nie chce odejść, a nowy powstaje podczas rewolucji, w końcu trzeba wybrać, za czym się opowiedzieć. Tymczasem Pokora nie identyfikuje się z żadnym z nich i co więcej, nie czuje także przynależności do żadnego z powstających nagle ruchów narodowych. Świetnie napisana, wielogłosowa powieść o walce, godności i pokoleniu uwikłanym w historię.
Premiera: 16 września

Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu 2
Dorota Masłowska
Wydawnictwo Literackie
Masłowska jak nikt potrafi znaleźć pęknięcia w naszej rzeczywistości i podkreślić to, co brzydkie, nieładne i żenujące w kulturze codziennej. Druga część cyklu „Jak przejąć kontrolę nad światem” również jest kompilacją tekstów i refleksji, na podstawie których autorka dokonuje analizy współczesnej kultury. Nie spodziewajcie się jednak akademickich polemik i naukowych terminów – zamiast nich pojawia się absurdalna mieszanka zdarzeń z urzędu pocztowego, stypendium pisarskiego i podsumowanie nowych, pandemicznych zwyczajów. A w tle – rytm rapu z hot@16challenge. Zabawna, groteskowa i odrobinę przerażająca książka, w której wszystko zasadza się na słowie.
Premiera: 2 września

Tkanki miękkie
Zyta Rudzka
W.A.B.
Poprzednia powieść Rudzkiej, „Krótka wymiana ognia”, wzbudziła tak żywe zainteresowanie zarówno czytelników, jak i krytyków, że nie dziwi fakt, że „Tkanki miękkie” to jedna z najbardziej oczekiwanych premier tej jesieni. W najnowszej powieści autorka porusza temat niełatwej relacji między ojcem a synem i rozprawia się nie tylko z mitem o Don Juanie, ale także z myśleniem o miłości wyłącznie w pozytywnym kontekście. Pisarka doskonale pokazuje, że uczucie to nierozerwalnie związane jest z bólem, cierpieniem czy ze złością. A nierzadko staje się po prostu obowiązkiem, który w pewnych momentach życia jest jedyną nicią łączącą kolejne pokolenia i postaci.
Premiera: 14 października

Synapsy Marii H.
Hanna Krall
Wydawnictwo Literackie
Po poprzedniej książce słynna reportażystka zarzekała się, że nic już nie napisze. Tymczasem spod jej pióra wyszła kolejna historia, w której autorka powraca do swojej dawnej bohaterki, Marii Hrabowskiej. Tytułowe synapsy to połączenia, swoiste mosty przerzucone między przeszłością i przyszłością. A wszystko łączy się w biografii byłej opozycjonistki – niegdysiejszej więźniarki politycznej, matki chorego na autyzm syna i synowej Marii Hrabowskiej, która przeżyła drugą wojnę światową. Przyznajemy, że z dużym apetytem czekamy na tę premierę.
Premiera: 30 września

O czasie i wodzie
Andri Snær Magnason
Karakter
W ostatnim czasie kwestie związane z ekologią i postępującą na naszych oczach katastrofą klimatyczną zajmują nie tylko aktywistów i opinię publiczną, ale także coraz częściej środowisko artystyczne. Choć książek podejmujących temat zmian klimatycznych na rynku jest całkiem sporo, dzieło Magnasona wyróżnia się na ich tle. To, czym urzeka „O czasie i wodzie”, to nie tylko ciekawe połączenie islandzkich legend z buddyjskimi wierzeniami, ale także przebijająca się spomiędzy kolejnych refleksji i historii głęboka wiara, że obecny świat da się jeszcze uratować. Nie uda się to jednak bez zmiany myślenia o naturze. A chcąc nas przekonać do tej wizji, autor stwarza język narracji, który jest tak plastyczny i magiczny, że nie sposób nie dać się uwieść jego słowom, zapałowi i wyobraźni. Doskonała, nostalgiczna i piękna lektura, która podkreśli jesienną aurę.
Premiera: 10 lipca
Chcemy wiedzieć co lubisz
Wiesz, że im więcej lajkujesz, tym fajniejsze treści ci serwujemy?